Zaraza ziemniaka – program ochrony ziemniaka

Zaraza ziemniaka – jakie mogą być konsekwencje?

Obecnie w Polsce ziemniaki są uprawiane na areale mniej więcej 300 tys. hektarów. W porównaniu do powierzchni zbóż czy rzepaku to niewiele, jednak znaczenie tej uprawy z roku na rok rośnie. Chcąc uzyskać wysoki plon ziemniaków, trzeba pamiętać o ich odpowiedniej ochronie i nawożeniu.

Zaraza ziemniaka czy alternarioza, czyli największe zagrożenia tej uprawy, mogą doprowadzić do gwałtownego spadku masy liści, a w konsekwencji do niewytworzenia się lub zahamowania wzrostu bulw. A to może skutkować sporą utratą plonu.

Zabiegi fungicydowe w uprawie ziemniaka

Już od samego początku wzrostu roślin istotny jest dobór odpowiednich fungicydów do zabiegów ochronnych. Dostępne na rynku środki różnią się nie tylko substancjami czynnymi,ale także mobilnością w roślinie lub na niej. Najczęściej można się spotkać z mieszaninami dwóch różnych substancji aktywnych,charakteryzujących się inną mobilnością.

Istotne znaczenie w występowaniu i nasileniu zarazy ziemniaka mają warunki atmosferyczne. Infekcji pierwotnej dokonują zarodniki konidialne roznoszone z wiatrem w czasie wilgotnej pogody.

Do infekcji roślin dochodzi w krótkim czasie i w szerokim zakresie temperatury – już od 3°C. Przy 15–20°C zarodniki kiełkują w ciągu 2–3 godzin. Epidemia zaczyna się zwykle w okresach chłodów i długotrwałej deszczowej pogody w ciągu nocy i podczas przejaśnień słonecznych za dnia. W warunkach uprawy pod osłonami z folii do infekcji może dojść już w fazie produkcji rozsady w kwietniu.

Aby temu zapobiec, trzeba utrzymywać niską wilgotność powietrza, nie dopuszczać do dużych wahań temperatury w dzień i w nocy oraz do kondensacji wody na roślinach. Opryskiwanie należy rozpocząć z chwilą pierwszego zagrożenia roślin chorobą lub według wskazań sygnalizacji.

Przegląd wybranych środków do ochrony ziemniaka przed zarazą

Należy pamiętać, że wybór środka do ochrony powinien uwzględniać fazę rozwojową chronionej rośliny na plantacji oraz cykl rozwoju i nasilenie zwalczanego patogenu czy agrofaga.

Axidor – substancja aktywna: chlorowodorek propamokarbu 400 g/l, cymoksanil 50 g/l. Środek grzybobójczy. Koncentrat w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą – o działaniu wgłębnym i układowym. Przeznaczony do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie ziemniaka przed zarazą ziemniaka.

 

Presidium– substancja aktywna: dimetomorf 180 g/l (16,27%), zoksamid 180 g/l. Fungicyd w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej. Ma działanie wgłębne (dimetomorf) i powierzchniowe (zoksamid). Przeznaczony do stosowania zapobiegawczego w ochronie ziemniaka.

 

Fluazinova – substancja aktywna: fluazynam 500g/l. Fungicyd o działaniu powierzchniowym. Koncentrat w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczenia wodą. Do stosowania zapobiegawczego.

 

Justyna Pacześna-Mikurenda