Pierwsze zabiegi decydujące o zdrowotności plantacji. Konferencja Ziemniaczana 22.01.2021

Zapraszamy do obejrzenia II części Konferencji Ziemniaczanej, która odbyła się 22 stycznia 2021r.

Temat: Pierwsze zabiegi decydujące o zdrowotności plantacji.
Prelegent: Karolina Jazic – Techniczny Manager Upraw

Z nagrania dowiesz się:

00:53 – czy zaprawianie ziemniaków jest konieczne

06:34 – jak przeciwdziałać chorobie ziemniaka

09:39 – ochrona ziemniaków przed drutowcami

13:34 – zwalczanie chwastów na plantacji ziemniaka

29:30 – film: Ochrona ziemniaków przed drutowcami. Technika aplikacji Belem 0,8 MG

 

Transkrypcja

Karolina Jazic: Dzień dobry, witam Państwa bardzo serdecznie. Nazywam się Karolina Jazic, jestem technicznym menadżerem do spraw ochrony upraw w firmie Agrosimex, w tym także ziemniaków, dlatego bardzo się cieszę, że mogę dzisiaj zaprezentować Państwu nasze rozwiązania, które pomogą ograniczyć agrofagi w tych wczesnych fazach rozwojowych ziemniaka. Drodzy Państwo, mój plan wystąpienia chciałabym oprzeć na trzech punktach. Po pierwsze, postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy zaprawianie ziemniaków jest konieczne. Następnie omówię temat szkodników glebowych, oraz jak z nimi walczyć. Na sam koniec omówię temat odchwaszczania ziemniaków i podam tutaj także przykładowe rozwiązania. Drodzy Państwo, czy zaprawianie ziemniaków jest konieczne? Czy się opłaca? Czy to jest faktycznie konieczny proces?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, myślę, że przede wszystkim tutaj warto troszeczkę powiedzieć o patogenie przeciwko któremu zaprawiamy, a jest nim rhizoctonia solani, która powoduje chorobę rizoktonioza ziemniaka. Źródłem tej infekcji ze strony rhizoctoni solani, tutaj może być zainfekowana roślina od strony gleby, bądź przez sadzeniak. I tutaj bardzo istotna jest temperatura gleby. Jeśli sadzimy ziemniaki w zimną, nieogrzaną glebę, wczesną wiosną, niejednokrotnie sadzimy dość głęboko, czyli ta roślina się po prostu męczy, wschody są utrudnione i tutaj bardzo łatwo jest ze strony rizoktoniozy o zaatakowanie. Dlatego proszę Państwo, może jeszcze tutaj powiemy o objawach jakie są widoczne ze strony tej choroby. Na początku, jakie objawy widzimy na bulwach?

