Ochrona cebuli przed chorobami odglebowymi – komunikat warzywniczy

Zapraszamy na komunikat warzywniczy z 14.03..2023, w którym została omówiona ochrona cebuli przed chorobami odglebowymi.

Te tematy mogą Cię zainteresować:

0:12 O czym warto pamiętać przed siewem cebuli?

0:24 Jakie choroby cebuli zagrażają uprawom już na początku rozwoju?

0:46 Jakie rozpoznać objawy chorób odglebowych na cebuli w trakcie wegetacji?

1:14 Jakie warunki sprzyjają infekcjom systemu korzeniowego?

1:24 W jaki sposób można ograniczyć choroby odglebowe?

1:44 Jak stosować produkt biologiczny Biocontrol T34 w uprawie cebuli?

2:11 Jak działa Trichoderma asperellum?

2:44 Jakie czynniki mogą ograniczyć kiełkowanie cebuli w tym sezonie?

3:11 Jak wspomóc wzrost cebuli od wczesnych faz rozwojowych?

3:52 Jak dostarczyć azot roślinom?

 

Dowiedz się więcej o produktach omawianych w komunikacie:

Biocontrol T34

Rosahumus

Rhizosum N plus

 

Chcesz być na bieżąco z informacjami prosto z pola? Zapisz się do naszej grupy Doradca Warzywniczy na Facebooku. Znajdziesz tam porady i rozwiązania, a także aktualne komunikaty dotyczące sytuacji na polu. Uczestnictwo w grupie daje również bezpośredni dostęp do kontaktu z naszymi ekspertami. Stań się uczestnikiem grupy klikając w link https://www.facebook.com/groups/doradcawarzywniczy

 

Transkrypcja

Dzień dobry, Renata Pawlak, firma Agrosimex. Zapraszam na Komunikat Warzywniczy.

Przed nami czas siewu cebuli. I już dzisiaj musimy zastanowić się nad czynnikami, które wpływają nam na wielkość i jakość cebuli. W wielu gospodarstwach mamy duży problem z chorobami odglebowymi, chociażby przede wszystkim z takimi chorobami jak fuzaryjna i różowa zgnilizna cebuli. Są to choroby odglebowe, które ograniczają nam znacząco plon i jego jakość.

Jak to się objawia w okresie wegetacji?

Oczywiście cebula wcześniej kończy okres wegetacji. Szczypior przebarwia się na jaśniejszy brązowy kolor. A przede wszystkim mamy do czynienia z dużą redukcją systemu korzeniowego, co idzie za tym, słabsze pobieranie składników pokarmowych i wody.

Infekcji systemu korzeniowego sprzyja wilgotna gleba, a także jej niska temperatura, jaką mamy tej wiosny. Jak ograniczać choroby odglebowe? Przede wszystkim to właściwy płodozmian, zagospodarowanie resztek pożniwnych i stanowisko.

Co rekomendujemy w przypadku, kiedy mamy faktycznie bardzo duże nasilenie tych chorób odglebowych? Proponujemy stosowanie produktu mikrobiologicznego Biocontrol T34, opartego o grzyb Trichoderma asperellum, szczep T34 w dawce 0,25 kilograma na hektar, w formie oprysku.

Preparat ten można stosować od momentu przed założeniem plantacji, aż po fazę sześciu liści. Trichoderma asperellum będzie przede wszystkim konkurować w profilu glebowym o składniki pokarmowe. w stosunku do patogenów, a także będzie wykazywać się nadpasożytnictwem tych patogenów, chociażby patogenu Fusarium.

Biocontrol T34 będzie nam w dużym stopniu ograniczać choroby odglebowe, co przełoży się nam na wyższy i bardziej jakościowy plon cebuli.

W wielu gospodarstwach mamy nadmiar tej wody w glebie i to wpłynie nam na proces kiełkowania i wschodów cebuli. Oczywiście, jeżeli cebula nam szybko kiełkuje, szybko wschodzi, mamy dużo łatwiej z tego względu, że walka z chwastami jest uproszczona. Niestety takich warunków w tym roku nie mamy. I jak temu przeciwdziałać? W takich warunkach dobrze sprawdzi się nam produkt Rosahumus oparty o kwasy humusowe. Stosujemy go w formie oprysku przed założeniem plantacji cebuli i lekko mieszamy w profilu glebowym. Dawka to od 3 do 6 kilogramów na hektar. Jakie działanie wpływa na strukturę i poprawę właściwości fizyko-chemicznych gleby, wpływa na zwiększenie i szybkość zrostu systemu korzeniowego? Co ułatwi nam zwalczanie chwastów na plantacji cebuli? Stosując warto do tego preparatu dołożyć preparat Rhizosum N plus oparty o bakterie Azotobacter, które będą nam wiązać azot atmosferyczny. Cebula jest gatunkiem o dosyć dużych potrzebach pokarmowych, bo przyjmuje się, że na 10 ton plonu cebuli pobiera około 20 kilogramów azotu. Dlatego produkt Rhizosum N plus będzie dobrym rozwiązaniem do uzyskania części azotu z powietrza, a także zaspokojenia potrzeb pokarmowych pod względem azotu.

Proszę państwa, dziękuję bardzo za wysłuchanie dzisiejszego komunikatu i zachęcam do oglądania i subskrybowania naszego kanału. Zapraszam na dalsze Komunikaty Warzywnicze dotyczące cebuli, a także innych upraw.