Stadionowy Mix Twój Ogród - nasiona trawy
- 1kg nasion wystarcza na 40m2 trawnika,
- Samo zadarniająca,
- Dedykowana do miejsc intensywnie użytkowanych jak np. boiska sportowe,
- Odporna na wydeptywanie,
- Gwarantuje gęstą i trwałą darń,
- Szybko się regeneruje,
- Dobrze znosi częste koszenie,
- Chętnie wybierana przez profesjonalistów.
Mieszanka Stadionowy Mix to nasiona traw z kolekcji Twój Ogród. Kolekcje tworzą specjalnie dobrane gatunki traw dostosowane do polskich warunków atmosferycznych. Każda mieszanka została skomponowana w taki sposób, by zapewniała maksymalny efekt w zależności od jej przeznaczenia.
Nasiona trawy Stadionowy Mix przeznaczone są do zakładania trawników użytkowanych intensywnie, takich jak boiska sportowe. Wyróżnia się powolnym wzrostem. Wymaga większej dbałości jeśli chodzi o nawożenie i pielęgnację. Lubi częste podlewanie.
Skład nasion trawy Stadionowy Mix:
- Kostrzewa czerwona 35%,
- Życica trwała 30 %,
- Życica wielokwiatowa 25 %,
- Wiechlina łąkowa 10 %.
Zalecany okres zakładania trawnika z nasion trawy Stadionowy Mix Twój Ogród:
Zakładanie trawnika z mieszanki nasion E+ Stadionowy Mix Twój Ogród:
Stosując się do opisanych zasad zapewnisz sobie pełny sukces i zadowolenie z posiadanego trawnika.
1. Oczyść teren z kamieni, liści, patyków i roślin oraz ewentualnych śmieci. Kwasowość gleby dla traw mieści się w przedziale pH 5,5-7,0. W przypadku kwaśnego odczynu pH zastosuj kredę granulowaną „Twój ogród” podnosząc odczyn gleby.
WAŻNE! Jeżeli planujesz zastosowanie podziemnej instalacji nawadniającej, elektrycznej lub drenażu, wykonaj to na tym etapie.
2. Przekop ziemię na głębokość szpadla, dokładnie ją odwracając, jeżeli gleba jest mało żyzna, rozłóz warstwę kompostu i dopiero wtedy ją przekop. Wyrównaj i ukształtuj teren, który powinien być płaski, dopuszczalny jest 1-3 % spadek ułatwiający powierzchniowy spływ wody.
WAŻNE! Wykończ brzegi trawnikowe, na tym etapie jest najwygodniej umieścić je w ziemi.
3. Wyrównaj teren za pomocą grabi. Teren pod siew trawy nie powinien mieć dołków ani górek, które będą utrudnić późniejsze koszenie. Ubij, kilkukrotnie udeptujac teren lub zwałuj powierzchnię. Usuń widoczne chwasty.
WAŻNE! Jeżeli planujesz wysiew trawy wczesniej niż w dniu jej siania, pozbądź się chwastów chemicznie używajac preparatu Koniczynka marki „TWÓJ ogród”.
4. Bezpośrednio przed siewem grabiami lekko wzrusz podłoże unikając powstania nierówności. W ten sposób stworzysz lepsze warunki dla wysiewu nasion. Na tak przygotowane podłoże wysiej trawę (w celu uzyskania jednolitej mieszanki przemieszaj nasiona), zabieg wykonaj w bezwietrzną pogodę. Po wysianiu nasion przykryj je warstwą rodzimej gleby lub gotowym podłożem uniwersalnym „TWÓJ ogród” RUP! o grubości 1 cm. Przykryte ziarna udeptuj lub zwałuj.
WAŻNE! Najlepsze są specjalistyczne mieszanki przeznaczone na konkretny teren i planowane użytkowanie.
5. Świeżo wysiane nasiona traw podlej w taki sposób by ich nie wypłukać. W pierwszym etapie teren podlewaj małą ilością, kilka razy na dobę, nie powodując długotrwałego zastoju wody.
WAŻNE! Stale zachowuj wilgoć w górnej warstwie podłoża. Użyte w mixie gatunki mają różny czas kiełkowania od 7 do 28 dni.
6. Pierwsze koszenie trawnika wykonaj, gdy źdźbła osiągną wysokość 8-12 cm. Koś ją do wysokości 5-6 cm.
WAŻNE! Pierwsze koszenia rób delikatnie, ostrymi nożami kosiarki, dzięki temu unikniesz wyrywania młodych słabo ukorzenionych roślin.
Koszenie trawnika w zależności od temperatury powietrza:
- gdy temperatura utrzymuje się na poziomie do 25°C, trawnik należy kosić na 4cm wysokości,
- gdy temperatura utrzymuje się na poziomie 25-30°C, trawnik należy kosić na 6cm wysokości,
- gdy temperatura przekracza 30°C nie należy wykonywać koszenia trawnika.
Warunki wpływające na wybarwienie trawy:
Trawnik powinien być zakładany na glebie o odczynie (pH 5,5-6,5). Zbyt niskie pH podłoża z odczynem poniżej 5,5 utrudnia trawie pobieranie składników odżywczych, krzewienie się i rozwój systemu korzeniowego, a to odbija się na wyglądzie i kondycji murawy. Jeśli podłoże jest zbyt kwaśne, trawnik traci swój intensywny kolor i zaczyna żółknąć, rośnie gorzej i staje się przerzedzony.
Wpływ na kolor trawy ma proces nawożenia. Regularne zasilanie odpowiednim nawozem sprzyja intensywnemu wybarwieniu. Znaczenie ma jakość wody, jej źródło pochodzenia i skład biochemiczny.