Jak zwiększyć zawartość próchnicy – komunikat warzywniczy

Zapraszamy na komunikat z 10.11.2023 z plantacji kapusty pekińskiej.

Dowiesz się co wpływa na budowę właściwego potencjału plonotwórczego pola.

 

𝗭 𝗳𝗶𝗹𝗺𝘂 𝗱𝗼𝘄𝗶𝗲𝘀𝘇 𝘀𝗶𝗲̨:

01:13 – czym jest próchnica i optymalna jej zawartość w glebie

02:00 – jakie właściwości ma próchnica?

03:40 – skąd bierze się próchnica w glebie?

04:40 – Rosahumus – zawiera 85% kwasów humusowych

05:18 – Algasoil – umożliwia obniżenie dawki nawożenia mineralnego

06:24 – Startus Active

 

 

𝗣𝗿𝗼𝗱𝘂𝗸𝘁𝘆 𝗽𝗼𝗹𝗲𝗰𝗮𝗻𝗲 𝘄 𝗳𝗶𝗹𝗺𝗶𝗲:
Rosahumus
Algasoil
Startus Active

 

Transkrypcja

Witam serdecznie, Agrosimex, Iwona Polewska.

Zobaczcie państwo, pomimo tego, iż mamy listopad, kapusta mimo wszystko znajduje się w dość dobrej kondycji.

Chciałabym państwu zdradzić sekret, co trzeba zrobić, aby tak długo wydobywać potencjał plonotwórczy z pola.

Niejednokrotnie powtarzałam państwu, że analiza gleby, którą należy wykonać według mnie, w mojej ocenie, w każdym roku, można tę analizę wykonać zarówno po zbiorach jeszcze jesienią, jak i bardzo wczesną wiosną, kiedy będą sprzyjające warunki, żeby wejść na pole i te próbki z gleby pobrać i dostarczyć do laboratorium. I dobre przygotowanie stanowiska, czyli regulacja odczynu gleby, odpowiednie zbilansowane składniki pokarmowe, które dostarczy się w formie nawozów mineralnych, najlepiej nawozów bezchlorkowych. I zadbanie przede wszystkim o wysoki poziom próchnicy. I na tym chciałabym się chwileczkę skupić.

Szanowni państwo, czym jest próchnica?

Próchnica pełni bardzo ważną funkcję w całym cyklu produkcyjnym. Każde dobrze przygotowane stanowisko powinno zawierać przynajmniej średnią, jak nie wysoką zawartość próchnicy.

Czyli jaki to jest poziom? Przynajmniej 2,5-3% powinno tej próchnicy być określone w glebie.

Skąd ta próchnica tam się może znaleźć?

Przede wszystkim dobre nawożenie organiczne, dobre zagospodarowanie resztek, które zostają na polu, tak zwanych resztek pożniwnych. W tym przypadku będzie to przeorane liście, które zostaną, będą przeorane, stalerzowane w głąb gleby. Będzie zastosowane również odpowiednie nawożenie organiczne. Próchnica pełni ważne funkcje, zarówno funkcje fizyczne, chemiczne, jak i biologiczne.

Co to są właściwości fizyczne gleby?

To są takie właściwości, które państwo jesteście sami w stanie zaobserwować, ocenić. Usprawnienie tych właściwości fizycznych gleby to jest jeden ważny element. Na takiej glebie oczywiście dużo łatwiej się też pracuje, uprawia, dużo łatwiej system korzeniowy przerasta również profil glebowy.

Drugi czynnik, ten który państwo wspomniałam, ta właściwość próchnicy, to jest ta właściwość chemiczna. Na czym ona polega? Ja to tak bardzo często porównuję, że ta chemiczna równa się ekonomiczna. Dlaczego? Dlatego, że właściwości, te właśnie właściwości próchnicy usprawniają pobieranie składników pokarmowych, które dostarczacie państwo w nawozach mineralnych. Trzecia właściwość próchnicy, to są te właściwości biologiczne. Związane są one przede wszystkim z życiem biologicznym, z mikroorganizmami pożytecznymi w glebie, dla których próchnica stanowi główne źródło pożywienia. Dlatego, jeżeli chcecie państwo mieć zdrową glebę, zasobną w mikroorganizmy glebowe, które również będą odpowiedzialne za liczne procesy, chociażby przekształcania form składników pokarmowych do form dostępnych dla roślin, próchnica to przede wszystkim umożliwienie młodym roślinom lepszego rozrostu systemu korzeniowego.