Ospowatość bulw, jest to najpowszechniejszy objaw widoczny ze strony rizoktoniozy. Takie czarne sklerocje, jak tutaj widzimy, są to formy przetrwalnikowe grzyba, które właśnie stanowią źródło infekcji w sezonie. Jeśli umyjemy taką bulwę, to te sklerocja nam nie zejdą, natomiast pod wpływem podważania delikatnie paznokciem, no to one się oderwą, a pod spodem ta tkanka, skórka jest zdrowa. Następnym objawem, który możemy obserwować ze strony rizektoniozy, jest tak zwany suchy rdzeń widoczny na bulwach. Tutaj mamy skorkowaciałą tkankę dookoła przetchlinek, no i wiadomo, takie bulwy tutaj są dyskwalifikowane do dalszej sprzedaży. Jeśli zaatakowana zostanie roślina, to w tej podziemnej tutaj części rośliny mogą być widoczne nekrotyczne plamy, tak jak widać tutaj na zdjęciu z lewej strony. Z prawej strony natomiast mamy zdrową roślinę dla porównania, zaprawioną tutaj zaprawą. Drodzy Państwo, jeśli mamy duże tutaj zagrożenie ze strony rizoktoniozy, mocną infekcję, wówczas może dojść do próchnienia łodygi, do próchnienia tutaj pędów, no i wówczas widzimy, że system korzeniowy można powiedzieć, że jest całkowicie zniszczony i tym samym jest też tutaj zaburzony transport wody i składników pokarmowych w roślinie. Często taka roślina, starając się dać ciągłość tutaj swojemu żywotowi, swojemu istnieniu, chce wydać potomstwo i zawiązuje wówczas bulwy wyżej, bliżej powierzchni gleby, tam, gdzie ta temperatura jest wyższa, no i często te bulwy nie mieszczą się w redlinie, wychodzą ponad powierzchnię gleby, no i dochodzi do zazielenienia w wyniku tego, że mamy kontakt ze światłem słonecznym. Też często można obserwować inne objawy, takie jak bulwy powietrzne. W kącikach tutaj łodyg, czy w kącikach liści, możemy zaobserwować, tak jak tutaj widać na zdjęciach, takie niewielkie bulwy powietrzne. No i objawy na liściach, na części nadziemnej. To jest w zasadzie efekt wtórny żerowania rizoktoniozy, na tych najmłodszych liściach, na tych górnych liściach można zobaczyć takie pozwijanie liści. To też może być mylone z chorobą wirusową, natomiast przy przypadku choroby wirusowej, jeśli dotkniemy, ta tkanka jest bardziej skórzasta, taka szeleszcząca, natomiast najłatwiej zawsze jest wyrwać taką roślinę i zobaczyć co się dzieje tutaj pod spodem. Jeśli zobaczymy te nekrotyczne plamy, no to wiemy, że mamy do czynienia z rizoktoniozą właśnie. Drodzy Państwo, czy warto faktycznie zaprawiać?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, chciałabym przedstawić tutaj tak naprawdę szkodliwość choroby. Po pierwsze, choroba może atakować w tych wczesnych fazach rozwojowych rośliny, może atakować kiełki, w efekcie może dojść do braku wschodów, albo do wtórnego zawiązywania tutaj kiełków i wówczas ta roślina jest bardzo osłabiona. Generalnie jeśli występuje rizoktonioza na plantacji, no to straty w plonie mogą sięgać nawet do 50%. Kolejna kwestia, to gorsza jakość bulw. Tutaj mogą zdarzyć się bulwy zdeformowane, popękane. Jest to tak naprawdę efekt wtórny zaburzeń fizjologicznych, które powoduje rizoktonioza. Także te zazieleniałe bulwy, o których już wspomniałam. No i kolejna kwestia, spadek suchej masy, to także jest istotna kwestia w przypadku produkcji ziemniaków pod niektóre kierunki. No i wreszcie porażone bulwy, czyli jeśli na samym końcu mamy zawiązane bulwy, na których widzimy te sklerocje, które na początku pokazywałam, wówczas wiemy, że grzyb przeszedł cały cykl rozwojowy i tutaj jeśli takie bulwy przeznaczymy w kolejnym sezonie jako sadzeniaki, no to niestety wnosimy sobie źródło infekcji na kolejny sezon. Ale na szczęście jest coś, co możemy zrobić aby przeciwdziałać tutaj tej chorobie i to musimy o tym pomyśleć tak naprawdę teraz, czyli zaprawianie. Drodzy Państwo, ze strony firmy Agrosimex, chcielibyśmy zaproponować zaprawę Allstar. Zawiera ona w swoim składzie fluksapyroksad, inaczej zwana ta substancja jest xemium. Należy ona do grupa karboksyamidów i tutaj hamuje dehydrogenazę bursztynianową. Substancja ta działa układowo i zarejestrowana jest przede wszystkim przeciwko rizoktoniozie ziemniaka, natomiast badań producenta, czyli według badań BASF-u, tutaj także ta zaprawa mocno ogranicza presję ze strony parcha srebrzystego oraz antraknozy. Także również te dwie choroby mocno potrafi nam ograniczyć zaprawa. Kolejną kwestią istotną dla tej zaprawy jest to, że jest ona bezpieczna we wszystkich odmianach ziemniaka. Tutaj nie powoduje żadnej fitotoksyczności, nie wpływa na opóźnienie wschodów, także jak najbardziej jest bezpieczna. Kolejna kwestia to to, że wykazuje niski poziom pozostałości. Kwestia myślę coraz bardziej istotna, coraz bardziej zwracamy na nią uwagę my, jako konsumenci, ale także odbiorcy ziemniaków, czyli supermarkety, a także przetwórnie spożywcze. No i łatwość stosowania. Jak stosujemy Allstar?

