Insektycyd Verimark 200 SC FMC
- Szybkie działanie - paraliż insektów następuje zaledwie w ciągu kilku godzin.
- Owady giną po 3-6 dniach od zabiegu.
- Dedykowany do ochrony upraw kapustnych oraz plantacji truskawek.
- Bezpieczny dla owadów pożytecznych.
- Wykazuje działanie systemiczne - zabezpiecza rośliny poprzez system korzeniowy.
- Wydajny - w formie koncentratu.
Verimark 200 SC to środek owadobójczy w formie koncentratu do rozcieńczania wodą (SC). Wykazuje działanie żołądkowe (substancja czynna pobierana jest wraz ze zjadanym pokarmem prze owada i działa w jego żołądku) i kontaktowe (poprzez kontakt substancji czynnej z ciałem owada - substancja wnika przez powłokę ciała szkodnika). Na roślinie działa wgłębnie oraz translaminarnie, a w przypadku aplikacji do strefy korzeniowej także systemicznie. Oznacza to, że środek działa zarówno w miejscu naniesienia substancji na roślinę, a także wnika do rośliny, krąży w niej wraz z sokami oraz przenosi się do nowych przyrostów. Zapewnia to maksymalną ochronę roślin przed szkodliwymi dla nich owadami.
Środek ochrony roślin Verimark przeznaczony jest do zwalczania szkodników takich jak kwieciak malinowiec czy śmietka kapuściana. Do stosowania w uprawie roślin kapustnych oraz na plantacjach truskawek. Paraliż owadów następuje w ciągu kilku godzin i objawia się zahamowaniem ruchu i żerowania szkodnika. Owady giną po 3-6 dniach od zabiegu.
Środek przeznaczony do stosowania w systemach nawadniania kropelkowego uprawy truskawki oraz warzyw lub do podlewania rozsady kapusty głowiastej białej, brokuła, kalafiora oraz kapusty brukselskiej.
Środek Verimark 200 SL - zawartość substancji czynnej:
- cyjanotraniliprol (związek z grupy antranilowych diamidów) – 200 g/l (18,66 %).
Substancja czynna cyjanotraniliprol należy do grupy IRAC 28.
Insektycyd Verimark 200 SL FMC - zastosowanie w uprawach:
- Arbuz (w szklarniach o trwałej konstrukcji odizolowanej od podłoża),
- Brokuł,
- Cukinia (w szklarniach o trwałej konstrukcji odizolowanej od podłoża),
- Fasola zwykła, w tym fasola szparagowa (niełuskane w strąkach w szklarniach o trwałej konstrukcji odizolowanej od podłoża),
- Inne warzywa dyniowate (w szklarniach o trwałej konstrukcji odizolowanej od podłoża),
- Kalafior,
- Kapusta brukselska,
- Kapusta głowiasta biała,
- Melon (w szklarniach o trwałej konstrukcji odizolowanej od podłoża),
- Oberżyna (bakłażan) (w szklarniach o trwałej konstrukcji odizolowanej od podłoża),
- Ogórek (w szklarniach o trwałej konstrukcji odizolowanej od podłoża),
- Papryka (w szklarniach o trwałej konstrukcji odizolowanej od podłoża),
- Pomidor (w szklarniach o trwałej konstrukcji odizolowanej od podłoża),
- Sałata (w szklarniach o trwałej konstrukcji odizolowanej od podłoża),
- Truskawka (w uprawie polowej, w szklarniach o trwałej konstrukcji odizolowanej od podłoża).
Środek owadobójczy Verimark 200 SL FMC - zwalczane insekty:
- Błyszczka (Chrysodeixis chalcites),
- Kwieciak malinowiec,
- Mączlik ostroskrzydły,
- Mączlik szklarniowy,
- Miniarka ciepłolubka i inne gatunki miniarek,
- Mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana,
- Mszyca ogórkowa,
- Skośnik pomidorowy,
- Słonecznica orężówka,
- Sówka bawełnówka egipska,
- Śmietka kapuściana,
- Światłówka naziemnica.
Małoobszarowo zwalcza również:
- Wciornastek tytoniowiec,
- Wciornastek zachodni.
