Nawożenie w uprawie arbuza – komunikat warzywniczy

Zapraszamy na komunikat warzywniczy z 20 lipca 2023 r. z plantacji arbuza p. Krzysztofa Kuligowskiego.

 

Z filmu dowiesz się:

00:44 – stanowisko do uprawy arbuza

01:34 – jak przygotować glebę do uprawy arbuza

02:55 – największe problemy na plantacji arbuza

04:04 – biostymulacja arbuza

 

 

Produkty polecane w filmie:
Rosafert 12 12 17
Rosahumus
Petro 331 plus
ASX Krzem plus

 

Transkrypcja

Iwona Polewska-Jankowiak: Witam serdecznie. Szanowni państwo, w dniu dzisiejszym mamy taką edycję specjalną, gościmy dzisiaj u pana Krzysztofa Kuligowskiego, który specjalizuje się w uprawie arbuza. Dla mnie jest to osobiście bardzo ciekawy temat. Mam do pana Krzysztofa mnóstwo pytań i mam nadzieję, że pan Krzysztof będzie chciał na te pytania odpowiedzieć. A więc może tak pokrótce, skąd pomysł właśnie na uprawę arbuza?

Krzysztof Kuligowski: Kolega mnie namówił. W zimę tak zacząłem się zastanawiać nad produkcją i jak dotąd, do tej pory, to jestem naprawdę zadowolony.

Iwona Polewska-Jankowiak: Oczywiście. Tutaj bardzo dobre warunki, dobre stanowisko, tak? Bo to jest gleba typowa piaszczysta.

Krzysztof Kuligowski: Tak.

Iwona Polewska-Jankowiak: Żwirek wręcz, czyi bardzo dobre stanowisko do uprawy właśnie tego warzywa, jakby nie patrzeć, bo arbuz to jest oczywiście warzywo. Jaka jest wydajność z hektara takiej uprawy?

Krzysztof Kuligowski: Przeciętnie tak się szacuje około 60 ton. Natomiast można uzyskać prawie dwukrotność, około stu można osiągnąć. Myślę, że tutaj 60 ton to będzie, no, jak nie spoci pogoda to raczej na pewno, a mam nadzieję, że sporo więcej. Jest po trzy, nawet do pięciu owoców już w tej chwili zawiązanych na krzaku jednym.

Iwona Polewska-Jankowiak: Takie pytanie techniczne, jak przygotować stanowisko do uprawy arbuza? Jakie wymagania pokarmowe?

Krzysztof Kuligowski: Przede wszystkim próchnica. Bardzo dużo obornika.

Iwona Polewska-Jankowiak: Super, to mamy próchnicę.

Krzysztof Kuligowski: Przede wszystkim. I nawożenie praktycznie, jakiś wieloskładnik.

Iwona Polewska-Jankowiak: Rozumiem, że przy arbuzie pewnie będzie istotne zarówno nawożenie azotem, fosforem, jak i potasem. Pewnie magnez. A czy któryś mikroelement, jakaś specjalna uwaga powinna być zwrócona ku jakiemuś mikroelementowi specjalnemu?

Krzysztof Kuligowski: To znaczy arbuz potrzebuje wszystkiego tego, co i przykładowo dynia, cukinia. Jakichś specjalnych wymagań nie ma. Ja natomiast staram się używać takich środków zbilansowanych, żebym nie musiał nic tam samemu kombinować, o.

Iwona Polewska-Jankowiak: Tutaj przed wysadzeniem roślin arbuza było… Oczywiście widzimy tutaj uformowane zagony, czyli wcześniej było podłożę przygotowane, zastosowane…

Krzysztof Kuligowski: Był obornik.

Iwona Polewska-Jankowiak: Obornik plus nawozy wieloskładnikowe, a teraz w tym momencie stosowana jest fertygacja.

Krzysztof Kuligowski: Tak, tak.

Iwona Polewska-Jankowiak: Czyli arbuz potrzebuje wody, słońca, dobrej temperatury. Co jest największym kłopotem?

Krzysztof Kuligowski: Stresujące warunki.

Iwona Polewska-Jankowiak: Stresujące warunki.

Krzysztof Kuligowski: Tak, wiosna była bardzo ciężka. Rozmawiając z kolegami, powiedzieli, że ten rok jest bardzo ciężki.

Iwona Polewska-Jankowiak: Myślę, że to jest ciężki sezon nie tylko dla arbuza, generalnie wiosna w tym roku znowu pokazała swoje oblicze. Mieliśmy zarówno… Nadal mamy deficyt wody, suszę, dość wysokie temperatury, dzisiaj również jest bardzo gorąco. Wspominał pan wcześniej, jak rozmawialiśmy, że arbuz również toleruje temperaturę do pewnej granicy, później niestety skutki wysokich temperatur również są dla tej rośliny stresujące.

Krzysztof Kuligowski: Optymalna temperatura to jest między 18 a 28 stopni, tak że wszyscy myślą, że temperatura…

Iwona Polewska-Jankowiak: Arbuz jest ciepłolubny, tak?

Krzysztof Kuligowski: Tak, tak, tak.

Iwona Polewska-Jankowiak: Kojarzy nam się z ciepłymi krajami, soczysty owoc. Jak w takim razie ochronić tę plantację właśnie teraz w sytuacjach stresowych? Bo rozumiem, że poprzez fertygację mamy możliwość podania wieloskładnika, ale oczywiście możemy stosować również biostymulatory. Czy pan stosuje biostymulatory do ochrony, do wspomagania tej plantacji tu?

Krzysztof Kuligowski: Myślę, że puszczę teraz jeszcze trochę krzemu. No, zawsze on tak…

Iwona Polewska-Jankowiak: Pozytywnie wpływa.

Krzysztof Kuligowski: Pozytywnie wpływa. Tutaj praktycznie za trzy tygodnie powinny być już pierwsze owoce dojrzałe.

Iwona Polewska-Jankowiak: Bardzo dziękuję za rozmowę. Zachęcam państwa do śledzenia naszych kanałów, szczególnie Doradcy Warzywniczego, a panu Krzysztofowi bardzo dziękuję. Mam nadzieję, że ta plantacja przyniesie dużo satysfakcji i przede wszystkim tych zysków jak najlepszych. Bardzo dziękuję.

Krzysztof Kuligowski: Dziękuję bardzo.