Adiuwanty, czyli jak poprawić efektywność zabiegów ochrony roślin

Zmiany klimatyczne, kurcząca się liczba substancji czynnych oraz nowe wymogi legislacyjne, np. Europejski Zielony Ład, sprawiają, że ochrona roślin staje się trudniejsza. Wyzwaniem dla rolników jest zachowanie skuteczności i efektywności ochrony warzyw. Pomocne są w tym adiuwanty. 

Aleksandra Wieremczuk

Adiuwanty to substancje dodawane do środków chemicznych i nawozów stosowanych w rolnictwie i ogrodnictwie oraz w leśnictwie w celu zwiększenia skuteczności ich działania. Pełnią one różne funkcje – od poprawy rozpuszczalności i wnikania po rozkład chemiczny zastosowanych środków w glebie. Adiuwanty mają postać m.in. płynów, proszków i emulsji. Ich skład zależy od przeznaczenia.

Remix i Resume zwiększa skuteczność ochrony doglebowej

Jednym z wyzwań odchwaszczania doglebowego jest znoszenie kropel oprysku przez wiatr. Rozwiązaniem są preparaty Remix i Resume, które poprawiają:

  •  osadzenie się cieczy użytkowej na powierzchni gleby i jej przyleganie,
  •  wiązanie się substancji aktywnych z cząsteczkami gleby.

Zwiększa to skuteczność zwalczania chwastów i zmniejsza ryzyko wystąpienia fitotoksyczności u roślin uprawnych.

Ilustracja 2. Efekt stosowania adiuwantów Remix i Resume
Ilustracja 2. Efekt stosowania adiuwantów Remix i Resume (poprawa skuteczności zwalczania chwastów i bezpieczeństwa roślin uprawnych)

Adiuwant Flipper dociera do trudno dostępnych miejsc

Podczas zabiegu ochrony często zdarza się tak, że ciecz robocza nie dociera do trudno dostępnych miejsc, takich jak: spodnie strony liści, wewnętrze zwiniętych liści, części osłonięte oprzędami, co obniża skuteczność ochrony. Chcąc ją zwiększyć, warto zastosować niejonowy adiuwant silikonowy Flipper, który dzięki zdolnościom rozprzestrzeniania się umożliwia lepszą dystrybucję cieczy roboczej do wskazanych wyżej miejsc. Ponadto Flipper poprawia pokrycie roślin cieczą roboczą, zwiększa pobieranie substancji aktywnej i jej odporność na zmywanie przez deszcz.

Prolonger wydłuż działanie substancji czynnych

Substancje czynne są często zmywane przez deszcz, zwłaszcza jeśli zabieg ochrony został wykonany w krótkim czasie przed opadami. Adiuwant Prolonger wiąże substancje aktywne lub składniki z nawozów na powierzchni roślin, zapewniając ich systematyczne uwalnianie do tkanek rośliny. Poprawia także wykorzystanie składników cieczy roboczej i ogranicza fitotoksyczność środków ochrony roślin. Zwiększa dokładność pokrycia blaszki liściowej i zmniejsza szybkość parowania kropli oprysku. Wzmacnia też woskową ochronę rośliny, co zapobiega wnikaniu patogenów. Jednocześnie nie blokuje wymiany gazowej rośliny.

Podnieś uwilgocenie podłoża z Aqualink

Ilustracja 1. Aqualink – schemat działania (optymalizacja dostępności wody w glebie)
Ilustracja 1. Aqualink – schemat działania (optymalizacja dostępności wody w glebie)

Coraz częstsze okresowe susze lub błędy w nawadnianiu sprawiają, że gleba staje się hydrofobowa. Aby temu przeciwdziałać, opracowano adiuwant Aqualink, który poprawia uwilgocenie gleby lub podłoża, zwiększa dostępność wody w strefie korzeniowej, a w rezultacie przyczynia się do lepszego pobierania składników pokarmowych i obniżenia poziomu stresów abiotycznych w roślinie. Zmniejsza także napięcie powierzchniowe wody, dzięki czemu wpływa na jej szybsze i głębsze wnikanie w profil glebowy oraz ułatwia jej rozprzestrzenianie się w strefie korzeniowej rośliny.

Popraw właściwości cieczy dzięki Active 5

Wysokie pH wody, twarda woda i duże napięcie powierzchniowe obniżają skuteczność substancji czynnych. Kondycjoner Activ 5 poprawia właściwości cieczy roboczej poprzez obniżenie pH, neutralizuje negatywne właściwości twardej wody oraz zmniejsza napięcie powierzchniowe cieczy. Ponadto preparat homogenizuje mieszaninę zbiornikową, co zwiększa możliwość łącznego stosowania różnych preparatów, a to zapewnia większą skuteczność działania nawozów i środków ochrony roślin. Co więcej, Activ 5 zawiera w składzie kolorometryczny wskaźnik pH, który zmienia zabarwienie cieczy w zależności od jej odczynu. Pomaga to w precyzyjnym określeniu odczynu i dopasowaniu pH do wymagań środków ochrony roślin w mieszaninie zbiornikowej.

Zadbaj o sprzęt z preparatem Cleanpest

Pozostałości wielu herbicydów, takich jak: sulfonylomoczniki, regulatory wzrostu, glifosat, imazamoks, florasulam czy pendimetalina, mogą mieć fitotoksyczny wpływ na uprawy. Dlatego warto zadbać o czystość opryskiwacza przy użyciu preparatu Cleanpest, który neutralizuje i usuwa resztki herbicydów pozostające po zabiegu w zbiorniku, przewodach, rozpylaczach, filtrach i innych elementach opryskiwacza. Czysty opryskiwacz to bezpieczeństwo dla upraw, przede wszystkim w biologicznej ochronie roślin.