Wczesna ochrona cebuli przed agrofagami

uprawa cebuli

Cebulę można uprawiać z siewu, rozsady oraz dymki. Bez względu na to którą formę wybierzemy musimy zadbać o odpowiednią agrotechnikę oraz płodozmian. Dobór stanowiska pod uprawę cebuli odgrywa szczególne znaczenie. Należy unikać pól z glebami skłonnymi do zaskorupień. Istotne jest uregulowanie stosunków wodno-powietrznych. Trzeba zadbać o zawartość próchnicy w glebie oraz o odpowiedni odczyn, gdyż cebula jest bardzo wrażliwa na zakwaszenie gleby. Bez wątpienia ważny jest także płodozmian. W przypadku zbyt częstej uprawy warzyw cebulowych na danym polu, pojawia się problem z chorobami odglebowymi. Przypomnijmy sobie ubiegły sezon, kiedy to niekorzystne warunki atmosferyczne wpłynęły na pogorszenie i wydłużenie wschodów. Takie osłabione rośliny są jeszcze bardziej podatne na atak ze strony patogenów znajdujących się w glebie, często prowadzących do wypadania roślin.

Więdnięcie rośliny i gnicie cebuli w wyniku porażenia przez Fusarium

Aby ograniczyć choroby odglebowe w uprawie cebuli warto  zastosować Xilon WP. Należy go zaaplikować przed siewem bądź sadzeniem cebuli w dawce 0,25 kg/ha, po czym preparat trzeba wymieszać z glebą. Jest on zarejestrowany przeciwko Fusarium spp. oraz Pythium spp.

uprawa cebuli

Kolejną kwestią, o której należy pomyśleć to odchwaszczanie cebuli. Przede wszystkim starajmy się wybierać pola, gdzie nie występują trudne do zwalczenia gatunki chwastów. Po siewie lub sadzeniu warto zabezpieczyć plantację herbicydem doglebowym, takim jak Pendigan Strong w dawce 2-2,5 l/ha. Substancja w nim zawarta charakteryzuje się długim okresem działania (DT50 = 100 dni). Taki zabieg pozwoli opóźnić wschody chwastów dzięki czemu w późniejszym etapie łatwiej będzie je zwalczyć. Prognozy pogody na najbliższy czas nie wskazują zdecydowanego ocieplenia, co może wiązać się z wydłużonym okresem wschodów cebuli, a chwasty jak wiemy potrafią wschodzić nawet w niekorzystnych warunkach, dlatego konieczne może okazać się użycie glifosatu tuż przed wschodami rośliny uprawnej w dawce 2-3 l/ha. Należy wówczas zwrócić uwagę aby rośliny cebuli nie zaczęły „szpilkować”.

 

Karolina Jazic