Zapytaj Doradcę – odcinek 4, najczęściej zadawane pytania w sezonie

Zapraszamy do obejrzenia 4 odcinka najczęściej zadawanych pytań.

 

Pytania w odcinku:

0:00 Wstęp

0:30 Jak poradzić sobie z ochroną cebuli przed mączniakiem rzekomym?

2:05 W jaki sposób zwalczyć białą muchę w kapuście?

3:40 Jak zwalczać szkodniki takie jak połyśnica i bawełnica w warzywach korzeniowych?

 

Regulamin konkursu: https://agrosimex.pl/aktualnosci/konk…

 

 

Transkrypcja:

Dzień dobry, wita się z państwem Karolina Jazic. Zapraszam serdecznie do obejrzenia kolejnego odcinka Zapytaj Doradcę. Dzisiejszy odcinek będzie dotyczył zagadnień związanych z ochroną warzyw.

Wybrałam trzy pytania, które często mi państwo zadają. Pierwsze z nich to, jak poradzić dobie z ochroną cebuli przed mączniakiem rzekomym? Drodzy państwo, mączniak rzekomy to faktycznie jeden z głównych patogenów występujących w cebuli. W tym roku ochrona jest szczególnie utrudniona, gdyż jest to pierwszy sezon bez mankozebu, który był tanią i dobrą substancją zapobiegającą tej chorobie. Niestety jej wycofanie spowodowało też usunięcie z listy dozwolonych środków także mieszaniny na przykład z demetomorfem, czy metalaksynem. Co możemy obecnie stosować? Otóż zapobiegawczo można wziąć Fluzinovą 500 SC w dawce 0,5 litra na hektar lub preparaty miedziowe jak Nordox 75 WG, gdzie miedź jest w formie tlenku, czy też systemiczne działający nawóz Viflo MIedź-Bor. Nawóz ten zawiera składniki w formie szybko przyswajanych i transportowanych nanocząsteczek. Przeciwko mączniakowi dobrze też działa produkt Cabrio Duo w dawce 3,5 litra na hektar. Pamiętajmy, że podobnie jak w leczeniu ludzi tu profilaktyka także będzie najważniejsza, a więc prewencyjne zabiegi, gdy jeszcze nie ma objawów na polu, a być może warunki sprzyjają infekcji, czyli wilgotna pogoda, gęsty łan, wiatr mogący przemieszczać zarodniki.

Kolejne pytanie, drodzy państwo, brzmi: W jaki sposób zwalczyć białą muchę w kapuście? Otóż mowa oczywiście o mączliku warzywnym, który tak naprawdę nie jest muchą, a pluskwiakiem. Faktycznie w ostatnich latach jest go sporo na plantacjach i przyczyniły się do tego zmiany klimatyczne oraz wycofywanie środków ochrony roślin. Wysysa on spor ilości soków roślinnych oraz wydziela rosę midową, gdzie często rozwijają się grzyby sadzakowe. Można go zwalczać produktami takimi jak Teppeki bądź Affinto 50 WG w dawce 0,14 kilograma na hektar. Drodzy państwo, są to środki zawierające systemiczne i translaminarnie działający flonikamid, który wykazuje długi efekt działania. Można go połączyć z produktem Limocide, gdzie zawarty jest olejek pomarańczowy, który unieruchamia szkodniki o miękkim korpusie ciała. Mechaniczne działanie produktu daje szybkie efekty zaprzestania żerowania mączlików, ale także wciornastków, które również mogą występować na kapuście. Dawka to 2-4 litrów na hektar. W kolejnym zabiegu można sięgnąć na przykład po Movento, czy Benevię.

Następne pytanie, drodzy państwo, dotyczy warzyw korzeniowych, a mianowicie, jak zwalczać szkodniki takie jak połyśnica i bawełnica w warzywach korzeniowych? Drodzy państwo, co prawda nie ma wielu zarejestrowanych środków do ochrony przed tymi szkodnikami. Jeśli chodzi o bawełnicę, to w zasadzie jedynym dozwolonym insektycydem jest Movento. Stosuje się go w dawce 0,75 litra na hektar, a zawarty w nim spirotetramat działa systemiczne, krążąc w roślinie zarówno w górę, jak i w dół, dzięki czemu można uzyskać dobrą skuteczność. Szkodnik ten wysysa soki roślinne z nasady bocznych korzeni marchwi i ważna jest tu obserwacja poprzez wykopywanie i sprawdzanie, czy w podziemnej części rośliny nie widać takie białej waty z mszycami. Drugim ważnym szkodnikiem jest połyśnica marchwianka, której mogą występować dwa pokolenia w sezonie. Pierwsze pokolenia pojawia się w maju i jest szczególnie niebezpieczne dla siewek marchwi, gdyż żerujące larwy mogą spowodować znaczne wypady roślin. Drugie występuje w lipcu i uszkadza korzenie, które oczywiście stanowią plon. Pośrednio uszkodzenia, które powodują te szkodniki, wpływają na łatwiejsze porażenie korzeni przez patogeny, a co za tym idzie gnicie oraz gorsza jakość przechowalnicza. Jakie środki możemy stosować do zwalczania połyśnicy marchwianki? Tu warto pomyśleć o prewencyjnym zabiegu, który wykonuje się wiosną w trakcie siewu nasion. Można wówczas sięgnąć po Belem 0.8 MG, który występuje w formie mikro granulatu i stosuje się go w dawce 12 kilogramów na hektar, aplikując go wzdłuż linii wysiewu. Produkt ten wykazuje długie działanie, bo do czterech miesięcy, a więc oprócz pierwszego pokolenia powinien także działać nam na to drugie. Warto też prowadzić lustrację poprzez wystawianie żółtych tablic lepowych, a gdy zaobserwujemy nalot muchówek, można także zrobić oprysk pyretroidem, bądź produktem Benevia.

Drodzy państwo, to było ostatnie pytanie od państwa, teraz pozwolą państwo, że ja zadam jedno pytanie konkursowe państwu. Odpowiedzi proszę umieszczać w komentarzach pod filmem, a do wygrania są nawozy z serii ASX. Pytanie, drodzy państwo, jest proste i brzmi, jaka substancja czynna zawarta jest w produkcie Fluazinova 500 SC? Drodzy państwo, zachęcam jeszcze raz do śledzenia nas na Facebooku oraz na YouTubie i do oglądania kolejnych komunikatów, oraz filmów z cyklu Zapytaj Doradcę. Do zobaczenia.

 

Produkty polecane w filmie kupisz tutaj:

Fluazinova 500 SC – https://agrosimex.pl/fluazinova-500-s…

Nordox 75 WG – https://agrosimex.pl/nordox-75-wg?utm…

Viflo Miedź-Bór – https://agrosimex.pl/viflo-miedz-bor?…

CABRIO DUO 112 EC – https://agrosimex.pl/cabrio-duo-112-e…

Teppeki 50 WG – https://agrosimex.pl/teppeki-50-wg-c?…

Afinto – https://agrosimex.pl/afinto-flonikami…

Limocide – https://agrosimex.pl/limocide-olejek-…

Movento 100 SC – https://agrosimex.pl/movento-100-sc-1…

Benevia 100 OD – https://agrosimex.pl/benevia-100-od-1…

Belem – https://agrosimex.pl/belem-0-8-mg?utm…