Tazer 250 SC (azoksystrobina) Nufarm - fungicyd
od 23,03 zł
produkt dostępny
wysyłka w 48h
Tazer 250 SC (azoksystrobina) Nufarm - fungicyd
od 23,03 zł
produkt dostępny
wysyłka w 48h
Fluazinova 500 SC (fluazynam) - na choroby grzybowe w ziemniaku i cebuli
od 141,15 zł
produkt dostępny
wysyłka w 48h
FOLPAN 80 WG
od 60,74 zł
produkt dostępny
wysyłka w 48h
Leimay 200 SC (amisulbrom) Nissan Chemical - fungicyd
od 1072,09 zł
produkt dostępny
wysyłka w 48h
Infinito 687.5 SC (chlorowodorek propamokarbu, fluopikolid) - środek grzybobójczy do upraw warzywnych
chwilowo niedostępny
Ranman Top 160 SC (cyjazofamid) Belchim - fungicyd
chwilowo niedostępny
Amistar 250 SC (azoksystrobina) - środek grzybobójczy
od 28,10 zł
chwilowo niedostępny
PAK Zdrowy ziemniak (Fluazinova 1L + Sacron 0.5kg)
182,68 zł
chwilowo niedostępny
Ziemniak, kartofel, pyra… niezależnie od regionu, w którym się mieszka, w Polsce każdy zna ziemniaki. To jedno z najpopularniejszych i najczęściej uprawianych warzyw. Uprawa ziemniaka nie jest skomplikowana, przez co decyduje się na nią wielu rolników. Nie oznacza to jednak, że uprawatego popularnego warzywa jest zawsze bezproblemowa. Na uprawę ziemniaków czyha wiele patogenówpowodujących choroby. Program ochrony ziemniaka zakłada więc regularne opryski oraz inne metody mające na celu profilaktyczne lub inwazyjne działania. W tej kategorii znajdziesz sprawdzone opryski na ziemniaki, dzięki którym Twoja uprawa będzie zdrowa!
Na wstępie warto zaznaczyć, że jeszcze przed zapobieganiem lub zwalczaniem chorób ziemniaka, należy zadbać o przygotowanie odpowiedniego środowiska do jego rozwoju. Głównymi naturalnymi czynnikami, na które trzeba zwrócić uwagę, podczas uprawy ziemniaka, są przede wszystkim: warunki glebowe i pogoda.
Najczęstszymi chorobami, które dotykają uprawy ziemniaka, są zarazy powodowane przez grzyby. Do najpopularniejszych chorób, z którymi muszą zmagać się producenci zaliczamy m.in.: zarazę ziemniaka, alternariozę ziemniaka, , rdzę ziemniaka, czy różową zgniliznę bulw ziemniaka. Jednak najgroźniejszą i powodującą największe straty wśród upraw jest zaraza ziemniaczana. Dotyka ona nie tylko wspomnianego w jej nazwie ziemniaka, ale może również powodować szkody plantacjach innych gatunków roślin psiankowatych.
Symptomami zwiastującymi pojawienie się w uprawie zarazy ziemniaka są żółtobrunatne plamy, które wraz z rozwojem choroby powiększają się i brązowieją. Zaraza ziemniaka może skutkować uszkodzeniem dużej części plantacji w ciągu nawet kilku dni. Dlatego tak ważne jest nie samo interweniowanie, kiedy pierwsze objawy choroby zostaną już zauważone, ale przede wszystkim prowadzenie działań profilaktycznych.
Program ochrony ziemniaka przewiduje sezonowe opryski tego warzywa, w celu zniwelowania możliwości rozwoju choroby. Chcąc chronić swoją uprawę przed rozwojem chorób spowodowanych przez grzyby, możesz sięgnąć po fungicydy na ziemniaki dostępne w tej kategorii. Są to środki wykazujące mocne właściwości grzybobójcze, będące przy okazji nieszkodliwe dla samego warzywa.
Kolejnymi patogenami które mogą spowodować spore straty w uprawie ziemniaka, są bakterie. Wywołują one takie choroby, jak m.in.: śluzak ziemniaka, czarna nóżka ziemniaka, czy bakterioza pierścieniowa ziemniaka.
Choroby ziemniaka wywoływane przez bakterie leczy się zazwyczaj metodami kwarantanny. Warto również sadzić tylko przebadane i pochodzące ze sprawdzonych źródeł sadzeniaki oraz korzystać z oprysków na ziemniaki dedykowanych dla danego problemu.
Choroby ziemniaka wywoływane przez wirusy są bardzo niebezpieczne, ponieważ często patogen nie wykazuje przez dłuższy okres czasu żadnych objawów. Z tego względu interwencyjne opryski często nie mają sensu. Gdy na warzywie pojawią się symptomy zwiastujące zakażenie wirusowe, to na reakcję jest już najprawdopodobniej za późno. Najczęstszymi chorobami wirusowymi ziemniaków są: mozaika kędzierzawa, liściozwój ziemniaka, wrzecionowatość bulw ziemniaka, czy żółta karłowatość ziemniaka
Poza chorobami wywołanymi przez patogeny (takie jak wspomniane wcześniej bakterie grzyby i wirusy), warto także ochraniać ziemniaki przed chwastami. Są one niebezpieczne, ponieważ konkurują z ziemniakami o wodę, składniki mineralne dostępne w glebie, czy promienie słoneczne. Przede wszystkim jednak mogą być siedliskiem wielu patogenów Chwasty należy więc bezwzględnie eliminować.
Najpopularniejszym sposobem na pozbycie się niechcianych chwastów jest wykorzystanie herbicydów na ziemniaki. Jest to grupa specjalistycznych środków, dedykowana do walki z chwastami. Pozwalają one na ochronę ziemniaka przed potencjalnymi zagrożeniami, jakimi są pasożyty żerujące na uprawie.
W naszej ofercie znajdziesz wiele herbicydów na ziemniaki tylko od sprawdzonych producentów. Ciekawą propozycją jest na przykład Chandor zawierający aklonifenczyli preparat dedykowany do zwalczania chwastów. Doskonały do przedwschodowego zwalczania chwastów, długi efekt działania substancji czynnej aklonifenu ogranicza w dużym stopniu zachwaszczenie wtórne plantacji ziemniaka.Większość naszych herbicydów można stosować na problemy z chwastami występującyminie tylko wy ziemniakach, ale również w wielu innych gatunkach warzyw.
Wśród szerokiego asortymentu naszego sklepu znajdują się produkty do ochrony uprawy ziemniaka od wschodów do zbiorów. Serdecznie zapraszamy do sprawdzenia całego asortymentu, a w razie potrzeby do kontaktu.