Tutaj według etykiety możemy ją stosować podczas sadzenia, wykonując oprysk na glebę. Wówczas stosujemy dawkę 0,8 litra na hektar. Do tego dodajemy około 60-200 litrów wody na hektar i kierujemy dyszę na glebę. Jest to oprysk pasowy podczas sadzenia. Natomiast chciałabym Państwu pokazać jak wygląda etykieta w Austrii. Tutaj oprócz opryskiwania gleby, etykieta pozwala również na zaprawianie samych bulw, na aplikację na bulwy, czy to podczas sadzenia, wówczas po prostu kierujemy te dysze na spadającą bulwę, bądź też w sortowni, przy zastosowaniu systemu Mafex. Jak wiemy, Mafex może tutaj nam wytworzyć drobną mgiełkę, która da nam lepsze pokrycie bulwy, także w tym przypadku, jak i w stosowaniu na bulwy podczas sadzenia, obniżamy dawkę wówczas do 0,2 litra na tonę sadzeniaka, także tak wygląda rejestracja w Austrii, natomiast producent tutaj wspomniał, że w niedalekiej przyszłości, również tak będzie wyglądała rejestracja w Polsce. Na chwilę obecną jest to opryskiwanie gleby. Kolejny temat, to ochrona przed drutowcami. Drodzy Państwo, drutowce to potoczna nazwa dla larw owadów z rodziny sprężykowatych. Zimują nam w glebie larwy oraz chrząszcze. Wiosną chrząszcze wychodzą ponad powierzchnię gleby, kopulują, następnie samice składają jaja do gleby, z których wylęgają się właśnie larwy i te potrafią żerować od trzech do pięciu lat, w zależności od gatunku i tutaj atakują one oczywiście rośliny uprawne, atakują ziemniaki. Szkodliwość polega na tym, że wydrążają dziury, wydrążają kanaliki w bulwach, także bez wątpienia jest to, jeśli ktoś ma problem z drutowcami, to na pewno trzeba tutaj temu przeciwdziałać. Agrosimex tutaj ma do zaoferowania dla Państwa produkt Belem 0,8 MG. Produkt zawiera w swoim składzie cypermetrynę w formie mikrogranulatu. Preparat działa na szkodniki kontaktowo i żołądkowo. Zarejestrowana dawka w ziemniakach to 24 kilogramy na hektar, natomiast rejestracja także obejmuje inne uprawy. Jakie na przykład?

