Wrześniowa lustracja sałaty – komunikat warzywniczy

Zapraszamy na komunikat warzywniczy z 22 września 2023 r. z plantacji sałaty. Zobacz jaka jest obecnie kondycja sałaty oraz pH gleby na polu przy intensywnej uprawie.

 

Z filmu dowiesz się:

00:19 – jakie zabiegi były wykonane na polu od wiosny

00:58 – aktualna kondycja sałaty oraz wykonane zabiegi

01:41 – poziom pH gleby przy intensywnej produkcji

02:48 – rekomendacje po lustracji

 

Produkty polecane w filmie:

Rosafert 12-12-17
Algasoil
Wapniak Kornicki
Metalosate Calcium

 

Transkrypcja

Iwona Polewska, Agrosimex.

Szanowni państwo, w dzisiejszym komunikacie bardzo króciutko, co jeszcze możemy wykonać na plantacji tej oto sałaty.

Pierwsza rzecz, na którą chciałabym państwu zwrócić uwagę. Przed chwilą wykonałam na początku lustrację i w trakcie lustracji zbadałam tutaj pH gleby.

Wczesną wiosną, kiedy widziałam się z państwem pierwszy raz na naszym kanale, na tym polu, mówiłam i pokazywałam wyniki analiz gleby, że tutaj wszystko było uregulowane, stanowisko było bardzo dobrze przygotowane, było zastosowane podstawowe nawożenie przy pomocy składników nawozów bezchlorkowych, kwasy humusowe, a potem było prowadzone tradycyjne odżywianie warzyw, które tutaj na tym polu się znajdowały. Teraz mamy wrzesień, jest to już czwarty raz na tym samym polu, w tym sezonie posadzona sałata.

I co dzisiaj zaobserwowałam? Sałata generalnie w dobrej kondycji, ponieważ przed każdym wysadzeniem jej do gruntu stanowisko jest przygotowywane, czyli znowu mamy wykonywane tradycyjne nawożenie posypowe. Tutaj stosowane są nawozy z gamy Rosafert, nawozy bezchlorkowe. Tutaj akurat najczęściej Rosafert 12-12-17. Te dawki są na poziomie 350 kilogramów. W połączeniu właśnie z nawozem Algasoil, który powoduje właśnie w takich stanowiskach monokulturowych regenerację czy też usprawnianie tej gleby. Ale dzisiaj jak zrobiłam sobie pomiar pH, to co się okazało, że pH już ma na poziomie 5 i 5,5 w niektórych miejscach. Jest to oczywiście wynik przede wszystkim bardzo intensywnej produkcji.

Widzicie państwo, sałata jest rzeczywiście w dobrej kondycji, natomiast tutaj na pewno pierwszym zabiegiem po zbiorach będzie już wapnowanie tego pola, czyli będziemy stosowali Wapniak Kornicki i to w tych dawkach wyższych, ponieważ to pH mocno w trakcie całego sezonu wegetacyjnego spadło. Oczywiście jest to spowodowane nie tylko intensywną uprawą. Każde warzywo, które tutaj było na tym polu prowadzone, z plonem ten wapń był oczywiście wyjmowany. I same nawozy mineralne, które są stosowane również lokalnie, zakwaszają stanowisko glebowe.

Wiecie państwo również, że w tym sezonie był bardzo duży deficyt opadów i to właśnie powoduje również takie zjawisko, że ta gleba jest wyjaławiana, wyniszczana i przede wszystkim mamy zmianę pH w bardzo krótkim czasie. Dalej po tej lustracji, to co mogę zarekomendować, powiedziałam nie ma tutaj niedoborów wapnia, ale będziemy przy tym pH musieli się skoncentrować na tym, żeby ta sałata później trwała w obrocie handlowym i mimo wszystko będzie tutaj gospodarz stosował rozwiązania w postaci oprysków dolistnych, będzie stosował nawozy zawierające wapń.

W tym gospodarstwie stosowany jest Metalosaate Calcium, praktycznie przynajmniej trzy razy w sezonie wykonywany jest zabieg właśnie ten oprysk nalistny, w tej dawce 2 litry na hektar. Jest to sprawdzone rozwiązanie i zabezpiecza właśnie przede wszystkim sałatę w tym właśnie, żeby nie pojawiały się niedobory widoczne na liściach i żeby potem ta sałata była trwała w obrocie handlowym.

W dzisiejszym komunikacie to tyle, zapraszam do śledzenia naszych treści na kanale Doradca Warzywniczy i do zobaczenia w następnych filmikach.