Ochrona fungicydowa warzyw korzeniowych – komunikat warzywniczy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu warzywniczego z dnia 5.08.2020. Zobacz jakie objawy chorób można zaobserwować na naci warzyw korzeniowych. Ekspert Karolina Dziubek przestawia preparaty do ochrony przed chorobami i szkodnikami w uprawach marchwi.

Czego dowiesz się z filmu?

00:23 – alternarioza w warzywach korzeniowych

01:38 – mączniak prawdziwy marchwi

02:47 – połyśnica marchwianka – objawy

03:10Belem 0,8 MG – zabezpieczenie upraw warzyw korzeniowych od momentu wysiewu

 

 

TRANSKRYPCJA

Dzień dobry. Karolina Dziubek, firma Agrosimex. Zachęcam do obejrzenia komunikatu warzywniczego, w którym opowiem o ochronie fungicydowej warzyw korzeniowych.

Choroby warzyw korzeniowych: alternarioza

Zdrowa nać marchwi czy też pietruszki wpływa oczywiście na wysokość plonu, ale także na jego zdrowotność. Niektóre choroby mogą występować nie tylko na liściach, ale również na korzeniu. Taką chorobą jest na pewno alternarioza, która na nadziemnej części rośliny objawia się pod postacią czarnej plamistości.

Można wówczas zaobserwować początkowo drobne brązowe plamy, które z czasem ciemnieją, powiększają się i zlewają ze sobą. Wokół nich tkanka żółknie i jest to efekt wydzielanej przez patogen toksyny. Objawy można zaobserwować także na ogonkach liściowych. Najszybciej porażeniu ulegają najstarsze liście, ale w przypadku korzystnych do rozwoju warunków, a więc utrzymującej się umiarkowanej wilgotności, także pod postacią rosy, czy stosunkowo wysokich temperatur, optimum 25-27 stopni Celsjusza, wówczas objawy pojawiają się też na młodszych liściach. Grzyb może atakować również korzenie spichrzowe, powodując czarną zgniliznę korzeni. W ich górnej części pojawiają się brunatno bądź szaroczarne suche, wklęsłe plamy. Do zakażenia dochodzi najczęściej
w czasie wegetacji, a rozwija się dalej podczas przechowywania.

Choroby warzyw korzeniowych: mączniak prawdziwy baldaszkowatych

Drugą ważną chorobą jest oczywiście mączniak prawdziwy baldaszkowatych. Po obu stronach blaszki liściowej i na ogonkach liściowych pojawia się biały, mączysty nalot grzybni z licznymi zarodnikami.
Z czasem plamy powiększają się i mogą ogarniać całą powierzchnię porażonych organów, doprowadzając do zamierania liści. Obie choroby ograniczają oczywiście powierzchnię asymilacyjną roślin, wpływając na plon, a brak zdrowej, silnej naci może znacznie utrudniać zbiór mechaniczny warzyw korzeniowych.

Dlatego istotne jest, aby w czasie wegetacji dbać o ich zdrowotność, i w tym celu można zastosować produkt Hajmon 250 EC, czyli difenokonazol, w dawce pół litra na hektar. W przypadku marchwi możemy go połączyć z azoksystrobiną. Alternatywą może być jeden z dwuskładnikowych preparatów,
a więc Scorpion, Dagonis, Signum bądź Luna Experience.

Choroby warzyw korzeniowych: połyśnica marchwianki

Obecnie mamy tak, że czas nalotu drugiego pokolenia połyśnicy marchwianki, której larwy drążą pod skórką korzenia płytkie kanaliki wypełnione rdzawymi odchodami. Należy więc obserwować, czy na żółtych tablicach lepowych pojawiły się muchówki, i w razie przekroczenia progu szkodliwości wykonać zabieg insektycydowy. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie na początku sezonu,
a więc w trakcie siewu marchwi, produktu Belem 0,8 MG. Jest to cypermetryna w formie mikrogranulatu, którą rozsypuje się w linii wysiewu nasion za pomocą aplikatora zamontowanego do siewnika. Larwa połyśnicy marchwianki po zetknięciu z taką mikrogranulą ginie. Poza marchwią mają też rejestrację w pietruszce, selerze, pasternaku, ale także w ziemniaku oraz rzepaku.

W przypadku, jakby pojawiły się jakiekolwiek pytania bądź wątpliwości, zachęcam do kontaktu z naszą firmą oraz do subskrybowania naszych kanałów na YouTube’ie i Facebooku. Do zobaczenia.