Sałata lodowa już w gruncie – zalecenia – komunikat warzywniczy
Zapraszamy do obejrzenia komunikatu warzywniczego z plantacji sałaty lodowej w województwie mazowieckim.
Dowiedz się:
00:18 – jaka jest sytuacja plantacji sałaty lodowej
00:55 – jakie zabiegi zostały wykonane do tej pory
01:54 – rekomendowane zabiegi dla sałaty lodowej
Produkty polecane w filmie:
Rosafert 5-12-24
Algasoil
Protaminal
Rosaleaf czerwony
Maral
Transkrypcja
Agrosimex, Iwona Polewska, witam serdecznie, zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku z plantacji sałaty lodowej. Szanowni państwo, znajdujemy się w województwie mazowieckim na polu, gdzie została wysadzona sałata lodowa. Siew nasion był 23 lutego, natomiast sadzenie na pole było 14 kwietnia. Co dzisiaj możemy zaobserwować? Sałata znajduje się w dość dobrej kondycji. Widzimy, że te starsze liście delikatnie potrzebują regenerację, natomiast sałata buduje w tym momencie system korzeniowy, przyjmuje się doskonale na miejsce stałe.
Przed wysadzeniem sałaty tutaj do gruntu był zastosowany nawóz bezchlorkowy Rosafert 5-12-24 oraz nawóz Algasoil w dawce 100 kilogramów na hektar. Ponieważ chcieliśmy zabezpieczyć przede wszystkim materią organiczną, zwiększyć tutaj poziom próchnicy oraz ułatwić właśnie w tych niesprzyjających warunkach pogodowych, przyjęcie się właśnie tych roślin, rozsadnika na miejsce stałe. Szanowni państwo, w dniu dzisiejszym po lustracji tego pola mogę powiedzieć, że bryła korzeniowa zaczyna się budować, niektóre rośliny są już dość dobrze na miejsce stałe przyjęte, czyli dość trudno je wyjąć z gruntu. Jak widzimy, system korzeni jest dobrze rozbudowany, korzenie są zdrowe, nieprzemarznięte. Nie widzimy tutaj żerowania szkodnika, nie widzimy też chorób grzybowych.
Najbliższe zabiegi, jakie zostaną zarekomendowane, to będzie oprysk nawozem Rosaleaf w dawce dwa kilogramy na hektar. Będzie to Rosaleaf czerwony połączeniu z nawozem Protaminal. Protamilu pójdzie jeden litr na hektar. Kolejnym zabiegiem, który będziemy rekomendować, to będzie pobudzenie wigoru i pobudzenie mocy samej rośliny przy użyciu biostymulatora, jakim jest Maral. Maral będzie stosowany w dawce jeden litr na hektar i to będzie odstęp pomiędzy tym pierwszym zabiegiem Rosaleaf plus Protaminal po około 7-10 dniach.
W tym komunikacie to właściwie byłoby na tyle to, co możemy to zrobić. Myślę, że na plantacji pojawimy się za jakiś czas, ocenimy, czy te zabiegi dają dobre rezultaty, tak że zapraszam państwa do śledzenia naszego kanału, do profilu Agrosimex, zapraszamy też do zadawania pytań w komentarzach. Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia.