Kapusta, kalafior, brokuł – nawożenie cz.I

Warzywa kapustne mają wysokie wymagania pokarmowe, zarówno makro-, jak i mikroskładników, zwłaszcza w okresie wzrostu i formowania główek. Niedobory składników pokarmowych mogą doprowadzić do znacznego spadku jakości i wielkości plonu. W związku z tym należy zadbać o odpowiednie nawożenie upraw.

Przygotowanie glebyRosahumus

Kapusta, kalafior oraz brokuł wymagają uprawy na glebie o wysokiej zdolności zatrzymywania wody. Jej niedobór skutkuje występowaniem zaburzeń we wzroście oraz pogorszeniem jakości roślin na plantacji. Zwiększenie zawartości próchnicy w glebie, a tym samym zawartości substancji organicznej poprawia zdolność podłoża do zatrzymywania wody. Dlatego też warto przed wysadzeniem rozsady do gruntu zastosować produkt regulujący zawartość związków próchnicznych i poprawiający strukturę podłoża, np. Rosahumus lub Liqhumus. Rosahumus charakteryzuje się wysoką zawartością kwasów humusowych pochodzących z leonardytów oraz 12% K2O i 0,6 Fe, a Liqhumus jest dostępny w wygodnej do stosowania formie płynnej.

Nawożenie NPK przed wysadzeniem rozsadyNawozy-Rosafert

Warzywa kapustne potrzebują do prawidłowego wzrostu dużej ilości makro- i mikroskładników, najlepiej dostępnych już od początku uprawy. W związku z tym warto zadbać o optymalną zawartość żelaza, manganu, cynku, miedzi, siarki, a szczególnie boru, którego niedobór jest przyczyną wielu poważnych zaburzeń podczas wegetacji roślin kapustnych. Produktami dostarczającymi dużej ilości makro- i mikroelementów w jednym zabiegu są np. nawozy Rosafert. Warto zastosować nawóz Rosafert 12-12-17, 15-5-20, 5-12-24 w dawce 300–800 kg/ha. Na uwagę zasługują również nawozy z gamy ASX, które dzięki chelatacji EDTA mikroelementów zabezpieczają składniki przed wiązaniem w glebie i wymywaniem. Dzięki procesowi chelatacji mikroelementy są szybciej wchłaniane przez rośliny i włączane do ich metabolizmu. Dostępne nawozy z serii ASX to: ASX Fosfor plus, ASX Potas plus i ASX makro plus.

Nawożenie dolistnie – szybkie dokarmienie roślinnawozy dolistne nawozy dolistne kapustne

W czasie wegetacji często obserwowane są objawy niedoborów mikroelementów prowadzące do poważnych chorób fizjologicznych roślin kapustnych. Najszybszą formą dokarmiania roślin jest nawożenie dolistne. Do skutecznego uzupełnienia składników pokarmowych warto zastosować belgijskie nawozy z gamy Rosasol (15-30-15 lub 8-50-12) w dawce 2–4 kg/ha rozpuszczone w 500 l wody. Dzięki zróżnicowanej zawartości podstawowych składników pokarmowych wzbogaconych o mikroelementy można dobrać odpowiednią kompozycję dostosowaną do aktualnego zapotrzebowania roślin (fazy rozwojowej). Dodatkowo podczas intensywnego wzrostu generatywnego i wegetatywnego należy zastosować nawożenie poprawiające aktywność systemu korzeniowego, a tym samym zwiększenia intensywności pobierania składników pokarmowych z gleby, np. Fosfiron Mg (2–3 l/ha), oraz nawożenie dostarczające pierwiastków plonotwórczych, np. Mikrostar complex (0,5–1 kg/ha), Agrocean Mg (3 l/ha) i Azofol (5–10 l/ha). Mikrostar complex dzięki wysokiej zawartości mikroskładników oraz 100-procentowej ich chelatyzacji skutecznie niweluje niedożywienie u roślin. Nawozy Agrocean zawierają – oprócz składników pokarmowych – wyciąg z alg morskich stymulujący procesy fizykochemiczne w roślinie. Natomiast nawóz Azofol może być stosowany w przypadku silnych zaburzeń w pobieraniu składników pokarmowych. Zawiera on substancję zapobiegającą krystalizacji nawozu, co umożliwia stosowanie go w niskich temperaturach.

Borrheobor

Niedobory boru przyczyniają się do brunatnienia, pękania róż i pojawienia się pustych komór w łodydze kalafiora. W warunkach deficytu tego pierwiastka młode liście kapusty stają się jasnozielone, grubieją i łamią się. Rośliny wykazują wysokie zapotrzebowanie na bor szczególnie w okresie intensywnego wzrostu rozsady (ok. 2 tygodni po wysadzeniu rozsady do gruntu). Ze względu na powolne przemieszczanie boru w roślinie najlepszym uzupełnieniem niedoborów jest nawożenie dolistne. Produktem godnym uwagi jest Bolero, które dzięki zawartości sorbitolu zapewnia szybkie pobieranie składników przez rośliny (1–1,5 l/ha), oraz Rheobor, który wraz z borem dostarcza roślinom również wapnia (1–3 l/ha). Natomiast Agrocean B poza borem zawiera także naturalny ekstrakt z alg morskich zwiększający syntezę chlorofilu w liściach oraz stymulujący pobieranie składników pokarmowych z gleby.

Beata Konewka

Zobacz też: