Lontrel 300 SL - herbicyd do zwalczania chwastów w uprawach rolniczych i warzywnych
Jakie są korzyści z używania środka chwastobójczego Lontrel?
- Środek posiada wysoką skuteczność zwalczania chwastów w rzepaku ozimym, buraku cukrowym i cebuli,
- Zwalcza nawet bardzo uciążliwe chwasty,
- Szybkie działanie,
- Stosowany nalistnie,
- W wygodnej formie koncentratu.
Lontrel 300 SL jest to środek ochrony roślin, a dokładniej herbicyd (środek chwastobójczy). Występuje w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego (SL). Przeznaczony do stosowania nalistnego. Zwalcza chwasty w rzepaku ozimym, buraku cukrowym i cebuli.
Środek przeznaczony dla użytkowników profesjonalnych przy użyciu opryskiwaczy polowych.
Jak działa środek chwastobójczy Lontrel firmy Corteva?
Środek pobierany jest poprzez liście chwastów. Powoduje blokadę auksyn tj. hormonów roślinnych odpowiedzialnych za wzrost roślin. Unieczynnienie hormonów wzrostu powoduje w efekcie wstrzymanie syntezy aminokwasów, ponadto środek zakłóca proces oddychania na poziomie komórkowym. Najskuteczniej niszczy młode, intensywnie rosnące chwasty, od fazy 2-3 liści do fazy rozety.
Jaka jest zawartość substancji czynnej w preparacie Lontrel 300 SL?
Zawartość substancji czynnej:
- Chlopyralid (substancja z grupy pochodnych kwasu karboksylowego) - 300 g/l.
Jakie chwasty zwalcza herbicyd Lontrel?
Chwasty wrażliwe: chaber bławatek, maruna bezwonna, ostrożeń polny, psianka czarna, rdest plamisty, rumian polny, rumianek pospolity, żółtlica drobnokwiatowa.
Chwasty średnio wrażliwe: komosa biała.
Chwasty średnio odporne: szarłat szorstki.
Chwasty odporne: bodziszek drobny, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, mak polny, przytulia czepna, tasznik pospolity, tobołki polne oraz chwasty jednoliścienne.
W jakich uprawach można zwalczać chwasty herbicydem Lontrel?
- Rzepak ozimy,
- Burak cukrowy,
- Cebula z siewu.
Jakie jest następstwo roślin przy używaniu herbicydu Lontrel firmy Corteva?
Środek rozkłada się w glebie w ciągu okresu wegetacji nie stwarzając zagrożenia dla roślin uprawianych następczo. W przypadku konieczności likwidacji plantacji potraktowanej środkiem na tym samym polu można uprawiać rzepak jary, zboża lub inne rośliny, w których zaleca się stosowanie środka Lontrel 300 SL.
Jaki jest okres prewencji i okres karencji przy używaniu herbicydu Lontrel?
Okres prewencji, czyli okres od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta:
- Nie wchodzić do czasu całkowitego wyschnięcia cieczy użytkowej na powierzchni roślin.
Okres karencji, czyli okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej:
- Nie dotyczy.
Okres karencji dla pasz, czyli okres od ostatniego zastosowania środka na rośliny przeznaczone na paszę do dnia, w którym zwierzęta mogą być karmione tymi roślinami:
- Nie dotyczy.
Okres od ostatniego zastosowania środka na rośliny do dnia w którym można siać lub sadzić rośliny uprawiane następczo:
- Należy uwzględnić następstwo roślin.
Jak sporządzić ciecz użytkową z herbicydu Lontrel?
Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Odmierzoną ilość środka wlać do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą (z włączonym mieszadłem). Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. Zbiornik opryskiwacza uzupełnić wodą do potrzebnej ilości. Po wlaniu środka do zbiornika opryskiwacza nie wyposażonego w mieszadło hydrauliczne, ciecz w zbiorniku mechanicznie wymieszać. W przypadku stosowania środka w mieszaninach z innymi środkami przestrzegać ściśle zaleceń dotyczących sporządzania cieczy użytkowej tych środków. W przypadku przerw w opryskiwaniu przed ponownym przystąpieniem do pracy dokładnie wymieszać ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza.
Jakie są zalecenia przy zwalczaniu chwastów cieczą użytkową (herbicydem) Lontrel?
- Na cebuli środek Lontrel 300 SL powoduje przemijające objawy fitotoksyczności tj. lekkie chlorozy lub skręcanie liści i ich wyłożenie. Objawy te mijają po około 2 tygodniach i nie mają wpływu na plon cebuli.
- W celu niedopuszczenia do powstania odporności chwastów nie stosować dawek ani wyższych ani niższych od zalecanych, środek stosować przemiennie z herbicydami o różnym mechanizmie działania
- Podczas stosowania środka nie dopuścić do:
− znoszenia cieczy użytkowej na sąsiadujące rośliny uprawne (szczególnie zioła i niektóre warzywa),
− nakładania się cieczy użytkowej na stykach pasów zabiegowych i uwrociach. - Środka nie stosować na roślinach mokrych oraz uszkodzonych przez choroby i szkodniki, w mieszaninach z nawozami.
- Nie jeść, nie pić ani nie palić podczas używania produktu.
- Nosić odpowiednią odzież ochronną.
- Nie zanieczyszczać wód środkiem ochrony roślin lub jego opakowaniem.
- Nie myć aparatury w pobliżu wód powierzchniowych.
- Unikać zanieczyszczania wód poprzez rowy odwadniające z gospodarstw i dróg.
- W celu ochrony organizmów wodnych konieczne jest wyznaczenie strefy ochronnej o szerokości 1 m od zbiorników i cieków wodnych.
- W celu ochrony roślin oraz stawonogów niebędących celem działania środka konieczne jest wyznaczenie strefy ochronnej o szerokości 1 m od terenów nieużytkowanych rolniczo.
- Chronić przed dziećmi.
- Środek ochrony roślin przechowywać:
− w miejscach lub obiektach, w których zastosowano odpowiednie rozwiązania zabezpieczające przed skażeniem środowiska oraz dostępem osób trzecich,
− w oryginalnych opakowaniach, w sposób uniemożliwiający kontakt z żywnością, napojami lub paszą. - Przechowywać w temperaturze 0 stopni Celsjusza - 30 stopni Celsjusza.
Uwaga! Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu.
Kupujący oświadcza, iż spełnia warunki wymienione w art. 25 ust.3 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin oraz posiada przeszkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin w przypadku środków dla użytkowników profesjonalnych. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Należy zwrócić uwagę na szczegółowe wskazania dotyczące ryzyka. Należy stosować się do zasad bezpieczeństwa zawartych w etykiecie. Środki ochrony roślin mogą nabyć jedynie osoby pełnoletnie oraz osoby, które ukończyły szkolenie i posiadają kwalifikacje wymagane dla osób nabywających środki ochrony roślin (art. 28 ustawy o środkach ochrony roślin z dnia 8 marca 2013 r. ze zmianami). Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska. Kupującym środki ochrony roślin musi być osoba trzeźwa. Korzystając z oferty oświadczasz, że spełniasz wyżej wymienione warunki.