Rzepak ozimy i tutaj przeciwko śmietce, czy też pchełce i także pozwala tutaj na zastosowanie Belemu w marchwi, pietruszce, selerze, czy pasternaku, przeciwko połyśnicy marchwiance. Wówczas ta dawka jest niższa, połowa tego co w ziemniaku, czyli 12 kilogramów na hektar. Rejestracja także się w przyszłości poszerzy o kukurydzę. Preparat działa dość długo, bo około czterech miesięcy i tutaj taki szkodnik po zetknięciu z tą granulą zostaje sparaliżowany układ nerwowy i następuje śmierć szkodnika. Spójrzmy sobie drodzy Państwo teraz na ten schemat. Tak jak powiedziałam, preparat jest w formie mikrogranulatu, stosujemy go przy użyciu aplikatorów do mikrogranulatu. Tak jak tutaj widzimy, umieszczamy ten aplikator na sadzarce, widzimy tutaj zbiornik z różowymi kuleczkami, te kuleczki to właśnie Belem i teraz ten Belem tutaj rurą spustową jest kierowany do bruzdy, w którą później spada ziemniak. Zwróćmy uwagę, że na końcu tej rury spustowej jest niebieska końcówka. Jest to dyfuzor, który pomaga nam tutaj aby rozrzut preparatu był równomierny, był ładnie rozłożony tak naprawdę tutaj dookoła bulwy. A w rzeczywistości tutaj tak wygląda ten dyfuzor, z prawej strony mają Państwo zaprezentowany właśnie ten przeznaczony do ziemniaka, niebieski rozmiar L. I wygląda to mniej więcej tak, najpierw tutaj mamy rozgarniacz, później jest tutaj zamontowana właśnie ta rura spustowa, na końcu jest dyfuzor, który bardzo ładnie nam rozprowadza preparat na glebie, na to spada nam bulwa i zagarniacze przykrywają glebą, w której również granulat Belemu się znajduje, tak więc z każdej strony mamy ochronę bulwy przed szkodnikami, można powiedzieć, że tworzy taką barierę tutaj ochronną Belem. No i ostatni temat, jakim się dzisiaj zajmę, natomiast myślę, że najdłuższy, to zwalczanie chwastów. Drodzy Państwo, przede wszystkim, zwalczanie chwastów w ziemniakach powinniśmy opierać na zabiegach przedwschodowych. Dlaczego? Ponieważ mamy więcej substancji aktywnych możliwych do zastosowania w zabiegach przedwschodowych. Powschodowo tak naprawdę tutaj możemy zastosować głównie dwie substancje, rimsulfuron i metrybuzynę, także przede wszystkim przedwschodowo, powschodowo traktujmy to jako taką korektę, gdyby chwasty nam powschodziły. Jakie dokładnie mieszaniny proponujemy, o tym na końcu powiem, natomiast chciałabym zaprezentować nasze produkty. Po pierwsze Pendimetalina, substancja pendimetalina. Tutaj mamy tę substancję obecną w produkcie Pendifin 400 SC, bądź Pendigan Strong 400 SC. Substancja ta jest głównie pobierana przez kiełkujące chwasty i tutaj jest blokowany podział komórkowy w chwastach. Drodzy Państwo, każdy sobie zdaje sprawę z tego, że pendimetalina potrzebuje wilgoci aby zadziałać, jak zresztą każda substancja, którą stosujemy doglebowo, natomiast wiadome jest, że pendimetalina tej wilgoci potrzebuje więcej. Chciałabym jednak abyśmy zwrócili uwagę na inną cechę, która charakteryzuje tą właśnie substancję, a mianowicie okres półrozkładu. Co to takiego jest?

