Poprawki herbicydowe w cebuli. Ochrona przed Stemphylium – komunikat warzywniczy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu warzywniczego z dnia 16.06.2021 r. Ekspert opowie o ochronie herbicydowej cebuli i odpowie na pytanie co teraz można zastosować?

00:16 – ocena obecnej sytuacji na plantacjach cebuli
00:54 – rekomendacja herbicydowa
01:18 – zabezpieczenie plantacji doglebowo
01:31 – chwasty jednoliścienne
01:53 – Ochrona przed Stemphylium

Produkty z filmu:

Lentagran

Bandur

Wing P

Select super

Leopard extra

Transkrypcja:

Dzień dobry. Witam serdecznie. Karolina Jazic. Firma Agrosimex. Zachęcam do obejrzenia komunikatu warzywniczego, w którym omówię ochronę cebuli.

Obecnie stan plantacji cebul sianych wiosną wygląda różnie. Niektóre mają jeszcze słaby drugi liść właściwy, inne dobrze wykształcony trzeci, a na innych zaczyna się czwarty liść. Niestety pogoda tej wiosny nie sprzyjała rozwojowi siewek. Niskie temperatury, silne wiatry i majowe opady deszczu spowodowały zasklepienie gleby. Wiele plantacji jest mocno opóźnionych, brak wyrównania roślin na polu i przekropna pogoda w maju utrudniały wykonanie zabiegu herbicydem. Teraz natomiast nasłonecznienie korzystnie wpływa na wykształcenie warstwy woskowej na szczypiorze, dzięki czemu możliwe jest wykonanie ostatnich zabiegów na chwasty. Jeśli mamy trzeci liść właściwy, to mieszanina, o której ostatnio w komunikacie mówiłam, może zostać podniesiona do dawek Lentagram około 0,5 kilograma na hektar, Bandur 0,3 litra na hektar i mniej więcej 0,5 litra pendimetaliny. Gdy mamy problem ze starcem zwyczajnym, to zamiast Bandura możemy użyć Emblemu, który jeszcze w tym roku jest jak najbardziej dozwolony. Gdy już pozbędziemy się zachwaszczenia, to warto zabezpieczyć preparatem doglebowym takim jak Wing P w dawce 1 litr na hektar. Przy tym produkcie oczywiście należy zwrócić uwagę na wilgotność gleby. Dla przypomnienia, aby zniszczyć chwasty jednoliścienne można użyć Select Super bądź Leopard Extra. Pamiętajmy, że zachwaszczenie pola zwiększa wilgotność w łanie, co może powstawaniu chorób szczególnie mączniaka rzekomego. A na plantacjach nasiennych już pojawiły się w ostatnim czasie objawy tej choroby. Obecnie panujące dość wysokie temperatury mogą przyczynić się także do rozwoju stemphylium. Dlatego gdy tylko zakończymy walkę z chwastami wykonajmy zabieg fungicydem takim jak Signum kilogram na hektar, a w kolejnym zabezpieczmy rośliny przed mączniakiem stosując Mankolaxyl 2,5 kilograma na hektar. Drodzy państwo w dzisiejszym komunikacie to tyle. Zachęcam do obejrzenia także kolejnego i do zobaczenia.