Nawóz do borówek Twój Ogród - granulowany
- Długo działa,
- Bogaty w mikro i makroelementy,
- Odpowiednio dobrane proporcje składników - silny wzrost roślin, oraz smaczne, słodkie i jędrne owoce,
- Stabilizuje kwaśny odczyn gleby, warunkujący prawidłowy wzrost roślin,
- Zapobiega chlorozie liści w okresie wegetacji,
- Wydajny - 1kg nawozu wystarcza na nawożenie 50m2 powierzchni z krzewami borówki.
Nawóz do borówek Twój Ogród to granulowany nawóz mineralny NPK z magnezem i mikroskładnikami pokarmowymi. Przeznaczony jest do nawożenia borówek. Odpowiednia ilość azotu gwarantuje bujne plony. Wysoka zawartość potasu wpływa pozytywnie na intensywną barwę. W nawozie zastosowano słabo przemieszczające się w glebie formy składników pokarmowych, co zabezpiecza je przed wymywaniem do wód gruntowych.
Granulowany nawóz do borówek Twój Ogród - parametry i skład:
Parametry:
- NAWÓZ WE
- Typ. B.1.1.
- Nawóz NPK (MgO, SO₃) 12-12-17 (2-24) z mikroskładnikami pokarmowymi, borem (B), miedzią (Cu), żelazem (Fe), manganem (Mn) i cynkiem (Zn).
Skład:
- 12% azot (N) całkowitego, w tym: 3,7% azotu (N) azotanowego; 8,3% azotu (N) amonowego;
- 12% pięciotlenku fosforu (P₂O₅) rozpuszczalnego w wodzie i obojętnym cytrynianie amonu, w tym: 10,5% pięciotlenku fosforu (P₂O₅) rozpuszczalnego w wodzie;
- 17% tlenku potasu (K₂O) rozpuszczalnego w wodzie;
- 2% tlenku magnezu (MgO) całkowitego rozpuszczalnego w kwasach mineralnych;
- 24% trójtlenku siarki (SO₃) całkowitego, w tym: 21% trójtlenku siarki (SO₃) rozpuszczalnego w wodzie;
- 0,02% boru (B) rozpuszczalnego w wodzie;
- 0,02% miedzi (Cu) całkowitej;
- 0,07% żelaza (Fe) całkowitego;
- 0,06% manganu (Mn) całkowitego;
- 0,1% cynku (Zn) całkowitego.
Nawóz do borówek - instrukcja stosowania krok po kroku:
1. Spulchnij ziemię dookoła krzewu.
2. Zastosuj nawóz.
3. Wymieszaj nawóz z podłożem.
4. Podlej ziemię po zastosowaniu nawozu.
5. Zastosuj ponownie po okresie 3-4 tygodni.
Kalendarz nawożenia borówek nawozem do borówek Twój Ogród:
Warunki uprawy i pielęgnacji borówek:
Borówki preferują zaciszne miejsca ogrodu, ciepłe i nasłonecznione, w których owoce ładnie się wybarwiają, nabierają smaku i lepiej sobie radzą w okresie zimowym. Młode krzewy tych roślin dobrze jest zabezpieczyć na zimę przed mrozami. Mrozoodporność jest różna w zależności od odmiany. Borówki są wrażliwe na wiosenne, majowe przymrozki.
W celu uzyskania dobrego wzrostu, obfitego kwitnienia i owocowania, borówki należy sadzić w żyznych i odchwaszczonych glebach. Najlepszym podłożem dla borówek jest zasobna w próchnicę gleba o kwaśnym odczynie pH od 3,5 do 4,6.
Odpowiednia, pielęgnacja i regularne nawożenie krzewów borówek powinno odbywać się do końca lipca, stosując nawozy mineralne wieloskładnikowe zawierające mikro i makroskładniki. Borówki podlewamy często, tak by gleba była stale wilgotna, nie zwilżając liści i kwiatów.
Korzystnie na wzrost, kwitnienie i owocowanie wpływa ściółkowanie gleby. Najczęściej stosuje się korę, która ogranicza rozwój chwastów i zatrzymuje wodę w glebie, dodatkowo zakwasza glebę.
Bez odpowiedniego nawożenia, borówki szybko pokarzą braki niezbędnych pierwiastków co uwidoczni się w postaci gorszego wzrostu rośliny, owoce będą drobne, a ich smak nie będzie intensywny. Brak regularnego odżywiania borówki poprzez nawożenie nawozem z mikro i makroskładnikami skutkuje osłabieniem krzewu, co w konsekwencji zwiększa podatność rośliny na choroby i atak szkodników.
Zabieg cięcia borówek przez pierwsze 3-4 lata od posadzenia polega na cięciu tzw. sanitarnym, polega ono na usuwaniu pędów chorych, przemarzniętych, słabych, uszkodzonych mechanicznie. Od około 4-5 roku od posadzenia należy cyklicznie przeprowadzać cięcie odmładzające i prześwietlające, polega ono na skracaniu oraz usuwaniu najstarszych nadmiernie zagęszczonych pędów. Na krzewie powinno być od 6 do 8 pędów głównych. Borówki największy plon wydają na pędach 2-3 letnich. Cięcie krzewów najlepiej wykonać pod koniec zimy lub wczesną wiosną.
Nawóz do borówek granulowany Twój Ogród - wskazówki dotyczące stosowania:
- Nawozy należy stosować w sposób zrównoważony, a nawożenie powinno wynikać z potrzeb rośliny i zasobności podłoża. Należy także zapobiegać przedostawaniu się nawozu na powierzchnie nieprzeznaczone do nawożenia.
- Nawóz przechowywać w zamkniętych, oryginalnych opakowaniach, w pomieszczeniach suchych, z dala od żywności i pasz, w miejscu niedostępnym dla dzieci.
- W czasie przechowywania i transportu chronić przed ciepłem, bezpośrednim nasłonecznieniem, zawilgoceniem i mechanicznym uszkodzeniem opakowań.
- Przy zachowaniu określonych wyżej warunków przechowywania okres ważności jest bezterminowy.