Netafim – pionierzy nawadniania kroplowego

Swoją działalność rozpoczęli w 1965 roku na pustyni Negew w Izraelu, próbując uprawiać rośliny na tamtejszej ziemi. Ta walka nauczyła ich, jak łączyć precyzyjne nawadnianie, specjalistyczną wiedzę agronomiczną i nieustające innowacje, żeby pomóc plantatorom osiągać większą produktywność w dowolnym klimacie, przy ograniczaniu kosztów produkcji. Netafim to pierwszy na świecie producent rozwiązania kroplowego podawania wody roślinom.

Wysoko wykwalifikowani inżynierowie z firmy Netafim stale doskonalili początkowy model kroplownika, chcąc stworzyć inteligentny produkt łączący funkcje zapewniające samooczyszczenie oraz jednolite natężenie przepływu niezależnie od jakości wody i ciśnienia w instalacji. Od lat wprowadzają coraz to nowocześniejsze rozwiązania – obecnie dopasowane do maksymalizowania oszczędności wody w nawadnianiu upraw i optymalnego wykorzystania każdej kropli.

Nieco historii – kalendarium

1965 rok. Powstaje pierwszy komercyjny kroplownik (Dripper), wynaleziony przez izraelskiego inżyniera Simchę Blassa. Urządzenie to mikroprobówka z otworami owinięta wokół rury o średnicy 16 mm. Generowane tarcie obniża ciśnienie wody z 1 bara w punkcie wejścia do prawie 0 bara na drugim końcu. Kroplownik produkuje niskie natężenie przepływu – między 3 a 5 l/h. W tym samym roku Hatzerim podpisuje umowę z Blassem, na mocy której powstaje firma Netafim, produkująca komercyjne systemy nawadniające dla rolnictwa.

1966 rok. Netafim wprowadza pierwszy na świecie kroplownik z laminarnym przepływem do linii nawadniającej. Ma on jednak poważną wadę – jest bardzo wrażliwy na zatykanie. Z czasem Netafim wprowadza swój produkt na rynek uprawy winorośli w Europie, USA, Australii, RPA, Argentynie i Turcji. (fot. 2)

110 – liczba krajów, w których obecnie dostępne są produkty firmy Netafim

29 – w postaci tylu filii działa firma

17 – w tylu zakładach powstają produkty Netafim 

10 000 000 – to powierzchnia hektarów ziemi, za nawodnienie których odpowiada dziś firma Netafim

150 mld – tyle linii kroplujących Netafim wyprodukował dla ponad 2 mln plantatorów 

1967 rok. Doradca izraelskiego Ministerstwa Rolnictwa Yahuda Zohar promuje przełomową technologię w całym kraju. Netafim jest dostawcą nawadniania kroplowego dla przełomowego projektu uprawy warzyw na pustyni Arvara w Izraelu. Pomimo niekorzystnych warunków w tym regionie (roczny opad deszczu na poziomie 20 mm) uprawy pomidora, papryki, melona i oberżyny rosną prawidłowo. Systemy nawadniające wyposażone w kroplowniki Dripper oraz system dozowania nawozu pozwalają osiągnąć o 70% większe plony i o 5% ograniczyć zużycie wody. Dzięki firmie Netafim plantacje w Arvara (4,5-hektarowa osada) stają się jednym z wiodących europejskich dostawców owoców i warzyw zimą oraz centrum rozwoju rolnictwa i innowacji. (fot. 3, 4)

1970 rok. Netafim wprowadza nowy kroplownik z turbulentnym przepływem do linii nawadniającej, co niweluje problem z zapychaniem.

1978 rok. Firma wprowadza linię z kroplownikiem PC (z kompensacją ciśnienia), który zapewnia jednolite natężenie przepływu na obszarach pochyłych.

1982 rok. Debiutuje RAM – pierwszy na świecie zintegrowany kroplownik z kompensacją ciśnienia. Mechanizm regulacyjny oparty został na interakcji między labiryntem i membraną, a płaska struktura emitera jest znacznie bardziej efektywna.

Lata 1993–1996. Czasy Streamline – zintegrowanej linii kroplującej bez kompensacji, z cienkimi ściankami (0,1–0,31mm) – oraz PCJ – kroplownika z kompensacją ciśnienia, gdzie mechanizm kroplownika eliminuje niekontrolowany wyciek i umożliwia nawadnianie impulsowe. Kroplownik automatycznie zamyka się na 0,12 bara, co umożliwia uzyskanie jednakowego napełnienia wodą wszystkich przewodów instalacji na zakończenie cyklu nawadniania.

 

 

 

1989 rok. Wprowadzenie Typhoon – zintegrowanej linii kroplującej bez kompensacji. 2 lata później wchodzi Tiran – zintegrowana linia kroplująca bez kompensacji, z grubymi ściankami (0,9–1,2 mm), przeznaczona do upraw wieloletnich, np. sadów uprawianych 10–12 lat. (fot. 6)

1999 rok. Netafim wprowadza innowacyjną technologię Turbonet w kroplowniku, opartą na labiryncie o strukturze w kształcie zębów, które umożliwiają usunięcie cząstek brudu przemieszczającego się w nawodnieniu. W tym samym roku firma wchodzi na rynek zraszaczy wprowadzając produkt Supernet – mikrozraszacz z kompensacją ciśnienia. Jest on wyposażony w największy na rynku przepływ wody, co zapobiega zatkaniu i sprawia, że produkt jest skuteczny w najtrudniejszych warunkach i działa nawet do góry nogami. W kolejnym roku wprowadza GyroNet przeznaczony do nawadniania upraw z ciśnieniem do 2,5 bara oraz Cool- Net zaprojektowany do chłodzenia roślin w szklarniach przy niskim ciśnieniu. (fot. 10)

2001 rok. Wprowadzona zostaje technologia Uniram przeznaczona dla twardej wody, opracowana specjalnie dla systemów nawadniania impulsowego i podziemnego. Ma mechanizm zapobiegający wnikaniu korzeni i osadzaniu cząstek brudu. (fot. 7)

2003 rok. Czas na:

  • SpinNet – mikrozraszacz, który można zamontować do góry nogami, o konstrukcji eliminującej niepożądane kapanie.
  • DripNet PC – linię kroplującą o grubych ściankach zintegrowaną z kroplownikiem Turbonet, co umożliwia precyzyjne i równomierne nawadnianie upraw rzędowych na otwartym polu.
  • NetaJet – zaawansowany system Nutrigation dozujący pożywkę do szklarni i upraw polowych. System zapewnia precyzyjną kontrolę dostarczanych składników odżywczych roślinom i umożliwia zastosowanie harmonogramu dozowania, opartego na potrzebach rosnących roślin. (fot. 5)

2006 rok. Do sprzedaży wchodzi Capinet – kroplownik o najmniejszej na rynku średnicy – 2,4 mm.

Wysoko wykwalifikowani inżynierowie z firmy Netafim stale doskonalili początkowy model kroplownika, chcąc stworzyć inteligentny produkt łączący funkcje zapewniające samooczyszczenie oraz jednolite natężenie przepływu niezależnie od jakości wody i ciśnienia w instalacji.

2007 rok. Pierwszy na świecie kroplownik o niskim natężeniu przepływu Dripnet PC. To pierwszy krok w ograniczaniu wydatku wody do 0,6 l/h. W tym roku Netafim wprowadza również system Singlenet, jeden kabel do kontroli i monitoringu zdalnych urządzeń w szklarni. (fot. 10)

2008 rok. Debiutuje zraszacz Meganet o najwyższej na rynku jednolitej dystrubucji wody. W tym roku wprowadzony zostaje również zraszacz Vibronet, o działaniu wibracyjnym, rozbijającym strumień wody na jednolite, równomierne krople. I uwaga! – Netafim staje się wiodącym dostawcą nawadniania i rozwiązań w wyposażeniu szklarni w Europie, następnie w Chile. (fot. 8)

2010 rok. Netafim projektuje i instaluje system nawadniania i kontroli klimatu w 4-hektarowej szklarni w południowej Afryce. (fot. 1)

2011 rok. Firma rozpoczyna projekt produkcji trzciny cukrowej na wielką skalę. Obejmuje on budowę systemu nawadniania oraz infrastrukturę transportu wody na powierzchni 3200 ha upraw w Senegalu. Przedsięwzięcie ukończone w 2014 roku. W tym samym roku Netafim startuje z projektem obiektu szklarniowego o powierzchni 15 ha w Rosji. (fot. 11)

2012 rok. Wprowadzenie Aries – linii kroplującej bez kompensacji, z najnowszej generacji labiryntem Turbonext w kroplowniku. W tym roku wchodzi również zaawansowany system zarządzania uprawami uMANAGE, który monitoruje i analizuje warunki podczas uprawy, zapewniając precyzyjne nawożenie i optymalizację wykorzystania wody.

Większe możliwości dla plantatora 

Rolnicy na całym świecie są pod presją optymalizacji wydajności zużycia wody. Stawiają czoła takim wyzwaniom, jak: susza, zasolenie, wyczerpywanie się wód gruntowych, brak dostępu do rezerw wody. Precyzyjne nawadnianie pomaga sprostać tym wyzwaniom, zmieniając sposób korzystania z wody – zapewnia wyższe i lepsze plony niż kiedykolwiek wcześniej, przy zużyciu mniejszej ilości wody.

 

Beata Rogala