MARAL – zwiększa zawiązywanie i plony ogórka!

                      Aby osiągnąć sukces w uprawie ogórka gruntowego, producenci muszą zadbać nie tylko o wysokie plony ale i doskonałą jakość towaru. Jest to nie lada wyzwanie gdyż ogórek to wymagająca uprawa i  bardzo wrażliwa na stresy związane z wahaniami temperatur, okresowymi suszami czy lokalnymi podtopieniami, które są nierozerwalną częścią naszej aury.

 

W przypadku wystąpienia czynników stresowych, których skutkiem jest: gorsze kwitnienie, słabe wiązanie, różnego rodzaju deformacje ogórków, często również osłabienie wigoru roślin a przez to większa podatność na atak patogenów chorobotwórczych, rośliny należy wzmocnić, zregenerować.

Najlepszym rozwiązaniem będzie MARAL innowacyjny, wielozadaniowy biostymulator przeznaczony do stosowania dolistnego  i do fertygacji.  Jego innowacyjność i wysoka skuteczność wynika głównie z niepowtarzalnego składu, który gwarantuje zarówno działanie odżywcze, biostymulujące oraz działanie ochronne i regeneracyjne.

MARAL może być zastosowany zapobiegawczo, przed wystąpieniem czynników stresowych oraz interwencyjnie już po ich wystąpieniu w celu szybkiej regeneracji roślin.

Dzięki zawartości fenyloprapanoidów, które są prekursorami kwasu salicylowego wywołującego tzw. indukowaną odporność nabytą (SAR) oraz  wysokiej zawartości  kompleksu RyZea, ekstraktu z trzech rodzajów alg morskich Ascophyllum Nodosum, Laminaria Digitata, Fucus ssp. MARAL wpływa na metabolizm rośliny, tak aby stała się ona silniejsza i odporniejsza na ewentualne czynniki stresowe takie jak: niskie i wysokie temperatury, nadmierne promieniowanie UV, zasolenie, poparzenia wywołane przez herbicydy czy nawet niektóre choroby grzybowe i wirusowe. MARAL zastosowany interwencyjnie, po wystąpieniu stresu bardzo szybko przenika do soków komórkowych roślin gdzie następuje proces regeneracji, zwiększa się turgor i witalność co wpływa na budowanie plonu. Tu liczy się czas!

Jednak to nie wszystkie zalety produktu. Oprócz walki ze stresem MARAL, dzięki zawartości poliamin wyjątkowych substancji z grupy fitohormonów ma wpływ na niezwykle istotne czynniki takie jak: stymulacja kwitnienia, poprawa efektywności zapłodnienia i zawiązywania, zwiększenie szybkości podziałów komórkowych, co prowadzi do zwiększenia liczby komórek w zawiązkach. Intensywne podziały komórkowe stymulują pobieranie i transport składników mineralnych z podłoża do rosnących zawiązków. Co ostatecznie prowadzi do większej liczby i bardziej wyrównanych owoców.

Odżywcze działanie MARALu to zrównoważony skład NPK 6-5-5 + 1 % Zn oraz zawartość mannitolu i kwasu alginowego, które poprawiają przyswajanie składników pokarmowych przez rośliny. Kwas alginowy pełni dodatkową funkcję kompleksonu, który wspomaga rośliny w pobieraniu przez system korzeniowy, zalegających w glebie składników pokarmowych.

Dzięki zastosowaniu nawozu MARAL dolistnie w dawce 1-1,5 L/ha lub poprzez fertygację w dawce 3 L/ha producent otrzymuje przede wszystkim zdrowsze, intensywnie kwitnące i zawiązujące rośliny oraz wyższy plon z hektara. Zebrane ogórki stanowią większy procent wyrównanego plonu, pozostają dłużej jędrne i odporne na uszkodzenia mechaniczne podczas obrotu handlowego.

MARAL jest dostępny w naszym sklepie internetowym.

 

Iwona Polewska – Jankowiak

z-ca dyrektora Działu Nawozów Agrosimex