Yukon UPL - fungicyd
- Skutecznie chroni winorośl, pszenicę ozimą oraz buraka cukrowego (a w uprawie małoobszarowej również buraka ćwikłowego i pastewnego).
- Do ochrony przed chwościkiem buraka, septoriozą paskowaną liści pszenicy, mączniakiem prawdziwym i rzekomym winorośli oraz mączniakiem prawdziwym buraka.
- W wygodnej i wydajnej formie stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą.
Yukon UPL to fungicyd w formie stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC) o działaniu powierzchniowym do stosowania zapobiegawczego w ochronie roślin przed chorobami powodowanymi przez grzyby i organizmy grzybopodobne.
Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnego lub ciągnikowego opryskiwacza polowego lub sadowniczego lub opryskiwacza ręcznego.
Środek grzybobójczy Yukon UPL - zawartość substancji czynnej:
Zgodnie z klasyfikacją FRAC substancja czynna miedź zaliczona jest do grupy M01, a substancja czynna siarka do grupy M02.
Yukon UPL - zwalczane choroby grzybowe:
- Chwościk buraka,
- Septorioza paskowana liści pszenicy,
- Mączniak prawdziwy winorośli,
- Mączniak rzekomy winorośli.
Małoobszarowo również:
- Mączniak prawdziwy buraka.
Fungicyd Yukon UPL - stosowanie w uprawach:
Uprawy sadownicze:
- Winorośl.
Uprawy warzywne:
- Burak cukrowy.
Uprawy rolnicze:
- Pszenica ozima.
W zastosowaniu małoobszarowym:
- Burak pastewny,
- Burak ćwikłowy.
Fungicyd Yukon UPL - okres karencji, okres prewencji, następstwo roślin:
Okres karencji - okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej:
- pszenica ozima: 45 dni,
- burak cukrowy, burak pastewny, burak ćwikłowy: 14 dni,
- winorośl: 7 dni.
Okres prewencji - okres od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta:
- Nie wchodzić do czasu całkowitego wyschnięcia cieczy użytkowej na powierzchni roślin
Środek grzybobójczy Yukon UPL - sporządzanie cieczy użytkowej:
Dla opryskiwaczy polowych/sadowniczych:
Ciecz użytkową przygotować bezpośrednio przed zastosowaniem. Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej objętość wraz z ilością środka. Napełniając opryskiwacz postępować zgodnie z instrukcją producenta opryskiwacza. W przypadku braku instrukcji odmierzoną ilość środka dodać do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą (z włączonym mieszadłem). Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową, uzupełnić wodą do potrzebnej ilości i dokładnie wymieszać. Po wlaniu środka do zbiornika opryskiwacza niewyposażonego w mieszadło hydrauliczne, ciecz mechanicznie wymieszać. W przypadku przerw w opryskiwaniu, przed ponownym przystąpieniem do pracy, ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza dokładnie wymieszać.
Dla opryskiwaczy ręcznych/plecakowych:
Ciecz użytkową przygotować bezpośrednio przed zastosowaniem. Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej objętość wraz z ilością środka. Napełniając opryskiwacz postępować zgodnie z instrukcją producenta opryskiwacza. W przypadku braku instrukcji odmierzoną ilość środka dodać do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą. Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową, uzupełnić wodą do potrzebnej ilości i dokładnie wymieszać. Po wlaniu środka do zbiornika opryskiwacza ciecz mechanicznie wymieszać. W przypadku przerw w opryskiwaniu, przed ponownym przystąpieniem do pracy ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza dokładnie wymieszać.
Środek ochrony roślin Yukon UPL - wskazówki dotyczące stosowania:
- W uprawie winorośli zalecana dawka środka odniesiona jest do faktycznego obiektu opryskiwania, czyli bocznej powierzchni rzędu krzewów, określanej jako „powierzchnia ściany liści”:
Powierzchnia ściany liści [m2 /ha] = (2 x wysokość krzewu [m] / rozstawa rzędów [m] ) x 10 000 [m2 /ha] - Obliczenie ilości środka potrzebnego na 1 ha uprawy (kg/ha) w celu sporządzenia cieczy użytkowej:
Ilość środka [l/ha]= (zalecana dawka środka na powierzchnię ściany liści [l/10 000 m2 ] x powierzchnia ściany liści [m2 /ha]) / 10 000 [m2 /ha] - Nie należy przekraczać maksymalnej zalecanej dawki środka = 6,0 l/ha, nawet w sytuacji, gdy aktualna powierzchnia ściany liści (LWA) wskazywać może na potrzebę zastosowania wyższej dawki.
- Dawka łączna substancji czynnej miedź nie może przekroczyć w całym sezonie wegetacyjnym 4 kg/ha na danym stanowisku z uwzględnieniem wszystkich zastosowanych środków zawierających tę substancję czynną (niezależnie od jej postaci).
- Dawka łączna substancji czynnej miedź nie może przekroczyć w całym sezonie wegetacyjnym 4 kg/ha na danym stanowisku z uwzględnieniem wszystkich zastosowanych środków zawierających tę substancję czynną (niezależnie od jej postaci).
- Przy ustalaniu wielkości kropel cieczy użytkowej należy uwzględnić ograniczenia wymienione w akapitach związanych z ochroną środowiska naturalnego.
- Podczas stosowania środka nie dopuścić do znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie rośliny uprawne.
- Nie dopuścić do nakładania się cieczy użytkowej na stykach pasów zabiegowych i uwrociach.
- Brak negatywnego wpływu zastosowania środka w uprawie winorośli na produkcję i jakość wina nie został dostatecznie potwierdzony.
- Środek zawiera dwie substancje czynne: miedź (wg FRAC grupa M01) i siarkę (wg FRAC grupa M02), o oddziaływaniu na różne procesy metaboliczne na poziomie komórkowym patogenów (multi-site activity). W ramach strategii przeciwdziałania rozwojowi odporności w populacjach sprawców chorób należy m.in. stosować środek głównie zapobiegawczo, zgodnie z zaleceniami z etykiety (dawki, termin, liczba zabiegów itp.), tylko jako część przyjętego programu ochrony, do którego włączono inne środki grzybobójcze, zawierające substancje czynne o odmiennych mechanizmach działania (stosowanie środków sekwencyjne lub przemienne).
- Chronić przed dziećmi.
- Środek ochrony roślin przechowywać:
− w oryginalnych opakowaniach,
− w sposób uniemożliwiający kontakt z żywnością, napojami lub paszą, skażenie środowiska oraz dostęp osób trzecich,
− w temperaturze 4°C - 30°C.
Uwaga! Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu.
Kupujący oświadcza, iż spełnia warunki wymienione w art. 25 ust.3 ptk 5 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin oraz posiada przeszkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin w przypadku środków dla użytkowników profesjonalnych. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Należy zwrócić uwagę na szczegółowe wskazania dotyczące ryzyka. Należy stosować się do zasad bezpieczeństwa zawartych w etykiecie. Środki ochrony roślin mogą nabyć jedynie osoby pełnoletnie oraz osoby, które ukończyły szkolenie i posiadają kwalifikacje wymagane dla osób nabywających środki ochrony roślin (art. 28 ustawy o środkach ochrony roślin z dnia 8 marca 2013 r. ze zmianami). Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska. Kupującym środki ochrony roślin musi być osoba trzeźwa. Korzystając z oferty oświadczasz, że spełniasz wyżej wymienione warunki.