UPL
Herbicyd

Mertil 600 SC (diflufenikan, flufenacet) UPL - herbicyd

Mertil 600 SC to selektywny herbicyd, stosowany doglebowo lub nalistnie, występujący jako koncentrat w formie zawiesiny do rozcieńczania wodą. Zawiera dwie substancje czynne o różnym działaniu: diflufenikan (200 g/l), który hamuje biosyntezę karotenoidów, co prowadzi do zbielenia tkanek liści i rozpadu komórek w chwastach, oraz flufenacet (400 g/l), który zakłóca syntezę kwasów tłuszczowych, niszcząc kiełkujące chwasty. Środek działa zarówno kontaktowo, jak i systemicznie, zapewniając ochronę przez wiele tygodni. Najlepsze efekty uzyskuje się przy optymalnej wilgotności gleby we wczesnych fazach rozwojowych chwastów. Należy stosować z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Okres karencji: nie dotyczy.

Mertil 600 SC to herbicyd selektywny, stosowany doglebowo lub nalistnie, występujący w postaci koncentratu w formie stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC). Środek zawiera dwie wzajemnie uzupełniające się substancje biologicznie czynne o różnym sposobie działania. Diflufenikan jest herbicydem o działaniu kontaktowym (w niewielkim stopniu przemieszczającym się w roślinie), zaliczanym do inhibitorów biosyntezy karotenoidów w komórkach chwastów. Brak tych struktur powoduje zbielenie tkanek liści i rozpad komórek, co szczególnie jest widoczne w przypadku nowych tkanek. Diflufenikan po zastosowaniu pozostaje przez dłuższy czas na powierzchni gleby wytwarzając cienką warstwę, która działa kontaktowo na wschodzące młode, aktywnie rosnące chwasty. Diflufenikan zapewnia ochronę do 8 tygodni po zastosowaniu. Flufenacet jest herbicydem o działaniu układowym, zaliczanym do inhibitorów syntezy kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach. Pobierany jest głównie przez korzenie i częściowo przez liścienie kiełkujących chwastów. Po zastosowaniu kiełkujące siewki pozbawione są okrywy woskowej, przez co narażone są na działanie patogenów czy też różnych czynników środowiska wpływających negatywnie na ich rozwój. Diflufenikan i flufenacet pozostają aktywne w glebie przez wiele tygodni po zabiegu, co powoduje utrzymanie wysokiej skuteczności chwastobójczej również w późniejszym okresie. Wysokiej skuteczności środka sprzyja optymalna wilgotność gleby. Najlepszy efekt chwastobójczy uzyskuje się stosując środek we wczesnych fazach rozwojowych chwastów, to jest w czasie ich kiełkowania lub krótko po wschodach, w fazie siewek

 

Zawartość substancji czynnych:

diflufenikan (związek z grupy fenoksynikotynoanilidów) – 200 g/l (16,5 %)

flufenacet (związek z grupy oksyacetamidów) – 400 g/l (33 %)

 

Środek do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych

 

Okres karencji:

Nie dotyczy

 

Uwaga! Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu.

Kupujący oświadcza, iż spełnia warunki wymienione w art. 25 ust.3 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin oraz posiada przeszkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin w przypadku środków dla użytkowników profesjonalnych. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Należy zwrócić uwagę na szczegółowe wskazania dotyczące ryzyka. Należy stosować się do zasad bezpieczeństwa zawartych w etykiecie. Środki ochrony roślin mogą nabyć jedynie osoby pełnoletnie oraz osoby, które ukończyły szkolenie i posiadają kwalifikacje wymagane dla osób nabywających środki ochrony roślin (art. 28 ustawy o środkach ochrony roślin z dnia 8 marca 2013 r. ze zmianami). Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska. Kupującym środki ochrony roślin musi być osobą trzeźwą. Korzystając z oferty oświadczasz, że spełniasz wyżej wymienione warunki.

Uprawa

Zwalczanie Agrofagu

Jak stosować? Dawkowanie

Kiedy stosować?

pszenica ozima, pszenżyto ozime, jęczmień ozimy, żyto ozime

fiołek polny, gwiazdnica pospolita, mak polny, maruna bezwonna, miotła zbożowa, przetacznik bluszczykowy, przetacznik perski, przetacznik trójlistkowy, przytulia czepna, samosiewy rzepaku, rumianek pospolity, rumianek bezpromieniowy, wiechlina roczna, wyczyniec polny

Maksymalna / zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,6 l/ha.

środek stosować na jesieni, po wchodach zbóż od fazy szpilkowania do końca wegetacji jesiennej (BBCH 10-21)