Jak skutecznie chronić cebulę? – komunikat warzywniczy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego komunikatu warzywniczego, w którym opowiemy o bieżących zaleceniach dotyczących ochrony cebuli.

 

Czego dowiesz się z filmu:

0:00 Wstęp

0:14 Bieżące warunki

0:44 Zachwaszczenie

1:28 Zwalczanie wciornastka

2:54 Zabiegi przeciwko Stemphylium

3:20 Alternarioza

4:00 Mączniak rzekomy

5:50 Zakończenie

 

 

 

Transkrypcja:

Dzień dobry, witam serdecznie, drodzy państwo. Karolina Jazic, Agrosimex. Zachęcam do obejrzenia komunikaty warzywniczego. W dzisiejszym materiale omówię ochronę cebuli.

Drodzy państwo, w ostatnich dniach była dość specyficzna pogoda. Naprzemiennie występowały dni upalne z opadami deszczu. Miejscami także dość intensywnymi. Wysokie temperatury sprzyjały wczesnemu pojawianiu się wciornastków, a wysoka wilgotność chorobą. Niektórzy jednak wykonują jeszcze ostatnie zabiegi herbicydowe. Rośliny, drodzy państwo, są już dość duże, dlatego jest to ostatni dzwonek na wykonanie takiego oprysku. w celu zahamowania zachwaszczenia wtórnego, można użyć na przykład Wing P, czyli pendimetalinę i dimetenamid bądź Fantasię 800 EC, czyli prosulfokarb w dawce jeden litr na hektar. Są to substancje działające doglebowo, więc ważne drodzy państwo by gleba była wilgotna i już wolna od chwastów, by preparat mógł do niej dotrzeć. Można też podnieść dawkę wody na hektar. Jeśli chodzi o wciornastki, drodzy państwo, to pojawiły się one w tym roku bardzo szybko i nietypowo, bo już przed połową czerwca. Bardzo często intensywny nalot można obserwować natomiast w okresie dojrzewania zbóż, gdyż szukając kolejnej rośliny żywicielskiej, przenoszą się właśnie na cebule bądź też warzywa kapustne. Aby zwalczyć je, możemy zastosować na przykład Movento w dawce 0,75 litra na hektar wraz ze zwilżaczem, natomiast w kolejnym zabiegu polecam mieszaninę Kobe 20 SP 0,2 kilograma na hektar z Limocide 1-2 litrów na hektar. Limoside, drodzy państwo, to preparat zawierający olejek pomarańczowy, działający mechanicznie na szkodniki o miękkim korpusie ciała, takie jak właśnie wciornastki. Unieruchamia je dzięki czemu mamy szybki efekt zaprzestania żerowania. Częstą praktyką jest także dodatek cukru do zabiegu. Mniej więcej 2 kilogramy na hektar, słodki smak cieczy roboczej ma właśnie zwabić wciornastki. Drodzy państwo, zwalczanie tych szkodników jest bardzo ważne, gdyż poza tym, że wysysają spore ilości soków roślinnych, to powodują uszkodzenia na szczypiorze, przyczyniając się do łatwiejszej infekcji ze strony chorób. W warunkach naprzemiennych upałów i przelotnych opadów deszczu, zagrożenie może stanowić z chorób Stemphylium. Grzyb objawia się zasychaniem końcówek szczypioru, choć oczywiście może to też być spowodowane niedoborem wody bądź składników pokarmowych. Później widoczne są wrzecionowate plamy, biegnące wzdłuż liści. Jako, że objawy często nie są jednoznaczne i mogą okazać się trudne do zdiagnozowania, to profilaktyka, drodzy państwo, jest tutaj bardzo ważna. Zapobiegawczo pod kątem tej choroby można zastosować Signum 33 WG w dawce jeden kilogram na hektar bądź bardziej interwencyjnie Luna Experience czy też Scorpion. Lunę pół litra na hektar, Scorpion jeden litr na hektar, a więc połączenie tutaj

azoksystrobiny z difenokonazolem w przypadku Scorpionu. Podobne warunki sprzyjają alternariozie, która w niektórych latach potrafi wyrządzić spore szkody na polu. Jest szczególnie groźna na plantacjach nasiennych, drodzy państwo. Objawia się brązowo-fioletowymi plamami, z czasem ciemniejącymi. Porażeniu sprzyjają uszkodzenia tkanki liści bądź także nachodzi wtórnie na porażone wcześniej innymi chorobami rośliny. Podobne środki, co wspomniane przy Stemphylium, drodzy państwo, służą także ograniczeniu tej choroby. Gdy rośliny zaczynają się zagęszczać w łanie, występuje wyższa wilgotność, przyczyniająca się do infekcji mączniakiem rzekomym. W tym roku po wycofaniu Mankozebu, ochrona przed tym patogenem może być jednak utrudniona. Profilaktycznie można stosować Fluazinovą w dawce pół litra na hektar. Substancja w niej zawarta, a więc fluazyna, drodzy państwo, poza rejestracją, działa też zapobiegawczo na inne patogeny, jak na przykład grzyby z rodzaju Botrytis, powodujące zgniliznę szyjki. I rolnicy z Holandii często właśnie włączają tę substancję w czasie sezonu, aby nie mieć później problemu właśnie ze zgnilizną szyjki. Dobrym środkiem są także Cabrio Duo w dawce dwa i pół litra na hektar, a także stosowanie Scorpionu może ograniczać chorobę. Pamiętajmy, że możemy też posiłkować się środkami miedziowymi, na przykład Nordox 75 WG, zawierający miedź w formie tlenku. Poza prewencyjnym działaniem na choroby grzybowe, zabezpiecza też przed bakteriozami. Oprócz środków zawierających miedź, warte uwagi też są niektóre nawozy, gdyż miedź występuje w nich w formie nanocząsteczek i mówią tutaj o Viflo CUB, gdzie można mówić o systemicznej formie tego produktu. Równie dobrym nawozem, zawierającym miedź, ale także cynk i siarkę jest Omex Zynergy. Można stosować go w dawce jeden litr na hektar z dodatkiem na przykład Maralu jeden litr na hektar. I taki zabieg zregeneruje rośliny, złagodzi skutki stresów, a także pobudzi wigor roślin.

Drodzy państwo, w dzisiejszym komunikacie to już wszystko. Zachęcam oczywiście do komentowania, do zadawania pytań i do oglądania kolejnych komunikatów. Do zobaczenia.

 

Produkty polecane w filmie kupisz tutaj:

Fantasia 800 EC

Movento 100 SC

Kobe 20 SP

Limocide

Signum 33WG

Luna Experience 400 SC

Scorpion 325 SC

Fluazinova 500 SC

Cabrio Duo 112 EC

Nordox 75 WG

Viflo Miedź Bor

Omex Zynergy

Maral