Ochrona ziemniaka – przegląd fungicydów

Choroby grzybowe stanowią istotny czynnik pogarszający plonowanie oraz jakość bulw ziemniaka. Warto zapoznać się z fungicydami dostępnymi w tym roku, aby skutecznie chronić swój plon przed chorobami.

RANMAN TOP 160 SCRANMAN TOP 160 SC

Jest innowacyjnym fungicydem o działaniu kontaktowym, który przeznaczony  jest do ochrony ziemniaka przed zarazą ziemniaka. Produkt zastosowany przed wystąpieniem objawów choroby zapewnia długotrwały efekt ochronny. Substancją aktywną użytą w produkcie jest cyjazofamid, który zapewnia jeden z najwyższych poziomów ochrony liści i bulw.

Zalety fungicydu Ranman Top 160 SC

Jedną z czołowych zalet fungicydu jest zastosowany w składzie adiuwant krzemoorganiczny, który pozwala na perfekcyjne pokrycie liści. Ranman Top można stosować nawet do sześciu razy w sezonie. Zalecana dawka wynosi 0,5 l/ha, ilość wody do użycia podczas zabiegu 200–400 l/ha. Produkt można stosować w mieszaninie z wybranymi produktami.

INFINITO 687,5 SCochrona ziemniaka

To środek o działaniu systemicznym i wgłębnym do stosowania zapobiegawczego oraz interwencyjnego w ochronie ziemniaka przed zarazą ziemniaka. Fungicyd w pełni chroni liście, łodygi, bulwy oraz nowe przyrosty. Charakteryzuje się bardzo skutecznym działaniem antysporulacyjnym – hamującym zarodnikowanie i rozprzestrzenianie się choroby.

Działanie preparatu Infinito 687,5 SC

Infinito po wyschnięciu na powierzchni liścia pozostaje odporny na zmycie przez deszcz. Pobieranie jest jednakowo efektywne w niskich i wysokich temperaturach a fluopikolid – składnik czynny – jest bardzo stabilny i odporny na fotodegradację nawet przy silnym nasłonecznieniu.

INTER OPTIMUM 72,5 WPinter optimum 72,5 wp

Fungicyd o działaniu wgłębnym i kontaktowym do stosowania zapobiegawczego oraz interwencyjnego w ochronie ziemniaka przed zarazą ziemniaka. Środek zawiera dwie substancje biologicznie czynne mankozeb 68% i cymoksanil 4,5%. Inter Optimum można stosować w zalecanej dawce do czterech razy w sezonie. Zalecana dawka to 2 kg/ha.

Terminy stosowania  fungicydu Inter Optimum 72,5 WP

Pierwszy zabieg należy wykonywać zgodnie z sygnalizacją lub na odmianach: wczesnych (w okresie zwierania się roślin w międzyrzędziach) bądź późnych (z chwilą wystąpienia pierwszych objawów choroby w danym rejonie na odmianach wczesnych). Po wykonaniu pierwszego zabiegu środkiem o działaniu układowym lub Inter Optimum następne zabiegi należy wykonywać w miarę potrzeby co 7–14 dni.

FOLPAN 80 WGfolpan 80wg

Fungicyd o działaniu kontaktowym do stosowania zapobiegawczego w ochronie ziemniaka przed alternariozą i zarazą ziemniaka. Środek zawiera 80% folpetu. Zalecana dawka to 1,5–2,0 kg/ha.

Ochrona przed alternariozą i zarazą ziemniaka

W przypadku ochrony przed alternariozą Folpan 80 WG należy stosować w momencie pojawienia się pierwszych objawów choroby na dolnych liściach ziemniaka, w fazie zakrywania przez  rośliny ziemniaka międzyrzędzi. Chroniąc przed zarazą ziemniaka, fungicyd należy stosować podczas fazy zakrywania przez rośliny ziemniaka międzyrzędzi. Po wykonaniu pierwszego zabiegu środkiem o działaniu systemicznym lub wgłębnym zaleca się wykonywanie do trzech zabiegów w odstępach co 7 dni.

ARMETIL m 72 WParmetil metalaksyl

Armetil m 72 WP jest systemicznym i kontaktowym fungicydem o szerokim spektrum działania do stosowania zapobiegawczego w ochronie ziemniaka i roślin warzywnych przed chorobami grzybowymi. Formuła produktu łącząca działanie dwóch substancji aktywnych: metalaksylu – 8%, należącego do grupy fenyloamidów i mankozebu – 64% z grupy ditiokarbaminianów zapewnia wysoką skuteczność przeciwko zarazie ziemniaka, alternariozie i mączniakowi rzekomemu.

Sposób działania fungicydu Armetil m 72 WP

Po naniesieniu na powierzchnię liści fungicyd uniemożliwia kiełkowanie zarodników i zapobiega wnikaniu strzępki infekcyjnej w głąb tkanki roślinnej. Takie efekt warunkuje zawarty w środku mankozeb, którego wielokierunkowe działanie wyklucza powstawanie odporności. Metalaksyl penetruje tkanki roślinne i zapobiega tworzeniu się w nich grzybni.

Polecane artykuły:

magazyn doradca warzywniczy