K+S

EAN:2000000299402

Siarczan potasu Kalisop K+S granulowany

Siarczan potasu K+S granulowany to wysokoskoncentrowany nawóz dwuskładnikowy zawierający 50% K2O (tlenek potasu) i 44% SO3 (trójtlenek siarki) w postaci siarczanowej. Jest całkowicie rozpuszczalny w wodzie, co czyni potas i siarkę łatwo przyswajalnymi przez rośliny. Idealny dla upraw wrażliwych na chlorki i sole (zawartość Cl typ. 1,2%), wykazuje niski indeks soli i nadaje się do intensywnego nawożenia wartościowych upraw specjalnych oraz upraw ekologicznych. Siarczan potasu wspomaga plonowanie, intensyfikuje barwę i smak owoców oraz warzyw, a także polepsza ich zdolności przechowalnicze. Zalecany do stosowania zarówno jako nawóz podstawowy, jak i pogłówny, zwłaszcza na stanowiskach ubogich w siarkę.

produkt dostępny Placeholder

produkt dostępny

WARIANT PRODUKTU

Waga

ikona wysyłka w 48h Placeholder

wysyłka w 48h

ikona Tylko oryginalne produkty Placeholder

Tylko oryginalne produkty

ikona 100% polska firma Placeholder

100% polska firma

Siarczan potasu K+S granulowany

 

K2O tlenku potasu rozpuszczalnego w wodzie 50 %

SO3 trójtlenku siarki rozpuszczalnego w wodzie 44 %

 

Charakterystyka nawozu:

 • Jest to wysokoskoncentrowany nawóz dwuskładnikowy, zawierający 50 % K2O i 44 % SO3 w postaci siarczanowej.
 • Jest całkowicie rozpuszczalny w wodzie, tak więc potas i siarka są bezpośrednio przyswajalne przez rośliny.
 • Siarczan potasu K+S granulowany jest idealnym rozwiązaniem dla upraw wrażliwych na chlorki i sole (zawiera typ. 1,2 % Cl).
 • W porównaniu z innymi nawozami potasowymi wykazuje niski indeks soli i szczególnie nadaje się do intensywnego nawożenia wartościowych upraw specjalnych.
 • Zgodnie z rozporządzeniem unijnym Nr 2018/848 i regulacjami rozporządzenia Unii Europejskiej 889/2008, Siarczan potasu K+S granulowany jest dopuszczony do stosowania w uprawach ekologicznych oraz w programach pielęgnacji terenów zielonych.
 • Jest nawozem higroskopijnym i tym samym łatwym w przechowywaniu.

 

Od 1 kwietnia 2020 r. zmieniła się zawartość chlorków w nawozie

 

Stosowanie:

 • Z powodu wysokiej zawartości siarki stosowany jest na stanowiskach ubogich w siarkę oraz w uprawach wykazujących wysokie zapotrzebowanie na siarkę, jak. np.: rzepak, rzodkiew czarna, czosnkowate i kapustne. Ponadto polepsza wykorzystanie azotu.
 • Idealny dla upraw wykazujących wysokie zapotrzebowanie na siarkę. Siarka podnosi wydajność azotu i wpływa pozytywnie na wysokość i jakość plonów.
 • Siarczan potasu nadaje owocom i warzywom intensywną barwę. Wyższa jest zawartość substancji smakowych, cukru i kwasów, co wzmacnia ich aromat i decyduje o większej atrakcyjności dla konsumenta.
 • Zwiększa trwałość tkanki owoców i warzyw, podnosząc ich właściwości przechowalnicze, transportowe i przetwórcze.

 

Zalecane nawożenie:

 • Siarczan potasu K+S granulowany jest zarówno do nawożenia podstawowego, jak i pogłównego. Stosuje się go przede wszystkim dla uniknięcia strat na stanowiskach zagrożonych wypłukiwaniem w okresie wiosennym.
 • Optymalna ilość nawozu zależy od zasobności podłoża w potas, intensywności uprawy oraz oczekiwanych plonów. Poniższe wartości dotyczą nawożenia przy dobrej zasobności podłoża w potas oraz średnich do wysokich oczekiwań wobec plonów.

 

Uprawa

K2O

kg/ha

Siarczan potasu K+S granulowany kg/ha

Ziemniaki

100-300

200-400

Rośliny oleiste

100-200

200-400

Tytoń

100-200

200-400

Warzywa

100-300

200-600

Warzywa

150-300

300-600

Papryka

100-150

200-300

Ogórki/Melon

100-200

200-400

Cebula

100-200

200-400

Kapusta

200-400

400-800

Chmiel

100-150

200-300

Owoce i jagody

150-250

300-500

Winorośl

50-150

100-300

 

 

Dalsze informacje:

 • Siarczan potasu K+S granulowany – dla upraw wrażliwych na chlorki i sole
 • Większość upraw owoców i warzyw jest wrażliwa na chlorki, głównie podczas kiełkowania i w początkowym okresie rozwoju.
 • Siarczan potasu K+S granulowany jest wyjątkowo skuteczny w uprawach ziemniaków wysokoskrobiowych. Dzięki niewielkim ilościom chlorków transport asymilatów z liści do bulw może przebiegać bez zakłóceń. Pozwala to osiągnąć wysoki potencjał plonów ziemniaków o wysokiej zawartości skrobi.
 • W intensywnych uprawach szklarniowych i polowych może wystąpić w zależności od gospodarki wodnej podwyższona koncentracja soli w roztworze glebowym. Prowadzi to często do zakłóceń wzrostu i obniżenia plonów. Dlatego też Siarczan potasu K+S granulowany ze względu na niski index soli jest tutaj idealnym rozwiązaniem.

 

Nawożenie siarką:

 • Redukcja immisji siarki oraz stosowanie wysokoskoncentrowanych nawozów o niskiej zawartości siarki doprowadziły w wielu regionach do jej niedoborów w glebie.
 • Niedobór siarki wywołuje objawy podobne jak w przypadku niedoboru azotu, głównie blednięcie liści. W zależności od stopnia zaopatrzenia rośliny w azot występuje silna chloroza: na starszych liściach przy niedostatecznym zaopatrzeniu w azot, natomiast na młodych liściach przy dobrym zaopatrzeniu w azot.
 • Ze względu na znaczną zawartość siarki (44 % SO3) Siarczan potasu K+S granulowany jest szczególnie przydatny dla roślin wykazujących wysokie zapotrzebowanie na ten składnik, takich jak, np. rzepak, słonecznik, gatunki kapustne, cebula, czosnkowate, itd. Ponadto, dobre zaopatrzenie roślin w siarkę poprawia efektywne wykorzystanie azotu.
 • Siarczan potasu K+S granulowany zawiera siarkę w formie siarczanowej, całkowicie rozpuszczalnej w wodzie i natychmiast przyswajalnej przez rośliny. Nawożenie siarczanem potasu nie zmienia pH gleby.