Nawóz do hortensji granulowany Twój Ogród - gęste bukiety
- Długo działa,
- Wydajny - 1kg nawozu wystarcza na 50m2 powierzchni,
- Bogaty w mikro i makroelementy,
- Bezchlorkowy,
- Odpowiednio dobrane proporcje składników,
- Gwarancja bardziej obfitego kwitnienia.
Nawóz do hortencji granulowany Twoj Ogród to granulowany nawóz NPK z magnezem, siarką i mikroskładnikami pokarmowymi. Przeznaczony jest do przedsiewnego i pogłównego nawożenia hortensji. Hortensje są jednymi z najbardziej popularnych krzewów ozdobnych. Zwolenników przyciągają niekwestionowanym pięknem, którego najbardziej cieszącym oko elementem jest ciekawy kwiatostan. Nawóz granulowany do hortensji Twój Ogród zawiera podstawowe elementy pokarmowe. Jest odpowiedni do zasilania wszystkich odmian hortensji. Wzmacnia kondycję roślin i powoduje zawiązywanie licznych pąków kwiatowych.
Granulowany nawóz do hortensji Twój Ogród - parametry i skład:
Parametry:
- NAWÓZ WE
- Typ B.1.1.
- Nawóz NPK (MgO, SO₃) 12-12-17 (2-24) z mikroskładnikami pokarmowymi borem (B), miedzią (Cu), żelazem (Fe), manganem (Mn), cynkiem (Zn)
Skład:
- 12% azotu (N) całkowitego, w tym 3,7% azotu (N) azotanowego; 8,3% azotu (N) amonowego,
- 12% pięciotlenku fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w wodzie i obojętnym cytrynianie amonu, w tym: 10,5% pięciotlenku fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w wodzie;
- 17% tlenku potasu (K2O) rozpuszczalnego w wodzie;
- 2% tlenku magnezu (MgO) całkowitego rozpuszczalnego w kwasach mineralnych;
- 24% trójtlenek siarki (SO₃) całkowitego, w tym 21% trójtlenku siarki (SO3) rozpuszczalnego w wodzie;
- 0,02% boru (B) rozpuszczalnego w wodzie;
- 0,02% miedzi (Cu) całkowitej;
- 0,07% żelaza (Fe) całkowitego;
- 0,06% manganu (Mn) całkowitego;
- 0,1% cynku (Zn) całkowitego.
Nawóz do hortensji Twój Ogród - instrukcja stosowania krok po kroku:
1. Spulchnij ziemię dookoła krzewu.
2. Zastosuj nawóz.
3. Wymieszaj nawóz z podłożem.
4. Podlej ziemię po zastosowaniu nawozu.
5. Zastosuj ponownie po okresie 4 tygodni.
Kalendarz nawożenia hortensji nawozem Twój Ogród:
Warunki uprawy i pielęgnacji hortensji:
Hortensje są jednymi z najbardziej popularnych krzewów ozdobnych. Barwne i obfite kwiaty zdobią przydomowe ogródki. Na świecie występuje ok 35 gatunków hortensji. Najpopularniejsze gatunki to: hortensja ogrodowa, bukietowa, piłkowana, pnąca i dębolistna. W przydomowych ogródkach możemy rozróżnić dwie grupy hortensji. Pierwsza to ta która kwitnie na pędach zeszłorocznych (zawiązuje kwiaty w drugiej połowie lata), a druga kwitnąca na pędach tegorocznych.
Krzewy sadzimy w miejscach nie narażonych na duże nasłonecznienie oraz osłoniętych przed wiatrem. Rośliny te lubią miejsca zacienione, o kwaśnym i lekko kwaśnym podłożu- pH waha się od 4,5-5,5. Odpowiednie wartości pH dla odmian niebieskich wynosi 4,5-5,0, a dla odmian różowych i czerwonych 5,5. Hortensje możemy sadzić przez cały sezon wegetacyjny, od wiosny do późnej jesieni. Kwiaty wsadzone wiosną wymagają obfitego podlewania. Większość gatunków i odmian hortensji kwitnie latem i jesienią, dlatego zabieg ich przesadzania powinien być przeprowadzony wczesną wiosną. Hortensje słabo znoszą niskie temperatury (szczególnie hortensja ogrodowa).
Ze względu na swoje rozmiary i obfite kwitnienie hortensja wymaga dbałości o odpowiednią wilgotność podłoża, co wiąże się z prawidłowym podlewaniem. Rośliny te odczuwają brak wody, szczególnie w okresie kwitnienia. Hortensje najlepiej podlewać miękką wodą, która nie przyczyni się do odkwaszenia podłoża. Rośliny potrzebują regularnego podlewania, a w czasie letnich upałów powinny być podlewane 2-3 razy dziennie.
Odpowiednie nawożenie hortensji dostarcza składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania rośliny oraz jej wzrostu. Podstawowe składniki pokarmowe tj. azot, fosfor i potas wpływają korzystnie na wzrost i wygląd krzewu oraz lepsze wybarwienie kwiatów. W okresie wegetacji hortensje wymagają odpowiedniego zakwaszenie ziemi. Krzewy zasilamy od wiosny oraz w ciągu całego okresu kwitnienia. Zabieg nawożenia wykonujemy najpóźniej do końca sierpnia, stałe zasilanie składnikami pokarmowymi opóźni zdrewnienie pędów i narazi roślinę na jej przemarznięcie.
Hortensje bukietową powinno się przycinać co roku, należy to zrobić wczesną wiosną nad czwartym pąkiem każdego pędu. Hortensja ogrodowa która wyróżnia się różowymi, niebieskimi lub białymi kwiatami nie wymaga cięcia i skracania. Wczesną wiosną wymaga tylko delikatnej korekty, usunięcia przemarzniętych lub chorych pędów, a po kwitnieniu usunięcia kwiatostanów. Uwaga! Jeżeli obetniemy pędy hortensji ogrodowej przy ziemi, krzew nie zakwitnie.
Po opadnięciu liści krzewy hortensji należy odpowiednio zabezpieczyć przed zimą np. owijając je agrowłókniną, lub zakrywając dolną część krzewu korą, lub torfem. Zabieg ten wykonujemy w celu ochrony przed złymi warunkami atmosferycznymi, które mogą uszkodzić roślinę, przemrozić pąki kwiatowe, co doprowadzi do braku kwitnienia. Okrywanie hortensji powinniśmy rozpocząć przed nastaniem przymrozków. Bardzo ważne jest aby przed okryciem hortensji, usunąć uszkodzone i chore pędy.
Nawóz do hortensji granulowany Twój Ogród - wskazówki dotyczące stosowania:
- Nawozy należy stosować w sposób zrównoważony, a nawożenie powinno wynikać z potrzeb rośliny i zasobności podłoża.
- Należy zapobiegać przedostawaniu się nawozu na powierzchnie nieprzeznaczone do nawożenia.
- Nawóz przechowywać w zamkniętych, oryginalnych opakowaniach, w pomieszczeniach suchych, z dala od żywności i pasz, w miejscu niedostępnym dla dzieci.
- W czasie przechowywania i transportu chronić przed ciepłem, bezpośrednim nasłonecznieniem, zawilgoceniem i mechanicznym uszkodzeniem opakowań.
- Okres ważności - przy zachowaniu warunków składowania - bezterminowo.