Jest to czas od momentu zastosowania danej substancji na polu, do momentu, kiedy rozłoży się nam ta substancja w połowie do metabolitów, które również jeszcze w dalszym ciągu mogą nam działać, natomiast dla pendimetaliny jest to około 100 dni w warunkach polowych, czyli ponad trzy miesiące, jest to bardzo długi okres i praktycznie najdłuższy z tych substancji, w których możemy tutaj wybierać w ochronie herbicydowej ziemniaków. Drugą substancją, czy preparatem, jest Metrybuzyna. Zawarta w produkcie Tuberon 70 WG, bądź Mistral 70 WG. Metrybuzyna pobierana może być przez korzenie kiełkujących chwastów, ale także częściowo przez liście, dlatego możemy stosować ją zarówno przedwschodowo, przed wschodami ziemniaka, jak i powschodowo, przy czym oczywiście zwracamy uwagę, czy nie mamy odmiany wrażliwej na tą właśnie substancję. Metrybuzyna zaburza proces fotosyntezy w chwastach i tutaj warto zwrócić uwagę na to, że jest to substancja, która jest można powiedzieć najbardziej tolerancyjna w tych ciężkich warunkach suszy, czyli w takich latach, kiedy mamy te wiosny suche i te warunki glebowe nie są idealne, nie są takie, jak byśmy sobie tego życzyli. No i kolejnym produktem jest Vernal 250 EC. Ten produkt zawiera w swoim składzie flurochloridon. Jest pobierany przez korzenie i liścienie kiełkujących chwastów i tutaj chciałabym zwrócić uwagę na spektrum zwalczanych chwastów. Jest ono dość szerokie. Mamy tutaj wyszczególnioną chociażby dymnicę, gwiazdnicę, jasnoty, przetaczniki, marunę, komosę, kolejne tutaj gatunki chwastów, natomiast istotnym gatunkiem, na który chciałabym zwrócić uwagę, są samosiewy rzepaku. Drodzy Państwo, jest to praktycznie jedyna substancja działająca przedwschodowa, która pomoże nam się pozbyć właśnie samosiewów rzepaku. Jak wiemy, nasiona rzepaku nawet po parunastu latach potrafią nam wychodzić z gleby, także nawet w gospodarstwach, gdzie ten rzepak już dawno nie jest uprawiany, no może ta roślina stanowić jeszcze zagrożenie zachwaszczeniem. I tutaj widzimy jak wygląda skuteczność po Vernalu, z prawej strony mamy zdjęcie właśnie gdzie został zastosowany Vernal, widzimy, że jest czysto, natomiast z lewej strony jest to poletko kontrolne, a więc niczym nie opryskane. Jak stosujemy Vernal?

