Przygotowanie rozasady – strategia (cz. 3)

W 1 i 2 części artykułu omówione zostały wstępne etapy oraz zalecane metody produkcji rozsady. W 3 ostatniej części artykułu prezentujemy Państwu program nawożenia rozsady. Dlaczego ten etap jest najważniejszy ? Ponieważ, zwykle podczas produkcji rozsady w wielodoniczkach dochodzi do niedoborów składników pokarmowych. Młode rośliny, które intensywnie rosną, szybko zużywają składniki pokarmowe zgromadzone w „pojedynczej jednostce multiplatu”. Podłoże szybko przesycha, tym samym zwiększa się w nim stężenie roztworu glebowego.

Rola nawożenia rozsady kostki

Trzeba pamiętać o prawidłowym doborze nawozu do panujących warunków podczas uprawy oraz fazy rozwojowej rośliny. Odpowiednie nawożenie rozsady istotnie wpływa na kondycję, wigor oraz zdrowotność roślin w dalszych etapach ich wzrostu i rozwoju, tym samym rzutuje na jakość i ilość uzyskiwanego plonu.

Nawożenie startowe rozsady

Odgrywa ono istotną rolę w prawidłowym rozwoju młodych roślin, ponieważ wczesną wiosną, przy niedoborze światła lub niskiej temperaturze, mogą wystąpić problemy z pobieraniem składników pokarmowych. Nawożenie startowe do podłoża pokrywa zazwyczaj potrzeby pokarmmikrostarowe roślin do fazy 1–2 liści. Do tego celu polecane są nawozy w postaci mikrogranulatu dobrze rozpuszczalnego w wodzie, zawierającego znaczną ilość dostępnego fosforu i mikroskładników niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Takie właściwości wykazuje nawóz Microstar PZ zastosowany w dawce 0,3–0,5 kg/m3 podłoża. Stosowanie tego preparatu w uprawie zapewnia silny rozwój systemu korzeniowego. Z kolei nawóz Mikrostar Complex zalecany jest do stosowania profilaktycznego, w celu zapobiegania niedoborom mikroelementów oraz interwencyjnie w przypadku ich braku. Preparat ten charakteryzuje się wysoką zawartością mikroskładników, takich jak: B, Mn, Fe, Cu, a ponadto dzięki 100-proc. schelatowaniu tych mikroskładników zapewnia większą skuteczność nawozu w likwidacji niedoborów cynku, miedzi oraz żelaza. Jednorazowa zalecana dawka tego nawozu wynosi 15–20 g na 1000 l wody.

Nawozy przeznaczone do fertygacji

Aktualnie najszybszą i najskuteczniejszą formą dokarmiania roślin jest stosowanie fertygacji. W tym celu należy wykorzystywać nrosasolawozy bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie o wysokiej skuteczności, zapewniające uzyskanie roślin w dobrej kondycji. Takimi właściwościami charakteryzują się nawozy z serii Rosasol, ASX oraz YaraMila o składzie pierwiastkowym dostosowanym do zapotrzebowania na każdym poziomie rozwoju roślin. Zalecane stężenie nawozów z serii Rosasol do fertygacji warzyw pod osłonami wynosi 0,05–0,15%. Natomiast dawka nawozów z serii YaraMila Complex, jeżeli są stosowane przed siewem bądź sadzeniem rozsady, powinna wynosić 0,5–2 kg/1 m3 podłoża. Produkt ten może być stosowany pogłównie, posypowo w uprawach warzyw pod osłonami i w polu. YaraMila Complex wskazany jest do nawożenia roślin wrażliwych na chlorki.

Bor i molibden – nawożenie rozsady

W przypadku produkcji rozsady kapustnych (kapusta, kalafior, brokuł) należy pamiętać o zwiększonym zapotrzebowaniu tych roślin na bor i molibden. Dodatkowe dokarmianie tymi mikroskładnikami korzystnie wpływa na jakość rozsady oraz późniejszy wzrost roślin.

W celu zlikwidowania niedoborów boru należy zastosować nawozy:

  • Bolero, będący koncentratem nawozowym do dokarmiania roślin borem, występuje w postaci dziesięciowodnego penbolerotaboranu sodu, skutecznie likwiduje niedobory boru. Zalecana dawka tego nawozu po 2 tygodniach od wysadzenia rozsady wynosi 1–1,5 l/ha.
  • Missibor skutecznie likwiduje niedobory w glebie i nawożonych roślinach, jest całkowicie rozpuszczalny w missiborwodzie. Można go zastosować przed sadzeniem tych roślin w dawce 5–10 kg/ha bądź dolistnie 2 tygodnie po wysadzeniu rozsady w dawce 1–2 kg/ha.
  • Rheobor dostarcza bor w postaci boranu wapnia, zapewnia systematyczne, delikatne i długotrwałe wchłanianie. Tym nawozem zaleca się wykonanie 1–3 zabiegów, po 2 tygodniach od wysadzenia rozsady, w dawce 1–3 l/ha.

W przypadku niedoborów molibdenu zaleca się użycie nawozów:

  • Mikrovit Molibden 33 przed wysadzeniem rozsady (0,1%), po ok. 2 tygodniach od wysadzenia rozsady, w dawce 0,4–0,6 l/ha. Nawóz ten zarówno zapobiega, jak i skutecznie likwiduje niedobory molibdenu u roślin.
  •  Fertileader Gold BMo to nawóz, który zasila uprawy kapustnych w B i Mo, wpływa na poprawę kwitnienia roślin oraz usprawnia transport cukrów, a tym samym zwiększa plonowanie roślin. Zalecana dawka tego nawozu wynosi 4 l/ha.

Ważne dla rozsady

W celu uzyskania rozsady w dobrej kondycji i wigorze, należy:

  •  zapewnić roślinom odpowiednią ochronę przeciwko chorobom (m.in. zgorzeli siewek, szarej pleśni, mączniaka rzekomego, bakterioz) i szkodnikom (np. przędziorka chmielowca i szklarniowca, wciornastka zachodniego, miniarkom),
  •  zadbać o odpowiednie nawożenie preparatami o dobrej jakości i wysokiej skuteczności,
  •  zapewnić optymalne warunki temperaturowe, wilgotnościowe i świetlne – zależnie od wymagań gatunkowych.