Zraszacze polowe – szybkie i skuteczne nawadnianie dużych plantacji

Różnorodność upraw w Polsce wymaga indywidualnego podejścia do nawadniania dla każdego segmentu. Automatyczne i oszczędne systemy nawadniające cieszą się rosnącą popularnością. Ważne jest, żeby odpowiednio dobierać je do potrzeb uprawy, topografii terenu i dostępności wody. Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia stworzona przez światowych liderów branży nawadniającej na bazie wielu lat doświadczeń i badań. Szeroka gama produktów oraz profesjonalna wiedza poparta praktyką pozwalają oferować idealne rozwiązanie, dostosowane do oczekiwań odbiorcy.

Katarzyna Byliniak

Zraszanie ziemniaków
Zraszanie ziemniaków przy użyciu zraszacza 5022 NDJ

W przypadku otwartych upraw na polach główne zadania zraszaczy to przygotowanie gleby, wsparcie kiełkowania, a następnie nawadnianie warzyw rzędowych, takich jak ziemniaki, marchew, cebula, czosnek, sałata brokuły. Na takich plantacjach stosuje się głównie działka wodne, zraszacze polowe, zraszacze drobnokropliste, linie oraz taśmy kroplujące. Całą instalację powinien poprzedzać dobrze dobrany filtr dyskowy, a w razie potrzeby filtr żwirowy. Linie i taśmy są niezwykle oszczędną metodą podlewania, jednak przy dużych areałach ich zastosowanie bywa problematyczne, zwłaszcza w przypadku, gdy plantacja już rośnie, a rolnik dopiero wówczas decyduje się na montaż urządzeń nawadniających.

Rodzaje zraszaczy polowych

Niezwykle ważne jest, aby pamiętać, że skuteczność i jakość nawadniania zależy w głównej mierze od zraszaczy polowych i ich parametrów. Ich dobór jest istotny dla efektów nawadniania i odbywa się na podstawie danych zebranych o uprawie, źródle wody i oczekiwaniach plantatora. Zraszacze różnią się od siebie wieloma elementami: materiałem, z którego są wykonane, przeznaczeniem, zasięgami, wydatkami, sposobem montażu i innymi specjalistycznymi parametrami. Zwykle dzieli się je na trzy główne grupy, w zależności od materiału, z jakiego są wykonane, i przeznaczenia. Wg tej klasyfikacji wyróżnia się zraszacze:

  • polowe mosiężne (dalekiego zasięgu),
  • polowe z tworzywa sztucznego (do nawadniania o krótszym zasięgu),
  • antyprzymrozkowe.

Zraszacze polowe mosiężne mogą pracować zarówno w systemie pełnego obrotu, jak i sektorowym. Te największe  zraszacze polowe, nazywane działkami wodnymi, mają duże zasięgi i wydajności, jednak spore krople i silny strumień sprawiają, że nie do każdej uprawy są odpowiednie. Zraszacze polowe z tworzywa sztucznego znajdują zastosowanie do nawadniania tam, gdzie wymagany jest niewielki zasięg i duża równomierność opadu – w szkółkarstwie, uprawach roślin okopowych, takich jak marchew czy buraki, strączkowych, a nawet kwiatów i roślin ozdobnych. Duży zakres ciśnienia roboczego oraz wymienne dysze wpływają na osiągnięcie optymalnego zasięgu i wydatku.

Zoom na modele zraszaczy polowych

Zraszacz polowy NaanDanJain
Zraszacz polowy NaanDanJain, model 5035 SD

W grupie zraszaczy polowych z tworzywa sztucznego na szczególną uwagę zasługują dwa modele firmy NaanDanJain – 5022 i 5035. Są skuteczne i solidne. Specjalne stabilizowane tworzywo odporne na promieniowanie UV oraz sprężyna ze stali nierdzewnej gwarantują długotrwałą bez-awaryjną pracę tych urządzeń.