Verimark 200 SL FMC - okres karencji, okres prewencji, następstwo roślin:
Okres karencji - okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej:
- Truskawka – 1 dzień.
- Kapusta głowiasta biała, brokuł, kalafior, kapusta brukselska – nie dotyczy.
- Pomidor, bakłażan – 1 dzień.
- Papryka – 1 dzień.
- Warzywa dyniowate – 1 dzień.
- Sałata – 1 dzień.
- Fasola – 1 dzień.
Okres prewencji - okres od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta:
- Nie wchodzić do czasu całkowitego wyschnięcia cieczy użytkowej na powierzchni roślin
Następstwo roślin:
- W przypadku wcześniejszej likwidacji plantacji traktowanej środkiem, brak jest możliwości sadzenia lub siania roślin następczych w tym samym roku kalendarzowym, z wyjątkiem upraw zarejestrowanych pod warunkiem, że w ciągu danego roku nie zastosuje się już żadnego środka ochrony roślin zawierającego cyjanotraniliprol.
Insektycyd Verimark 200 SL - sporządzanie cieczy użytkowej:
Ciecz użytkową przygotować bezpośrednio przed zastosowaniem. Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej objętość wraz z ilością środka. Zawartością opakowania przed użyciem wstrząsnąć. Aparatura do nawadniania kropelkowego powinna być wolna od pozostałości innych środków ochrony roślin. Odmierzoną ilość środka wlać do zbiornika aparatury napełnionego częściowo wodą (z włączonym mieszadłem). Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika z cieczą użytkową. Zbiornik uzupełnić wodą do potrzebnej ilości. Aplikować z włączonym mieszadłem. pH cieczy użytkowej w zbiorniku powinno mieć wartość 5-6. Zaleca się zużyć ciecz użytkową nie później niż w ciągu 8 godzin od jej przygotowania.
Verimark 200 SL - wskazówki dotyczące stosowania środka:
- Nie stosować na rośliny osłabione przez szkodniki, przymrozek, mróz, nadmiar wilgoci, suszę, niedobór składników mineralnych lub inne czynniki powodujące osłabienie wzrostu.
- Na powierzchni traktowanej nie stosować więcej niż 150 g substancji czynnej cyjanotraniliprol na hektar w roku kalendarzowym, niezależnie od rodzaju formulacji i sposobu aplikacji.
- W przypadku warzyw kapustnych gęstość sadzenia traktowanej rozsady nie może przekroczyć 40 tys. roślin/ha.
- Środek Verimark 200 SC zawiera substancję czynną cyjanotraniliprol (związek z grupy modulatorów receptorów rianodynowych), która wg klasyfikacji IRAC należy do grupy 28. W ramach strategii zarządzania odpornością należy m.in.:
− stosować środek tylko jako część przyjętego programu ochrony, w którym przewidziano stosowanie środków owadobójczych zawierających substancje czynne, które należą innych grup wg klasyfikacji IRAC, o innych mechanizmach działania (stosowanie przemienne lub sekwencyjne),
− nie przekraczać zalecanej maksymalnej liczby zabiegów w sezonie wegetacyjnym (cyklu uprawy),
− nie stosować środka w dawkach niższych niż są zalecane, również w przypadku gdy jest on składnikiem mieszanin zbiornikowych,
− wyznaczać terminy zabiegów przy pomocy dostępnych metod sygnalizacji pojawu szkodników z uwzględnieniem progów szkodliwości,
− nie stosować (o ile jest to możliwe) środków zawierających substancje czynne z grupy IRAC 28 na dwa następujące po sobie pokolenia danego szkodnika,
− stosować środki zawierające substancje czynne z grupy IRAC 28 w taki sposób (terminy i liczba zabiegów), aby okres ich działania nie przekraczał połowy okresu wegetacji chronionej uprawy,
− w przypadku warzyw kapustnych nie stosować środków zawierających substancje czynne z grupy IRAC 28 w tej samej uprawie, przed upływem 90 dni od chwili aplikacji środka do rozsady. - Temperatury poniżej 15°C mogą spowodować obniżenie skuteczności działania środka.
