Kluczowe czynniki wpływające na wysokie plony – komunikat warzywniczy

Zapraszamy na komunikat warzywniczy z 8.11.2023, z którego dowiesz się, jak ważne jest uregulowane pH gleby oraz odpowiednia zawartość wapnia odżywczego w celu uzyskania wysokich plonów.

 

𝗭 𝗳𝗶𝗹𝗺𝘂 𝗱𝗼𝘄𝗶𝗲𝘀𝘇 𝘀𝗶𝗲̨:

00:54 – odpowiedni odczyn pH gleby

01:54 – jakie wapno wybrać?

04:30 – interpretacja wyników pH analizy gleby

05:30 – optymalna zawartość wapnia odżywczego w glebie

06:30 – źródło wapnia odżywczego w glebie

 

 

𝗣𝗿𝗼𝗱𝘂𝗸𝘁𝘆 𝗽𝗼𝗹𝗲𝗰𝗮𝗻𝗲 𝘄 𝗳𝗶𝗹𝗺𝗶𝗲:
Triopicote
Nitrabor
Lovofert CN 15
Siarczan wapnia ASX
CaTs Tiosiarczan wapnia

 

Transkrypcja

 

Witam serdecznie, Agrosimex, Iwona Polewska.

Szanowni państwo, znajdujemy się u schyłku sezonu produkcyjnego. Jak widzicie państwo, na tym polu zakończono już produkcję. Zostało wykonane talerzowanie. Wcześniej tutaj rosła kapusta pekińska.

To jest dobry czas, szanowni państwo, na krótką analizę i podsumowanie. Tak jak wspomniałam, uzyskanie wysokich plonów wymaga dużo pracy i nie zawsze efekty są satysfakcjonujące. Ważne jest, aby zadać sobie pytanie, co możemy na swojej plantacji usprawnić, co należy poprawić.

Pierwszym takim czynnikiem, o którym chciałabym państwu powiedzieć, to jest pH.

Czym jest pH, czyli odczyn gleby?

Jest to pojęcie, które opisuje stężenie jonów wodorowych w glebie. Skala pH określona jest w liczbach od 4 do nawet 8. Jeśli mówimy o warzywach, to optymalny poziom pH powinno wynosić między 6,2 do 6,7. Czym gleba kwaśniejsza, tym niestety mniejsza skuteczność nawożenia mineralnego.

Dlaczego? Dlatego, że jony wodorowe przeszkadzają przede wszystkim w pobieraniu takich składników, jak fosfor, potas czy magnez. Jeśli chodzi o neutralizację jonów wodorowych, wiecie państwo, że do tego celu stosuje się środki wapnujące, potocznie nazywane wapnami.

Jakie wapno wybrać?

Oczywiście nie zawsze odpowiednie będzie wapno najtańsze. Wapno należy wybierać, biorąc pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim duże znaczenie ma oczywiście samo pH, czyli jaki mamy poziom, jak bardzo ta gleba jest zakwaszona i o ile jednostek musimy tę glebę podnieść.

Drugą rzeczą, oczywiście poza tym z jakiego pH wychodzimy przed wyborem wapna, będzie oczywiście klasa gleby. Troszeczkę inne wapna należy wybierać na gleby ciężkie, gleby gliniaste czy też gleby średnie, natomiast zupełnie inne wapno na gleby, gdzie mamy to podłoże lekkie, piaszczyste. Kolejną rzeczą, którą trzeba rozważyć przed zakupem wapna, to jest oczywiście sam rodzaj tego środka wapnującego.

Szanowni państwo, do odkwaszania gleby możecie państwo stosować wapna tlenkowe bądź wapna węglanowe. Wapna tlenkowe charakteryzują się działaniem szybkim, ale krótkotrwałym, czyli po jakimś czasie zabieg tym wapnem będzie trzeba powtórzyć. Natomiast wapna węglanowe oznacza, że są to wapna, które będą działały wolniej, ale w dłuższym okresie czasu będą zachodziły procesy neutralizacji.

Jeśli chodzi o rekomendacje typ, klasę gleby, wapna tlenkowe rekomendowane są na stanowiskach, gdzie gleby są średnie bądź ciężkie. Natomiast wapna węglanowe powinniśmy stosować na stanowiskach, gdzie gleby są lżejsze, na przykład piaszczyste.