Około siedem, dziesięć dni przed wschodami ziemniaka, to znaczy kiedy wschodzące ziemniaki są kilka centymetrów jeszcze pod powierzchnią ziemi. Dlaczego tak? Drodzy Państwo, aby uniknąć tutaj fitotoksyczności, aby uniknąć takich objawów, jak widzimy na tym zdjęciu, czyli chloros. Najczęściej te objawy bardzo szybko przemijają, widzimy na górnym zdjęciu, że praktycznie na tej plantacji już nie widać tutaj tej fitotoksyczności i praktycznie nie wpływa to na plon, natomiast lepiej unikać tego typu rzeczy, dlatego siedem, dziesięć dni przed wschodami ziemniaka. Stosujemy po obredleniu, na wilgotną glebę, żeby mieć lepsze działanie i tutaj dawkę dostosowujemy w zależności od gatunku gleby jaki mamy, czy to jest gleba cięższa, czy też lżejsza. Tutaj drodzy Państwo widzimy skuteczność mieszaniny Vernala z Pendiganem Strong. Vernal półtora litra, Pendigan Strong dwa litry i mamy wyszczególnione różne gatunki chwastów. Widzimy chwastnicę, komosę, rdestówką, szarłat, psiankę, samosiewy rzepaku, czy fiołek. Drodzy Państwo, to są praktycznie gatunki chwastów, które najczęściej na plantacjach ziemniaka występują, także widzimy, że ta mieszanina każdy z tych gatunków skutecznie zwalcza, tutaj mamy skuteczność powyżej 85% i tutaj mamy widoczne pole produkcyjne, gdzie zastosowano mieszaninę Vernala z metrybuzyną, a tak to wygląda w słupkach. Tutaj również mamy podane różne gatunki chwastów i widzimy, że skuteczność praktycznie na każdy z tych gatunków jest bardzo wysoka. Dawki, jakie zastosowano, to półtora litra Vernala i pół kilograma metrybuzyny. Drodzy Państwo, do zabiegów przedwschodowych warto jest dodać adiuwant Remix. Jest to adiuwant doglebowy, który pomoże nam zwiększyć skuteczność takiego zabiegu oraz ograniczy fitotoksyczność. Zwróćmy uwagę na ten schemat, po lewej stronie mamy herbicyd zastosowany samodzielnie. Widzimy, że ciecz robocza może zostać zniesiona pod wpływem wiatru, w wyniku czego nie mamy idealnego pokrycia gleby, przez co skuteczność jest obniżona. Natomiast z prawej strony mamy zastosowanie herbicydu z Remixem i tutaj widzimy, że to pokrycie gleby jest jak najbardziej równomierne. Kolejna kwestia, spójrzmy sobie na ten przekrój profilu glebowego. Mamy tutaj różne figury, różne kolory. Ten szary to jest herbicyd, pomarańczowe to są nasiona chwastów, natomiast zielone to jest roślina uprawna, w naszym przypadku oczywiście ziemniak, tak więc w przypadku, kiedy stosujemy herbicyd samodzielnie i później przyjdą opady deszczu, no może się zdarzyć tak, że zostanie on przemieszczony do rośliny uprawnej i tym samym zostaną spowodowane objawy fitotoksyczności. Tutaj w przypadku zastosowania herbicydu z Remixem, widzimy, że ten herbicyd, ta ciecz robocza, jest tutaj zatrzymana w wierzchniej warstwie gleby, tam, gdzie przede wszystkim te chwasty kiełkują, gdzie najbardziej jest to pożądane, także oprócz tego, że nie ma tych objawów fitotoksyczności, to mamy lepszą skuteczność zastosowania w mieszaninie z herbicydem. Do zabiegów powschodowych praktycznie możemy użyć tutaj dwóch substancji, rimsulfuron obecny w produkcie Rim 25 WG bądź Plaza 25 WG i metrybuzyna. Metrybuzyna pamiętajmy oczywiście w przypadku, gdy mamy odmiany wrażliwe, no to unikamy tej substancji, natomiast rimsulfuron tutaj jest możliwy do zastosowania także samodzielnie, on przenika przez liście, przez korzenie i przemieszcza się do stożków wzrostu jako substancja tutaj, którą stosujemy powschodowo. Również pomoże ograniczyć samosiewy rzepaku. Wszystkie z tych substancji, które tutaj stosujemy w ziemniaku, praktycznie mają jakieś działanie na chwasty jednoliścienne, natomiast jeśli się zdarzy tak, że faktycznie na plantacji ciągle mamy problem z którymś gatunkiem, no to wówczas warto zastosować graminicyd. Tutaj propozycja Select Super, substancja zawarta w nim to jest kletodym i dawka to od 0,8 do 2 litrów na hektar. Innym wyborem może być produkt oparty na chizalofopie etylu. Tutaj Labrador Extra bądź Leopard Extra. Drodzy Państwo, podsumowując jak stosujemy te produkty, tutaj w zależności od gleby, od warunków panujących, od chwastów jakie panują także na naszej plantacji, dobieramy odpowiednie preparaty, odpowiednią mieszaninę tworzymy. Mieszanina dwóch substancji zawsze nam poszerzy troszeczkę spektrum zwalczanych chwastów, po drugie dwa mechanizmy też są dobre w walce z uodpornianiem się tutaj chwastów, także możemy zastosować Pendigan Strong w dawce 2-3 litrów z Vernalem jeden litr na hektar. Ta mieszanina pamiętajmy, że potrzebuje jednak więcej wilgoci i tutaj jak najbardziej ona jest w stanie nam zwalczyć większość gatunków chwastów. Innymi propozycjami jest tutaj mieszaninę Tuberonu bądź Mistralu, pół kilograma na hektar z Pendiganem Strong 2-3 litrów, bądź z Vernalem, tutaj jeden litr Vernala. Te dwie mieszaniny na pewno troszeczkę lepiej sobie poradzą, będą bardziej tolerancyjne na te suche warunki. Opcjonalnie możemy zawsze dodać jeszcze setkę Commandu i tutaj przy lżejszych glebach maksymalnie tę setkę, natomiast przy cięższych glebach do dwóch setek na hektar. Dodatek Commandu tutaj nam pomoże, jeszcze bardziej poszerzy spektrum zwalczanych chwastów, a także jakby tutaj wzmocni działanie na pewne gatunki, na przykład na rdesty, na jasnoty, czy na przetaczniki. Pamiętajmy żeby tutaj pomyśleć o połączeniu takiej mieszaniny z adiuwantem Remix aby mieć wyższą skuteczność i ograniczyć fitotoksyczność. Do powschodowych tutaj zabiegów możemy zastosować Rim bądź Plazę 40 gram na hektar i do tego Tuberon bądź Mistral 0,3 kilograma na hektar, łącząc również z adiuwantem silikonowym jakim jest Flipper. Równie dobrze możemy tę dawkę podzielić na dwa razy, najpierw dając tutaj Rim bądź Plazę 25 gram i 0,25 metrybuzyny. Po kilku dniach powtórka takim zabiegiem. Na chwasty jednoliścienne, Select Super bądź Leopard Extra. Drodzy Państwo, z mojej strony tyle, bardzo serdecznie dziękuję za uwagę i myślę, że przyszedł czas w tym momencie na pytania z Państwa strony. Czy już tutaj mamy pytania?

