Ochrona uprawy marchwi, pietruszki oraz selera – komunikat warzywniczy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu warzywniczego z dnia 25.05.2021 r. Ekspert opowie o odchwaszczaniu marchwi, pietruszki oraz selera, a także doradzi jak walczyć ze szkodnikami w tych uprawach.

Z filmu dowiesz się:

00:15 – ocena obecnej sytuacji w uprawie marchwi – powschodowe odchwaszczanie, powstanie zaskorupienia
00:35 – odchwaszczanie marchwi przy min. dwóch liściach właściwych
01:07 – odchwaszczanie pietruszki
01:15 – odchwaszczanie selera
01:44 – szkodniki (połyśnica marchwianka, mszyce)

Program ochrony marchwi do pobrania tutaj.

 

Produkty z filmu:

Bandur 600 SC

BOXER 800 SC

VERNAL 250 EC

SELECT SUPER 120 EC

LEOPARD EXTRA

MOVENTO

 

Transkrypcja

Dzień dobry, witam serdecznie, Karolina Jazic, firma Agrosimex. Zachęcam do obejrzenia komunikatu warzywniczego, w którym opowiem o ochronie marchwi.

W zależności od terminu siewu, marchew wcześniej siana jest na etapie wykonywania zabiegu powschodowego odchwaszczania. Niestety są pola, gdzie w wyniku niekorzystnych warunków pogodowych i glebowych powstało zaskorupienie. Tam wschody pozostawiają wiele do życzenia. Ponadto silne wiatry również nie wpływają pozytywnie na wschodzące siewki. Na plantacjach, gdzie rośliny osiągnęły minimum dwa liście właściwie, możemy zacząć zwalczać niechcianą roślinność. W takim przypadku możemy sięgnąć po Bandur 0,3 do pół litra na hektar, Boxer pół litra do litra na hektar lub Sencor Liquid 50 mililitrów. Jeśli chcemy stworzyć mieszaninę, wówczas wybieramy minimalny zakres dawek. Gdy rośliny są już większe, to dawkę Sencoru można delikatnie podnieść, ale nie przekraczać stu mililitrów.

W przypadku odchwaszczania pietruszki, temat wygląda podobnie, jednak w tym gatunku absolutnie nie należy stosować metrybuzyny, a więc Sencoru.

Co do selera, ochrona wygląda następująco: tuż po posadzeniu stosujemy Vernal, mniej więcej półtora do dwóch litrów na hektar. Ewentualną korektę można wykonać przy użyciu Bandura i Boxera.

Gdybyśmy chcieli zwalczyć chwasty jednoliścienne, to rozwiązaniem jest zastosowanie graminicydu Select Super bądź Leopard Extra.

Obecnie warto też zwrócić uwagę na zagrożenie ze strony szkodników. Jednym z nich jest połyśnica marchwianka, której nalot pierwszego pokolenia może następować w tym momencie. Pomogą w tym żółte tablice lepowe, aby zauważyć, czy ten nalot już u nas występuje. Jej larwy żerują na korzeniach i są teraz szczególnie niebezpieczne dla marchwi sianej w późniejszych terminach, gdyż zaledwie jedna może zniszczyć nawet dziesięć kolejno rosnących roślin, powodując ich zamieranie. Do jej zwalczania możemy użyć pyretroidów.

Młode siewki są także wrażliwe na żerowanie mszyc, które bardzo trudno dostrzec. W tym przypadku również możemy wykorzystać pyretroidy lub Movento. Nie zapominajmy o zasadach stosowania insektycydów w celu uzyskania wysokiej skuteczności. Mam tu na myśli temperatury oraz nasłonecznienie.

W dzisiejszym komunikacie tyle. Zachęcam do oglądania kolejnych oraz do kontaktu z naszą firmą.