Skuteczna ochrona ziemniaków

Ochrona ziemniaka w sezonie 2023 nie była łatwa. Warunki pogodowe, które dominowały latem, przyczyniły się do problemów ze zwalczaniem chorób – nie tyle zarazy ziemniaka, co alternariozy. Szczegóły sytuacji w uprawie monitorowali na bieżąco specjaliści z działu doradczego Agrosimexu na specjalnie przygotowanym poletku doświadczalnym w Gronowicach, na którym zostały wdrożone autorskie programy ochrony fungicydowej i nawożenia.

Justyna Pacześna-Mikurenda, Iwona Janda-Malina

Efekty działań na poletku doświadczalnym Agrosimexu można ocenić, analizując wskaźnik NDVI (tabela). Stosowany w satelitarnych badaniach roślinności indeks wegetacji NDVI (Normalized Difference Vegetation Index) jest narzędziem, które umożliwia dokładną ocenę stanu uprawy na polu. To jeden z kluczowych i najczęściej wykorzystywanych w rolnictwie wskaźników do monitorowania i prognozowania plonów, a także do wykrywania problemów związanych z deficytem składników odżywczych i wody oraz z chorobami roślin. Jego wartości są skorelowane z ilością biomasy i zawartością chlorofilu.

Wartości indeksu NDVI (Normalized Difference Vegetation Index) w uprawie ziemniaka na polach doświadczalnych Agrosimexu vs konkurencja, Gronowice, 2023 rok

Technologie ochrony
i nawożenia
Data pomiaru
21.06.202310.07.20232.08.202317.08.2023
konkurencja 10,58980,74460,73110,5877
Agrosimex0,68120,80910,75910,6010
konkurencja 20,66480,80090,76180,5321

 

Ochrona ziemniaka krok po kroku

Zaraza na liściach ziemniaka
Zaraza na liściach ziemniaka

W celu uniknięcia przypadkowego wprowadzenia źródła zakażenia zarazą ziemniaka program ochrony ziemniaka na poletku doświadczalnym Agrosimexu rozpoczął się od zastosowania produktu układowego. Wykorzystanie preparatu zawierającego substancję systemiczną, która wnika w głąb rośliny, krążąc w jej sokach, skutecznie chroniło przed pierwszymi infekcjami. Idealnym wyborem był tu preparat Proxanil 450 SC, zawierający dwie kluczowe substancje – układowy chlorowodorek propamokarbu i wgłębny cymoksanil (obecne również w środku Axidor 450 SC). Cymoksanil charakteryzuje się interwencyjnym działaniem w stosunku do zarazy ziemniaka. Choć utrzymuje się w roślinie krótko, to w przypadku wystąpienia objawów choroby hamuje ich rozwój.

Aby wzmocnić ochronę przed nowymi infekcjami, zastosowano fluazynam (Fluazinova 500 SC) – substancję kontaktową. Kolejne zabiegi bazowały na produktach silnie działających przeciwko zarazie ziemniaka, czyli:

  •  Zorvec Entecta – z najnowszą substancją systemiczną – oksatapiproliną,
  •  Carial Star 500 SC, zawierający mandipropamid i difenokonazol – systemiczną substancję z prewencyjnym i leczniczym działaniem przeciwko alternariozie.
Objawy alternariozy
Objawy alternariozy

W drugiej części sezonu, w miarę wzrostu zagrożenia alternariozą, zastosowano preparaty chroniące przed nowymi infekcjami ze strony zarazy ziemniaka, z uzupełnieniem ochrony przed alternariozą. Wykorzystano w tym celu mieszaninę z produktami Samar 33 WG (piraklostrobina + boskalid) WG i Azuba 250 SC (azoksystrobina). Rozwiązanie to bardzo dobrze poradziło sobie z silną presją alternariozy w sezonie 2023. Ostatnie zabiegi zaleca się skierować na ochronę bulw, zwłaszcza w przypadku, gdy plon będzie przechowywany, ponieważ porażenie roślin może obniżyć zdolność bulw do dłuższego magazynowania. W tym celu można wykorzystać preparaty Leimay czy Ranman Top, które zawierają substancje aktywne zabijające zarodniki pływkowe, będące sprawcami zarazy bulw.

