Ochrona ziemniaków przed rizoktoniozą – zaprawianie bulw

Zobacz film jak skutecznie chronić ziemniaki przed rizoktoniozą

 

Transkrypcja

Karolina Jazic: Dzień dobry, Karolina Jazic, firma Agrosimex.

Zachęcam do obejrzenia materiału, w którym omówimy zaprawiania ziemniaków.

Ziemniak, to jedna z tych roślin, która jest mocna narażona na atak ze strony agrofagów, jednym z nich jest grzyb Rhizoctonia solani, powodujący rhizoctoniozę ziemniaka. Choroba ta może ujawniać się w każdym etapie rozwoju rośliny. Porażając kiełki, powoduje pogorszenie wschodów, a w późniejszych fazach ujawnia się pod postacią nekrotycznych plam na podziemnych częściach łodyg, często prowadząc do ich próchnienia. To oczywiście zakłóca transport wody i składników pokarmowych. W efekcie znacznie spada plon oraz jakość bulw, które często są zdeformowane, popękane, bądź też zazieleniałe.

Źródłem infekcji mogą być ospowate sadzeniaki, ale także gleba.

Problem w szczególności pojawia się, gdy ziemniaki sadzone są zbyt głęboko, bądź bardzo wcześnie wiosną, kiedy gleba nie zdążyła się jeszcze ogrzać.

Jestem obecnie w gospodarstwie należącym do Grupy Pieprzyk, w którym od kilku dni rozpoczęto sadzenie ziemniaków. Zapytajmy, jak radzą sobie z rhizoctoniozą.

Florian Heyn: Dzień dobry, nazywam się Florian Heyn, jestem dyrektorem i agronomem tu w gospodarstwie rolnym w Piotrkowicach, Grupa Pieprzyk. Znajdujemy się tutaj na polu, czy jesteśmy w trakcie sadzenia ziemniaka Impala, wczesny, jadalny ziemniak. Temperatura gleby tu około 4,5 do 6 stopni. Stosujemy tutaj zaprawę Allstar. Dlaczego Allstar? Allstar był stosowany w zeszłym roku w trzech odmianach wczesnych i przekonało mnie zwalczanie z rhizoctonią i działania na wschody, ponieważ po stosowaniu Allstar zaobserwowałem, że wschody były co najmniej tydzień wcześniej, niż przy stosowaniu innych produktów.

Karolina Jazic: Allstar, to zaprawa, której producentem jest firma BASF. W jej skład wchodzi jedna z nowszych substancji należących do grupy karboksyamidów, a mianowicie fluksapyroksad. Jest to fungicyd układowy, wykazujący szybką i wysoką skuteczność przeciwko rhizoctoniozie ziemniaka. Oprócz wpisanej w etykiecie rhizoctoniozie, obserwuje się również działanie przeciwko parchowi srebrzystemu oraz antraknozie. Zaprawa ta jest bezpieczna we wszystkich odmianach ziemniaka, nie powodując opóźnienia we wschodach.

Jeśli zatem szukają państwo rozwiązania do walki z rhizoctoniozą, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.