A wracając do pytania postawionego na początku, czyli: Skąd bierze się próchnica w glebie?

Ano, śpieszę odpowiedzieć. Oczywiście takim znanym, powszechnie stosowanym źródłem próchnicy jest tradycyjny obornik. Dobry obornik to jest taki, który przynajmniej dwa lata przeleżał na pryzmie. Pamiętajcie państwo, nie stosujcie świeżego obornika na pole, gdyż nie będzie to zabieg mocno efektywny. Dlaczego? Dlatego, że w świeżym oborniku w pierwszej kolejności w glebie pod wpływem temperatury, czasu i działania właśnie drobnoustrojów będą zachodziły niestety procesy fermentacyjne, a nie procesy humifikacyjne. Po to, aby wytworzyła się w glebie próchnica, muszą znajdować się kwasy humusowe. I w tym celu oczywiście można stosować obornik, gdzie w pewnym czasie wytworzą się właśnie w tych procesach kwasy humusowe. Natomiast pamiętajcie, że to jest czas, no i musi być odpowiednia jakość obornika. Natomiast gotowym i sprawdzonym rozwiązaniem, który państwu chcę zarekomendować jest nawóz Rosahumus, który już od 2006 roku jest znany i stosowany w gospodarstwach w naszym kraju.

Rosahumus zawiera 85% kwasów humusowych, które właściwie natychmiast po dodaniu do gleby wnoszą odpowiednią ilość kwasów humusowych, w związku z tym nadbudowują poziom próchnicy.

Innym, dobrym rozwiązaniem, nieco wygodniejszym i łatwym do stosowania w praktyce jest preparat o nazwie Algasoil. Ten preparat jest w formie granulowanej, który można stosować w tym samym czasie, gdy stosujecie państwo tradycyjne nawozy posypowe, nawozy mineralne.

Stosowanie Algasoil w dawce 50 do 100 kilogramów na hektar umożliwia obniżenie dawki tradycyjnych nawozów mineralnych aż o 25%, nie obniżając skuteczności dokarmiania roślin. Algasoil zatem będzie źródłem również materii organicznej, ponieważ w jego składzie jest duża zawartość kwasów humusowych, kwasu alginowego, manitolu, jodu, węgla organicznego oraz innych substancji, które właściwie natychmiast po podaniu do gleby bardzo szybko rozpuszczają się i zaczynają tworzyć te związki próchniczne w glebie. Jest to bardzo wysoko efektywny zabieg i pozwala, tak jak wspomniałam, obniżyć dawkę i oczywiście koszty tego tradycyjnego nawożenia mineralnego.

Innym jeszcze, trzecim rozwiązaniem, jest zastosowanie nawozu płynnego – Startus Active. Jest to preparat, którym podlewa się już rośliny wysadzone do gruntu. Tutaj dawka rekomendowana to jest 3 litry na hektar. Ten preparat, tak jak wspomniałam, można wykonać zabieg bezpośrednio po siewie, już na miejsce stałe, ale również może być stosowany wcześniej, w momencie kiedy sami państwo przygotowujecie rozsadę, można wcześniej podlewać tym preparatem młode rozsady, aby się lepiej ukorzeniły, zbudowały dobry, silny, wiązkowy system korzeniowy, tak aby potem wędrując na miejsce stałe, nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, kiedy może być jeszcze chłodno, tak aby te rośliny jak najlepiej na miejsce stałe się przyjęły.

Szanowni państwo, dobre przygotowanie gleby, podanie odpowiedniej zawartości materii organicznej, związków, budowanie próchnicy poprzez podawanie kwasów humusowych naprawdę się państwu opłaca, a rośliny oddadzą to w postaci wysokich plonów.

Pozdrawiam, zapraszam do oglądania naszych filmów na kanale Doradca Warzywniczy i do zobaczenia.