Komunikat warzywniczy BCS z dnia 15.04.2013 – choroby doglebowe

Ochrona rozsady warzyw przed chorobami odglebowymi:
Pomidor lub ogórek na podłożu organicznym
Rozsada pomidora i ogórka jest zagrożona  przez następujące patogeny występujące w podłożu: Phytophthora nicotianae var. parasitica powodująca zgniliznę pierścieniową oraz Pythium spp. i Phytophtora spp. powodujące zgorzel siewek.

  1. W okresie  przygotowywania substratu lub ziemi kompostowej do produkcji rozsady  należy je profilaktycznie odkazić. Zabieg odkażania polega na dokładnym polaniu pryzmy przeznaczonej na podłoże środkiem Previcur Energy 840 SL i  dokładnym wymieszaniu. Dawka środka Previcur  Energy 840 SL wynosi 250 ml środka + 20 l wody na 1000 litrów podłoża.
  2. W fazie siewek czy roślin w stadium rozsady do wysadzenia, gdy podłoże było wcześniej nieodkażane (ważne ! nowy substrat kupiony w sklepie może być zakażony),  lub widać pojedyncze przewrócone rośliny z przewężeniem na szyjce korzeniowej, porażone patogenami  z rodziny Pythium spp. i Phytophtora spp., to powinno się rozpocząć podlewanie siewek lub rozsady środkiem Previcur Energy 840 SL w stężeniu: 0,15 % (150 ml środka w 100 litrach wody). Na 1 m kwadratowy powierzchni należy zużyć 2-3 l roztworu cieczy użytkowej w zależności od wielkości roślin.
  3. Zagrożenie patogenami  z rodziny Pythium spp. i Phytophthora spp. także istnieje w uprawie pod osłonami po wysadzeniu rozsady na miejsce stałe. Rośliny  wykazują objawy przewężenia na wysokości łodygi okolo 5-15 cm od podłoża. W tym przypadku stosujemy Previcur Energy 840 SL w stężeniu: 0,1 %-0,15 % (100-150 ml środka w 100 litrach wody). Na 4-5 roślin zużyć 1 l roztworu.  Nie należy zapominać o prawidłowej pielęgnacji rozsady w wielodoniczkach.  Ograniczenie rozwoju patogenów wywołujących zgorzel  siewek w produkcji rozsady będzie realne przy unikaniu intensywnego nawadniania połączone z kontrolowaniem stanu uwilgotnienia bryłek korzeniowych. Zbyt duża ilość wody stymuluje patogeny grzybowe do ich rozwoju w rizosferze roślin.

Pomidor lub ogórek na podłożu z wełny mineralnej
W uprawie na wełnie mineralnej także istnieje zagrożenie zgorzeli spowodowane patogenami grzybowymi  z rodziny Pythium spp. i Phytophtora spp.
W celu ochrony przed tymi patogenami powinien być zastosowany Previcur Energy 840 SL profilaktycznie, lub po zauważeniu pierwszych objawów zamierania roślin. Previcur Energy 840 SL stosuje się w stężeniu 0,015 %-0,03 % (15-30 ml środka w 100 litrach wody). Można także Previcur Energy 840 SL dozować  poprzez system nawadniania kroplowego w dawce: 1-2 l środka na 25000 roślin. Podlewanie roślin wykonać 1-2 razy w odstępach, co 2-3 tygodnie.
Papryka W uprawie papryki dużym problemem jest zgorzel siewek i fytoftoroza powodowane przez  Pythium spp. i Phytophtora spp. W profilaktycznej ochronie powinien być zastosowany Previcur Energy 840 SL. Środek ten używany jest do podlewania pryzmy z ziemi kompostowej i innych substratów używanych do produkcji rozsady. Pryzmę należy dokładnie polać cieczą użytkową i dokładnie wymieszać środkiem  Previcur Energy 840 SL w zalecanej dawce: 250 ml środka + 20 l wody na 1000 litrów podłoża.  Zabieg wykonać na 2-3 dni przed siewem lub pikowaniem rozsady. Ilość cieczy użytkowej uzależniona jest od wieku siewek: 2-3 litry na 1 m2.
Można też Previcur Energy 840 SL użyć do podlewania siewek lub rozsady lub podlewanie roślin po posadzeniu na miejsce stałe stosując 1 litr cieczy użytkowej na 4-5 roślin. Wówczas stężenie środka Previcur Energy 840 SL powinno wynosić: 0,1 %-0,15 % (100-150 ml środka w 100 litrach wody). W przypadku zwiększonego zagrożenia roślin chorobami, na przykład, jeśli w tym samym podłożu w poprzednim roku były problemy ze zgorzelą siewek powinno się zastosować wyższe stężenie.
Rozsada kapusty
Przy produkcji rozsady kapusty także duże straty powodują organizmy patogeniczne Pythium spp. i Phytophtora spp., powodując zgorzel siewek. Powinno się także wykonać odkażanie podłoża środkiem Previcur Energy 840 SL, który stosuje się do ziemi kompostowej i innych substratów używanych do produkcji rozsady  w  dawce: 250 ml środka + 20 l wody na 1000 litrów podłoża. Pryzmę powinno się dokładnie polać cieczą użytkową i wymieszać na 2-3 dni przed użyciem podłoża do siewu lub pikowania Można też podlewa siewki lub rozsadę  środkiem Previcur Energy 840 SL w stężeniu: 0,1 % – 0,15 % stosując 2-3 litry na 1 m2 cieczy użytkowej w zależności od fazy siewek.  Wyższe stężenie stosować w przypadku zwiększonego zagrożenia roślin chorobami. Z licznych obserwacji wynika też, że rośliny podlane  środkiem Previcur Energy 840 SL wiekszą odporność na mączniaka rzekomego. Dezynfekcję gleby do uprawy kapusty można też wykonać środkiem zawierającym tiuram. Zabieg wykonuje się przed wysiewem nasion, poprzez posypywanie powierzchni gleby w inspektach i na rozsadnikach środkiem, a następnie wymieszanie do głębokości 10 cm.