Ochrona fungicydowa i insektycydowa ziemniaków – komunikat ziemniaczany Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu ziemniaczanego. Poruszony zostanie temat ochrony fungicydowej i insektycydowej ziemniaków.

 

Czego dowiesz się z filmu:

0:00 Wstęp

0:14 Ochrona upraw i przeciwdziałanie

1:35 Alternarioza i zaraza

2:05 Stonka ziemniaczana

3:10 Zakończenie

 

 

Transkrypcja:

Witam serdecznie, drodzy państwo. Karolina Jasic, Agrosimex. Zachęcam do obejrzenia tym razem komunikatu ziemniaczanego. Zostanie omówiona zarówno ochrona fungicydowa, jak i insektycydowa.

Drodzy państwo, przelotne opady, które wystąpiły w ostatnich dniach, mogą przyczynić się do powstania infekcji, szczególnie ze strony zarazy ziemniaka. Jak przeciwdziałać jej lub co zrobić, gdy już zaobserwujemy pierwsze objawy na liściach czy też łodygach? Drodzy państwo, zauważmy, że po upalnym weekendzie, początek tygodnia przyniósł umiarkowane temperatury, nieprzekraczające 20 stopni Celsjusza i do tego opady deszczu. Są to warunki, jakie lubi organizm grzybopodobny Phytophthora infestans, a więc sprawca zarazy ziemniaka. Warto przeprowadzić zatem lustrację pola w poszukiwaniu porażonych roślin. Dobrym rozwiązaniem jest w tym momencie Proxanil bądź Axidor w dawce 2 litry na hektar, w połączeniu z Fluazinovą 0,35 litra na hektar.

Gdybyśmy zaobserwowali plamy zarazowe na roślinach, to należy wykonać oprysk tymi środkami w pełnych dawkach, czyli 2,5 litra plus 0,4 litra na hektar. Ta mieszanina zawiera trzy różnie działające substancje: powierzchniową, wgłębną i układową, a więc mamy kompleksową ochroną także zabijającą zarodniki pływkowe.

Najbliższy weekend, drodzy państwo, ma przynieść ponownie wyższe temperatury, jednakże z miejscowymi przelotnymi opadami deszczu, podobnie jak i kolejny tydzień. Zatem w następnym zabiegu warto postawić zarówno na ochronę przed zarazą, jak i alternariozą, która często atakuje osłabione rośliny, na przykład suszą bądź gradem czy też niedoborami. Wówczas dobre będzie rozwiązanie Presidium 1 litr na hektar plus Tazer, 0,5 na hektar. W tym przypadku mamy także trzy substancje czynne, z czego dwie: dimetomorf i zoksamid świetnie ochronią przed zarazą, a azoksystrobina przed alternariozą.

Niestety na plantacjach są obecne spore ilości larw stonki ziemniaczanej. W celu zwalczenia tego szkodnika, proponuję połączenie dwóch środków: Kobe 20 SP w dawce 0,08 kilograma na hektar i Cyperkill Max 60 mililitrów na hektar. Dwie substancje, drodzy państwo, dadzą lepszą skuteczność oraz będą zapobiegały uodpornieniom. Przy kolejnym zabiegu można użyć dla odmiany insektycyd Coragen. Warto też, drodzy państwo, wzmocnić roślin poprzez dokarmianie. Proponuję Rosaleaf Zielony, zawierający NPK i mikroelementy. Działa on szybko i skutecznie. Jeśli na polu natomiast wystąpił grad, to można zastosować Viflo CalS w dawce 3 litry na hektar. Zawarte w nim wapń i cząsteczki nanosrebra wspomogą gojenie ran pogradowych. Regenerację roślin wspomoże także

biostymulator Maral, 1 litr na hektar i Omex Zynergy także 1 litr na hektar. Poprawia taka mieszanina wigor roślin, zdrowotność ich oraz odporność, a także gospodarkę wodną.

Drodzy państwo, w dzisiejszym komunikacie to wszystko. Oczywiście zachęcam do komentowania oraz do polubienia nas w mediach społecznościowych. Do zobaczenia.

 

Produkty polecane w filmie kupisz tutaj:

Proxanil 450 SC

Axidor

Fluazinova 500 SC

Presidium

Tazer 250 SC

Kobe 20 SP

Cyperkill MAX 500 EC

Coragen 200 SC

Rosaleaf Zielony

Viflo Cal S

Omex Zynergy

Maral