Model 5022 SD NaanDanJain to zraszacz średniego zasięgu, wykonany z tworzywa sztucznego, z gwintem zewnętrznym ½”. Jego wydajność i zasięg nie są duże. W zależności od ciśnienia i zasobów wodnych może to być: od 9 do 12 metrów zasięgu i od 440 do 800 l/h wydajności (najwyższe wartości są osiągane przy ciśnieniu 4 barów). Maksymalny rozstaw zraszaczy na polu to 12 x 12 m, a ich kąt zraszania wynosi 360 stopni. Zraszanie odbywa się za pomocą jednej dyszy długiego zasięgu lub dwóch dysz – przedniej i tylnej – jednocześnie. Kolory dysz ułatwiają ich identyfikację i obsługę. Model 5022 jest przeznaczony do nawadniania, ale ze względu na drobną kroplę może być pomocny w kiełkowaniu zasiewów. Z tego względu nadaje się także do obszarów narażonych na wiatr. Model 5035 NaanDanJain jest nieco mocniejszy od opisanego wyżej, ale wciąż zalicza się do zraszaczy średniego zasięgu. Jest wykonany z tworzywa sztucznego(podłączany gwintem zewnętrznym 3/4”) i zaopatrzony w dwie dysze. Osiąga dużą równomierność opadu. Dysze – przednia dalekiego zasięgu i tylna bliższego – uzupełniając się, wyrównują dawkę opadów na całej długości promienia. Ten w zależności od ciśnienia może wynosić od 11,5 do 20 m, a wydajność od 1,24 do 2,69 m3/h. Maksymalnie można takie zraszacze rozstawić co 20 m, a ich kąt zraszania to 360 stopni. Zastosowanie tego zraszacza jest bardzo uniwersalne – można nim skutecznie nawadniać wszelkie uprawy rzędowe warzyw, zwłaszcza na dużych areałach.

Montaż zraszaczy polowych

Statyw Elite + zraszacz
Statyw Elite + zraszacz

Zraszacze polowe można wykorzystywać w systemach stałych, okresowo przenośnych i mobilnych. Wybór zależy od specyfiki uprawy, potrzeb i możliwości plantatora (inwestora). Aby proces podlewania odbywał się równomiernie, zraszacze montuje się rzędowo, w precyzyjnej odległości, na prostych, stabilnych statywach. W każdym rodzaju instalacji zraszacze muszą być zamontowane bardzo stabilnie, na solidnych podporach, ponieważ woda wypływa z nich z określoną siłą. Jako elementy podtrzymujące wykorzystywane są trójnogi metalowe, słupy betonowe i drewniane, a przy mniejszych zraszaczach – plastikowe szpilki. Niezależnie od wybranej podpory każda musi być idealnie pionowa dla zapewnienia równomierności nawadniania sektorów.

W ofercie firmy NaanDanJain, oprócz wielu modeli zraszaczy, znajduje się również uniwersalny statyw Elite, idealnie spełniający warunki dobrej podpory do zraszacza. Jest solidny, wytrzymały i wielofunkcyjny. Jego specjalna konstrukcja, oparta na opatentowanym rozwiązaniu, umożliwia łatwy i szybki montaż oraz demontaż, zapewniając elastyczność pracy. Statyw Elite można stosować z rurami 50 mm (grubość ścianki – 2 mm). Rury do podłączania są dostarczane w odcinkach prostych, dla wygody i prawidłowej instalacji. Podpora z PVC wyposażona jest w innowacyjne podłączenie redukujące wibracje i zapewniające lepszą stabilność. Całość jest wykonana z wytrzymałego surowca, gwarantującego prawidłową pracę w warunkach polowych. Konstrukcja jest szczelna, zaprojektowana tak, by zapobiegać wszelkim wyciekom. Ciśnienie robocze statywu – do 4 barów, w zależności od podłączonego zraszacza. Nypel rurowy do zraszacza może mieć średnicę ¾ lub 1”. Kompleksowa oferta na całą instalację zraszaczową w tym systemie to najlepsze rozwiązanie dla upraw wielohektarowych. Montaż systemu jest łatwy i szybki, a jego żywotność długa.