Kolejną rzeczą, która będzie miała wpływ na tempo neutralizacji jonów wodorowych. oczywiście jest ilość opadów i temperatura. To są też dwa czynniki, na które może nie do końca państwo macie wpływ, ale musicie o tym pamiętać, że jeżeli chcecie uzyskać dobry efekt odkwaszania pola, to lepiej wykonać sobie zabiegi wapnowania właśnie teraz jesienią, bo wiosną może się okazać, że te procesy nie zajdą na tyle sprawnie i nadal będzie stanowisko zakwaszone. Jeszcze jedno pojęcie, które jest związane z pH, z wapnowaniem.

Szanowni państwo, wykonując analizę gleby zwróćcie uwagę, w jakich jednostkach otrzymujecie wynik. Wyniki możecie państwo otrzymać, pH określone w H2O bądź w KCl-u. Czym to się różni? Przede wszystkim interpretacja wyników będzie miała tutaj znaczenie, ponieważ wynik może być różny między pół jednostki nawet do jednej.

Podam państwu przykład. Otrzymując wynik, gdzie pH określone jest na poziomie 5,6 – takie pH określone w KCl-u będzie oznaczało, że mamy stanowisko lekko kwaśne. Natomiast pH na poziomie 5,6 określone w H2O oznacza, że tutaj mamy już do czynienia ze stanowiskiem kwaśnym.

Mili państwo, kolejny element, który jest powiązany z jakością warzyw to jest wapń. Często państwo nie do końca jesteście świadomi, że uzyskanie wysokiego pH jest tożsame z odpowiednią zawartością wapnia odżywczego w glebie.

Jaka powinna być ta zawartość wapnia dla warzyw?

Przeciętnie ta minimalna zawartość wapnia powinna być określona na poziomie 1000-1200 mg. To jest ten poziom minimalny. Są oczywiście warzywa, które mają dużo wyższe zapotrzebowanie na wapń odżywczy i wtedy ta zawartość powinna być na poziomie 1500-1800 mg tego składnika w glebie.

I nie zawsze jest tak, że pomimo wysokiego pH czy optymalnego, obojętnego pH na danym stanowisku, ta zawartość wapnia odżywczego w glebie jest również wysoka.

Szanowni państwo, skąd się bierze wapń odżywczy w glebie?

Doskonałym źródłem wapnia odżywczego w glebie są oczywiście saletry wapniowe. Tutaj bardzo często będziecie państwo wnosić wapń odżywczy stosując zarówno Tropicote, Nitrabor, saletry wapniową polową czeską, Lovofert.

Oczywiście bardzo dobrym źródłem wapnia odżywczego w glebie będzie również siarczan wapnia ASX, który w swoim składzie ma aż 31% właśnie tego składnika, co oznacza, że czystego wapnia, czyli formie CA, będziemy wnosić w 100 kilogramach aż 22 kilogramy.

Jest to najtańsze źródło wapnia odżywczego w glebie. Natomiast pamiętajcie państwo, że jest to nawóz bardzo dobry, skuteczny, ale również wymaga czasu, czyli zastosowanie wiosną nie zawsze może oznaczać, że wejdziemy z tym wapniem na czas do stanowiska glebowego wtedy, gdy nasze warzywa będą tego składnika potrzebowały.

Jeśli chodzi o wapń odżywczy, to warto pamiętać, że najlepszym źródłem, czyli ta zawartość wapnia w glebie powinna być oczywiście na tych optymalnych poziomach i stosujemy do tego, tak jak wspomniałam, te saletry wapniowe, czy też saletrę potasowo-wapniową, czy siarczan wapnia. Można podawać również stosując w późniejszym okresie poprzez oprysk gleby CaTS Tiosiarczan wapnia w dawce 15-20 litrów na hektar.

Natomiast ważne, aby potem ten wapń stosować w opryskach nalistnych. Szczególnie wtedy, gdy nie do końca udało nam się uregulować pH i wtedy, gdy rzeczywiście tego wapnia odżywczego w glebie były niskie zawartości.

Pamiętajmy, żeby wykonywać analizy gleby, badać, oceniać. Bez tych dwóch czynników, czyli bez uregulowanego pH, bez odpowiedniej zawartości wapnia odżywczego w glebie, nie będziecie państwo w stanie uzyskiwać wysokiej jakości plonów, zdrowych plonów, trwałych w obrocie handlowym.

Zapraszam państwa bardzo serdecznie do oglądania, do subskrybowania naszych kanałów, szczególnie kanału Doradca Warzywniczy. Zapraszam również na targi TSW, gdzie będziemy mieli okazję, mam nadzieję, porozmawiać osobiście. Zapraszam do zadawania pytań i do zobaczenia.