Tak, pojawiły się pytania. Pierwsze pytanie, czy można zmieszać Belem z zaprawą?

Bardzo dobre pytanie. To znaczy fizycznie nie możemy zmieszać tych dwóch preparatów. Dlaczego? Mamy dwie różne formulacje, dwa różne sposoby aplikacji. Zaprawę Allstar, czy też inną, ją tutaj rozcieńczamy wodą, tworzymy ciecz roboczą i następnie następuje tutaj oprysk bądź gleby, bądź też bulw przy użyciu zaprawiarki zamontowanej na sadzarce, natomiast Belem, tak jak powiedziałam, jest to mikrogranulat, który aplikujemy w tej właśnie formie mikrogranulatu do gleby, tutaj nie rozcieńczamy tego z wodą, używamy do tego aplikator do mikrogranulatu aby podać właśnie bezpośrednio ten produkt w takiej formie, także fizycznie nie mieszamy tych dwóch produktów, natomiast praktycznie jeden nie wyklucza drugiego, możemy je stosować w tym samym czasie, czyli podczas zaprawiania. I drugie pytanie, czym zastąpić Mankozeb?

No ja myślę, że to pytanie nie jeden plantator sobie zadaje. Mankozeb, substancja tania, skuteczna, nie ma żadnych uodpornień tutaj na tę substancję, tak więc stosowana powszechnie, czy to w ochronie ziemniaka, czy to w ochronie warzyw i na pewno kolejny rok będzie trudny po wycofaniu Mankozebu, jak wiemy jak to ostatni rok dla tej substancji, ostatni rok możemy ją stosować. Drodzy Państwo, już teraz chciałabym zaprosić Państwa w maju na konferencję, na której poruszymy właśnie głównie ten temat, temat ochrony ziemniaka przed chorobami takimi jak zaraza ziemniaka i alternarioza, natomiast mogę wspomnieć, że będziemy mieć w swojej ofercie produkt Folpan 80 WG. Zawiera on w swoim składzie folpet i jest to substancja, która również działa kontaktowo, zapobiegawczo, przeciwko tym dwóm chorobom, czyli przeciwko zarazie i przeciwko alternariozie, dlatego bardzo serdecznie już teraz zapraszam Państwa na naszą konferencję, która odbędzie się w maju i myślę, że bardziej szczegółowo omówię ten temat. Dziękuję bardzo za uwagę, wszystkiego dobrego Państwu życzę, przede wszystkim dużo zdrowia i wysokich plonów. Dziękuję.