Odżywienie i biostymulacja ziemniaka

Zdjęcie satelitarne poletek z różnymi technologiami ochrony i nawożenia, Gronowice 2023 rok
Zdjęcie satelitarne poletek z różnymi technologiami ochrony i nawożenia, Gronowice 2023 rok

Faktem jest, że optymalne odżywienie roślin oraz dbałość o ich wigor ma pozytywny wpływ na utrzymanie zdrowego łanu ziemniaków i finalną wielkość plonu. Sezon 2023 nie był dla plantatorów łatwy. W wielu miejscach wiosna była sucha, a z kolei w sierpniu opady były częste, co zwiększało presję zarazy ziemniaka.

W programie nawożenia dolistnego doradcy uwzględnili pełen pakiet mikroelementów, które – w postaci nawozów ASX Complex (2 kg/ha) i ASX Chelat cynku (1 kg/ha) – zostały zastosowane łącznie z pierwszym zabiegiem fungicydowym. Szczególny nacisk został położony na cynk, ponieważ ten składnik odżywczy odgrywa kluczową rolę m.in. w rozwoju systemu korzeniowego roślin. W kolejnych zabiegach aplikowano ASX Makro plus (2 kg/ha) i (Bolero 1 l/ha).

Zabieg ochrony w fazie kwitnienia roślin ziemniaka
Zabieg ochrony w fazie kwitnienia roślin ziemniaka

W okresie intensywnego wzrostu ziemniaków rośliny były regularnie wzmacniane preparatami Maral i Protaminal – każdy został zaaplikowany dwukrotnie w dawce 1 l/ha. Maral to kompleksowy biostymulator, zawierający fitohormony, aminokwasy, składniki mineralne i fenylopropanoidy, które wzmacniają naturalną odporność roślin na patogeny. Dzięki temu plantator ma większą szansę na zachowanie ciągłości ochrony swojej uprawy. Natomiast Protaminal to koncentrat aminokwasowy zawierający wysoką dawkę kwasu glutaminowego, czyli aminokwasu odgrywającego kluczową rolę w utrzymaniu w dobrej kondycji zielonych tkanek roślinnych. W dużym uproszczeniu oznacza to, że nawożenie nim ziemniaków wydłuża żywotność naci i intensyfikuje budowę plonu, a to przekłada się na dobrą kondycję roślin – co znalazło odzwierciedlenie w wartościach indeksu uzyskanych z fotodetekcji na poletku w Gronowicach.

Wartości na plus

Wskaźniki wegetacyjne, takie jak NDVI, oparte na charakterystycznym dla roślin występowaniu kontrastu między odbiciem promieniowania widzialnego oraz z zakresu bliskiej podczerwieni, są cennym narzędziem pozwalającym na bezinwazyjne badanie upraw. W tabeli zostały zamieszczone wartości przeprowadzonych na poletku doświadczalnym Agrosimexu pomiarów teledetekcji w formie indeksu wegetacji NDVI, który obrazuje kondycję roślin, odzwierciedlając ich zdrowotność oraz ilość zielonej masy. Technologia ochrony i odżywiania opracowana przez specjalistów z Agrosimexu okazała się bardzo skuteczna. Wartość indeksu NDVI w porównaniu do poletka konkurencji 1 w każdym terminie pomiarów była większa. Natomiast porównując wyniki z technologią zastosowaną przez konkurencję 2, tylko w terminie 2.08.2023 wynik pomiaru był nieznacznie niższy (0,0027). To dowodzi, że w całym okresie wegetacji roślin zastosowane rozwiązanie przekładało się na ich bardzo dobrą kondycję i zdrowotność.

Warto wiedzieć, że…

…ziemniaczane pole doświadczalne Agrosimexu zostało zaprezentowane uczestnikom I Ogólnopolskich Targów Ziemniaczanych, które odbyły się 30–31 sierpnia 2023 roku w Gronowicach (gmina Lasowice Wielkie, województwo opolskie). Odwiedzający sami mogli wyrobić sobie opinię na temat efektywności prowadzonych tam zabiegów oraz, korzystając z obecności ekspertów w dziedzinie uprawy ziemniaka, uzupełnić swą wiedzę o sprawdzone rozwiązania.