Sałata – ocena kondycji po przymrozkach – komunikat warzywniczy

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu warzywniczego z plantacji sałaty. Zobacz jaka jest obecna faza rozwojowa sałaty oraz jakie zabiegi są zalecane przez naszych ekspertów.

Z filmu dowiesz się:

00:40 – czas na drugą dawkę nawozu bezchlorkowego

01:11 – zabiegi wapniowe – polecane produkty

 

 

Polecane produkty w filmie:
Rosafert 12-12-17
Metalosate Calcium
ASX Chelat Wapnia

 

Transkrypcja

Agrosimex, Iwona Polewska, witam serdecznie. Zapraszam do obejrzenia komunikatu warzywniczego.

Szanowni państwo znajdujemy się na plantacji sałaty. Sałata została wysadzona do gruntu 25 marca. Sałata była nawożona od samego początku bardzo precyzyjnie, została wykonana analiza gleby i na podstawie analizy gleby zostały uzupełnione składniki pokarmowe, te, które były wymagane.

Co możemy za zakomunikować dzisiaj? Faza rozwojowa sugeruje, że warto już zastosować drugą dawkę nawozu, albo nawozu zrównoważonego bezchlorkowego posypowo i to właśnie za chwileczkę będzie gospodarz wykonywał. Czyli będzie podany Rosafert 12-12-17, który dostarczy zarówno niewielką dawkę drugą azotu, jak i fosfor oraz potas. Następnie będzie wykonywał zabiegi wapniowe. Dlaczego? Dlatego, że właśnie to jest ten czas, kiedy trzeba o tych zabiegach wapniowych pomyśleć. Sałata ma być dobrej jakości, ma cieszyć konsumenta, ma być trwała w obrocie handlowym. Tutaj na tej sałacie oczywiście niedoborów nie widać, no to jest zasługa dobrego prowadzenia plantacji, natomiast wykonywanie zapobiegawczo takich zabiegów jest jak najbardziej w tym momencie rekomendowane.

Co mogę państwu polecić? Pierwszy produkt, na który warto zwrócić uwagę, to będzie Metalosate Calcium. Rekomenduję państwu wykonanie zabiegu w dawce dwa litry na hektar. Jest to wapń kompleksowany aminokwasami roślinnymi. Czym się wyróżnia ten produkt? Przede wszystkim szybkością działania. Cały wapń, który zostanie podany właśnie w tej formie, w formie oprysku nalistnego będzie zużyty czy skonsumowany przez roślinę w przeciągu trzech, czterech godzin od wykonania zabiegu. Przy takich nietypowych warunkach pogodowych, kiedy mamy dość duże różnice dobowe między dniem a nocą, tutaj to tempo pobierania jest niezmiernie istotne.

Oczywiście można wykonać zabieg innym produktem. Ja państwu zarekomenduję nowość w naszej ofercie, to jest ASX Chelat wapnia. Jest to jedno z tańszych rozwiązań, ale tańsze nie oznacza mniej skuteczne. Tutaj rekomendowana dawka to jest kilogram na hektar. Jest to wapń w postaci chelatu i DHA. Oczywiście wykonanie zabiegów wapnie jest niezmiernie istotne, patrząc na kondycję sałaty i na prognozy pogody, ja myślę, że ona będzie cięta za jakieś dwa tygodnie, może dwa i pół tygodnia, więc tutaj tego czasu nie mamy zbyt wiele. Dlatego szukajmy szybkich, skutecznych rozwiązań.

Na dzisiaj to tyle. Zapraszam do śledzenia naszych kanałów na stronie agrosimex.pl. Oczywiście osobiście zapraszam na kanał Doradztwo Warzywnicze. Tam możecie państwo do nas pisać, zadawać pytania, oczywiście też kontaktować się z nami bezpośrednio. Do zobaczenia.