Karolina Dziubek: Witam serdecznie. Karolina Dziubek, firma Agrosimex. W ochronie ziemniaka coraz bardziej zawęża się możliwość stosowania różnych produktów. Niemały problem stanowią szkodniki glebowe, takie jak drutowce. Jak z nimi walczyć? Zachęcam do obejrzenia materiału. Odbiorcy ziemniaków przeznaczonych na świeży rynek, a także przetwórnie spożywcze produkujące frytki i chipsy wymagają od plantatorów towaru wysokiej jakości i oczywiście nieuszkodzonego. Niestety, w przypadku problemu ze szkodnikami glebowymi takimi jak drutowce, wygryzane są w bulwach otwory i tunele. Taki towar oczywiście nie nadaje się na sprzedaż. Uproszczona uprawa gleby, ograniczone zmianowanie, duże zachwaszczenie, w szczególności perzem, a także bliskie sąsiedztwo pola z łąkami i pastwiskami sprawiają, że mamy coraz większy problem ze szkodnikami glebowymi. Jedynym produktem zarejestrowanym do ochrony przed nimi jest Belem 0,8 MG. Produkt ten zawiera w swoim składzie cypermetrynę w formie mikrogranulatu. Taka formulacja pozwala na powolne uwalnianie substancji czynnej w glebie, dzięki czemu mamy wydłużony efekt działania nawet do czterech miesięcy. Preparat ten działa na szkodniki kontaktowo i żołądkowo. Dawka jaką stosujemy to 24 kilogramy na hektar. W minionym sezonie otrzymywaliśmy wiele zapytań ze strony Państwa na temat samej techniki aplikacji. Zabieg wykonujemy podczas sadzenia poprzez aplikatory zamontowane na sadzarkach. Dziś jest z nami kolega z firmy APV, który opowie w jaki sposób prawidłowo zamontować taki aplikator.

Witold Kałuża: Dzień dobry, Witold Kałuża, APV Polska. Chcielibyśmy dzisiaj Państwu w kilku krokach przedstawić proces montażu urządzenia P120D na czterorzędowej sadzarce do ziemniaków marki Miedema. Produktem dozowanym na tym urządzeniu jest insektycyd Belem. Pierwszym krokiem do wykonania instalacji jest przygotowanie wspornika pod zamocowanie siewnika, oraz wykonanie podestu ułatwiającego zasyp zbiornika. Ważnym elementem jest aby siewnik został zamocowany tak, aby proces opadania preparatu został wspomagany również grawitacją. Drugim krokiem jest instalacja zbiornika, w tym przypadku jest to PS120D, przygotowany do wysiewu mikrogranulatów oraz środków chemicznych. W zestawie dostarczamy sterownik 5.2 oraz listwę, która pozwala precyzyjnie ustawić zalecaną dawkę preparatu. Aby poprawnie wykonać próbę wysiewu w menu sterownika wybieramy próba wysiewu, mocujemy płytę, oraz worek. Kolejnym krokiem jest zamocowanie węży, których zadaniem jest doprowadzenie preparatu do redlicy sadzącej, tak, aby łatwo opadał on do redlicy dozującej. Ostatnim krokiem instalacji jest zamocowanie odpowiedniego dyfuzora.

Karolina Dziubek: Aby skuteczność zabiegu była jak największa, to rozrzut mikrogranulatu musi odbyć się w sposób jednorodny tak, aby preparat został umieszczony wokół bulwy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dyfuzorów typu QDC-DXP i dla ziemniaka wybieramy końcówkę niebieską, jest to rozmiar L. Dyfuzor montujemy na końcu rury spustowej. W razie pytań bądź wątpliwości, zachęcam do kontaktu z naszą firmą. W minionym sezonie na tym polu został zastosowany produkt Belem. Moment zbiorów to idealny moment do oceny skuteczności preparatu. Jak widać, bulwy są zdrowe, nieuszkodzone, niepogryzione przez żadne szkodniki. Jest to uzyskane dzięki produktowi Belem.