Sarfun 025 FS - zaprawa fungicydowa w formie płynnego koncentratu zawiesinowego
Jakie są korzyści z używania fungicydu Sarfun 025 FS?
- Działa układowo,
- Jest to specjalistyczna zaprawa do zbóż,
- Chroni jęczmień przed chorobami: zgorzel siewek, głownia zwarta jęczmienia,
- Przyjazny dla środkowiska,
- Zapobiega chorobom pszenicy: zgorzel siewek, śnieć cuchnąca pszenicy, śnieć gładka pszenicy,
- Wygodna forma płynnego koncentratu,
- Dzięki małym dawkom możliwe jest precyzyjne dawkowanie, co obniża koszty.
Sarfun 025 FS jest środkiem ochrony roślin (a dokładniej zaprawą nasienną) wyprodukowanym przez firmę Ciech. Jest fungicydem. Występuje w formie płynnego koncentratu zawiesinowego (FS).
Wykazuje działanie układowe.
Przeznaczony jest do zaprawiania w zaprawiarkach przystosowanych do zapraw ciekłych i zawiesinowych ziarna siewnego zbóż przed chorobami powodowanymi przez grzyby.
Jaka jest zawartość substancji czynnych w produkcie Sarfun 025 FS?
- Tritikonazol (substancja z grupy triazoli) – 25 g/l (2,37 %)
Tritikonazol – związek triazolowy, z grupy inhibitorów biosyntezy steroli – inhibitorów demetylacji (SBI-DMI) (wg FRAC grupa 3).
W jakich uprawach można stosować środek ochrony roślin (fungicyd) do zaprawiania materiału siewnego Sarfun 025 FS?
- Pszenica ozima i jara,
- Jęczmień jary.
Jak stosować zaprawę nasienną i fungicyd Sarfun 025 FS?
Szczegółowe informacje odnośnie dawkowania i stosowania środka ochrony roślin Sarfun znajdziesz w sekcji "Dawkowanie" oraz w Etykiecie środka ochrony roślin załączonej w plikach do pobrania.
Jakie choroby zwalcza fungicyd Sarfun 025 FS?
- zgorzel siewek
- śnieć cuchnąca pszenicy,
- śnieć gładka pszenicy,
- głownia zwarta jęczmienia.
Jaki jest okres karencji, prewencji przy używaniu fungicydu Sarfun 025 FS?
Okres karencji, czyli okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej nie dotyczy preparatu Sarfun 025 FS.
Tak samo środka Sarfun 025 FS nie dotyczy okres prewencji (okres od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta).
Okres karencji dla pasz (okres od ostatniego zastosowania środka na rośliny przeznaczone na paszę do dnia, w którym zwierzęta mogą być karmione tymi roślinami): również nie dotyczy.
Okres od ostatniego zastosowania środka na rośliny do dnia, w którym można siać lub sadzić rośliny uprawiane następczo: nie dotyczy.
Jakie są zalecenia przy używaniu cieczy użytkowej zrobionej za pomocą Sarfun 025 FS?
- Zaprawiać tylko dobrze oczyszczony materiał siewny.
- Zaprawianie wykonać najlepiej bezpośrednio przed siewem.
- Dokładnie i równomiernie pokryć zaprawą materiał siewny.
- Nie zaprawiać ziarna i nasion o wilgotności powyżej 16% lub traktowanego uprzednio inną zaprawą.
- Zaprawione nasiona przechowywać w grubych, oznakowanych i szczelnie zamkniętych workach, w oddzielnych, chłodnych, suchych i dobrze wentylowanych pomieszczeniach, z dala od żywności i pasz.
- Zaprawione nasiona mogą być użyte wyłącznie do siewu, nie wolno przeznaczać ich na cele konsumpcyjne ani na paszę.
- Maksymalna norma wysiewu przy użyciu materiału siewnego zaprawianego środkiem wynosi 240 kg/ha dla pszenicy ozimej oraz 200 kg/ha dla pszenicy jarej i jęczmienia jarego.
- Jeżeli zachodzi konieczność przechowywania ziarna siewnego do następnego sezonu, przed siewem należy zbadać zdolność kiełkowania.
- Środek zawiera substancję czynną tritikonazol – związek triazolowy, z grupy inhibitorów biosyntezy steroli – inhibitorów demetylacji (SBI-DMI) (wg FRAC grupa 3). Każda populacja patogenów może zawierać formy odporne na niektóre substancje czynne, w tym na fungicydy z grupy FRAC 3. Stopniowa lub całkowita utrata skuteczności może wystąpić przy wielokrotnym użyciu fungicydów o tym samym mechanizmie działania na tym samym polu. W ramach strategii przeciwdziałania odporności sprawców chorób zaleca się m.in.:
− stosować środek wyłącznie zgodnie z zaleceniami z etykiety, w tym w zalecanej dawce,
− na stanowiskach obsianych ziarnem zaprawionym środkiem Zaprawa Sarfun 025 FS, zabiegi nalistne (zwłaszcza pierwszy) należy wykonać przy użyciu środków grzybobójczych, zawierających substancje czynne z innych grup chemicznych, o odmiennym mechanizmie działania (stosowanie rotacyjne).
Więcej informacji znajdziesz w załączonej w plikach do pobrania Etykiecie.
Zapraszamy po więcej wiedzy związanej z Sarfun 025 FS na stronę Doradca Rolniczy:
- Poszerz swoją wiedzę o zaprawach nasiennych,
- Dowiedz się więcej o nasionach,
- Sprawdź informacje o fungicydach,
- Poczytaj komunikaty rolne.
Uwaga! Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu.
Kupujący oświadcza, iż spełnia warunki wymienione w art. 25 ust.3 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin oraz posiada przeszkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin w przypadku środków dla użytkowników profesjonalnych. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Należy zwrócić uwagę na szczegółowe wskazania dotyczące ryzyka. Należy stosować się do zasad bezpieczeństwa zawartych w etykiecie. Środki ochrony roślin mogą nabyć jedynie osoby pełnoletnie oraz osoby, które ukończyły szkolenie i posiadają kwalifikacje wymagane dla osób nabywających środki ochrony roślin (art. 28 ustawy o środkach ochrony roślin z dnia 8 marca 2013 r. ze zmianami). Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska. Kupującym środki ochrony roślin musi być osoba trzeźwa. Korzystając z oferty oświadczasz, że spełniasz wyżej wymienione warunki.