- Środek wykazuje działanie ochronne do 14 dni od aplikacji.
- Środek wykazuje tylko częściową skuteczność w zwalczaniu wciornastków. Dlatego też w przypadku zwalczania tej grupy szkodników należy zapewnić jak najbardziej optymalne warunki aplikacji.
- Na uprawy, do ochrony których zastosowano środek Verimark 200 SC w maksymalnej dawce, zabrania się stosować inne środki zawierające substancję czynną cyjanotraniliprol w tym samym roku kalendarzowym, niezależnie od rodzaju formulacji i sposobu aplikacji.
- W przypadku sprzedaży traktowanej rozsady nabywcę poinformować o wszelkich ograniczeniach oraz zaleceniach zawartych w etykiecie środka Verimark 200 SC.
- Nie zanieczyszczać wód środkiem ochrony roślin lub jego opakowaniem. Nie myć aparatury w pobliżu wód powierzchniowych. Unikać zanieczyszczania wód poprzez rowy odwadniające z gospodarstw i dróg. Unikać niezgodnego z przeznaczeniem uwalniania do środowiska.
- Kapusta głowiasta biała, brokuł, kalafior, kapusta brukselska: W celu ochrony organizmów wodnych konieczne jest wyznaczenie zadarnionej strefy ochronnej o szerokości 10 m od zbiorników i cieków wodnych. W celu ochrony roślin oraz stawonogów niebędących celem działania środka konieczne jest wyznaczenie strefy ochronnej o szerokości 1 m od terenów nieużytkowanych rolniczo.
- Truskawka (w uprawie polowej): W celu ochrony organizmów wodnych konieczne jest wyznaczenie zadarnionej strefy ochronnej o szerokości 20 m od zbiorników i cieków wodnych. W celu ochrony roślin oraz stawonogów niebędących celem działania środka konieczne jest wyznaczenie strefy ochronnej o szerokości 1 m od terenów nieużytkowanych rolniczo. - Stosowanie środka w szklarniach o trwałej, odizolowanej od podłoża konstrukcji nie wymaga wyznaczania stref ochronnych ani stosowania technik redukujących znoszenie cieczy użytkowej.
- W przypadku stosowania środka w szklarniach, do których wprowadzono trzmiele, na czas wykonywania zabiegów należy zgromadzić wszystkie owady w ulach i zamknąć ule
- Nie jeść, nie pić ani nie palić podczas używania produktu.
- Stosować rękawice ochronne oraz odzież roboczą, zabezpieczającą przed oddziaływaniem środków ochrony roślin, oraz odpowiednie obuwie w trakcie przygotowywania cieczy użytkowej oraz w trakcie wykonywania zabiegu.
- Natychmiast zdjąć całą zanieczyszczoną odzież.
- Unikać zanieczyszczenia skóry i oczu.
- W przypadku ręcznego sadzenia rozsady stosować rękawice ochronne.
- Chronić przed dziećmi.
Środek ochrony roślin przechowywać:
− w oryginalnych opakowaniach,
− w sposób uniemożliwiający kontakt z żywnością, napojami lub paszą, skażenie środowiska oraz dostęp osób trzecich,
− w suchym i chłodnym miejscu.
Uwaga! Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu.
Kupujący oświadcza, iż spełnia warunki wymienione w art. 25 ust.3 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin oraz posiada przeszkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin w przypadku środków dla użytkowników profesjonalnych. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Należy zwrócić uwagę na szczegółowe wskazania dotyczące ryzyka. Należy stosować się do zasad bezpieczeństwa zawartych w etykiecie. Środki ochrony roślin mogą nabyć jedynie osoby pełnoletnie oraz osoby, które ukończyły szkolenie i posiadają kwalifikacje wymagane dla osób nabywających środki ochrony roślin (art. 28 ustawy o środkach ochrony roślin z dnia 8 marca 2013 r. ze zmianami). Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska. Kupującym środki ochrony roślin musi być osoba trzeźwa. Korzystając z oferty oświadczasz, że spełniasz wyżej wymienione warunki.