Jak pokonać wciornastki w warzywach

Wciornastki należą do szkodników wielożernych (polifagów). Występują na różnych uprawach, na roślinach dziko rosnących, a także pod okryciem, m.in. na roślinach ozdobnych i warzywach, głównie pomidorze i ogórku. W warunkach polowych oprócz cebuli, czosnku i pora upodobały sobie kapustę głowiastą.

Głównym oprawcą upraw jest wciornastek tytoniowiec – latający owad o długości do 1,3 mm. Ma kolor od żółtego do ciemnobrunatnego, a bezskrzydłe larwy są żółto-zielone. Z innych gatunków występują m.in. wciornastek cienkoróg i zęborogi. Są one jednak nieliczne i jak do tej pory nie wyrządzają większych szkód.

Objawy uszkodzeń

Osobniki dorosłe, nimfy i larwy wysysają soki z tkanki roślin. Na uprawach widoczne są początkowo biało-srebrzyste plamki, które zlewają się, tworzącrozległe uszkodzenia. Szczypior staje się szary, ulega deformacji i zasycha. Uszkodzone rośliny słabo rosną, zamierają, wykształcając małe cebule. Wciornastki żerują także głęboko w pachwinach liści. Porażone uprawy wykształcają mało mięsistą dolną część liści stanowiącą część jadalną, a górna część liści zasycha. W miejscach żerowania widoczne są drobne, czarne grudki, które są odchodami wciornastków. Wciornastki są również szkodnikami na plantacjach nasiennych. Silnie uszkodzone nasienniki usychają lub tworzą drobne nasiona o słabej zdolności kiełkowania. Większość gatunków wciornastków żywi się ssąc soki roślin, jednak są wśród nich gatunki grzybożerne, porostożerne, jak również drapieżne. Niektóre gatunki są szkodnikami upraw, które obok uszkodzeń roślin mogą także na nie przenosić drobnoustroje chorobotwórcze.

Wciornastek

Insektycydy

Do interwencyjnego zwalczania wciornastków aktualnie zaleca się następujące insektycydy: Bulldock 025 EC , Cyperkill Max 500 SC , Mospilan 20 SP, Kobe 20 SP, Dicarzol 10 SP, Inazuma 130 WG . Działają one skutecznie w temperaturze powietrza od 15 do 25 stopni C. Zabiegi najlepiej wykonywać w godzinach porannych bądź wieczornych. Środki należy stosować przemiennie, przynajmniej dwa z wymienionych insektycydów.

Bulldock 025 EC

Środek owadobójczy o szybkim działaniu kontaktowym i żołądkowym. Zwalcza szkodniki ssące i gryzące w roślinach rolniczych i warzywnych. Zarejestrowany do zwalczania m.in. wciornastki w uprawach cebuli, czosnku, ogórków, brokułu, kalafiora, brukselki, kapusty włoskiej, grochu, pora ( 0,2-0,4 l/ha). Skuteczna ochrona przed szkodnikami zapewnia uprawom optymalny rozwój. Zawartość substancji czynnej: beta-cyflutryna – 25 g/l (2,75%).

Cyperkill Max 500 EC

Insektycyd z grupy pyretroidów zawiera 500 g/l cypermetryny. Przeznaczony jest do zwalczania szkodników ssących i gryzących w uprawach rolniczych i w warzywach. Preparat charakteryzuje się działaniem kontaktowym i żołądkowym na szkodnika, na roślinie działa powierzchniowo. Cyperkill Max stosuje się w uprawach pora w dawce 0,05 l/h. Zabieg wykonuje się po wystąpieniu pierwszych szkodników (w fazie BBCH 11-47) . Zawartość substancji czynnej: cypermetryna – 500g/l

Preparaty Kobe 20 SP i Mospilan 20 SP

Ich substancją aktywną jest acetamipryd. Kobe 20 SP i Mospilan 20 SP to na polskim rynku insektycydów

preparaty o najszerszym spektrum zwalczanych szkodników i chronionych upraw (ponad 280 zastosowań). Mospilan 20 SP dostępny jest w nowym, innowacyjnym opakowaniu – woreczkach wodnorozpuszczalnych. Środki te zarejestrowane są do zwalczania m.in. wciornastków w uprawach gruntowych ogórka, papryki oraz pomidora w dawce 0,2 kg/ha.

 

 

Dicarzol 10 SP

Substancją czynną jest formetanat – związek z grupy karbaminianów. To najskuteczniejsza broń w walce z wciornastkami, która z powodzeniem radzi sobie w wysokich temperaturach, charakteryzując się przy tym zwalczaniem wszystkich stadiów rozwojowych szkodnika. Dicarzol 10 SP zwalcza osobniki dorosłe, larwy żerujące, poczwarki oraz przedpoczwarki. Najlepszym terminem stosowania środka jest oprysk tuż po zauważeniu szkodnika lub pierwszych objawów uszkodzeń od fazy kwitnienia. Zarejestrowana dawka preparatu to 550 g/100 l wody, natomiast cieczy użytkowej – 1000 l/ha. Warto pamiętać by do sporządzenia cieczy opryskowej dodawać wodę o pH 5,5–6,0 (w lekko kwasowym środowisku preparat zachowuje najdłużej swoje działanie).

Zalety:

  • preparat działa kontaktowo i żołądkowo jest niesystemiczny,
  • działa w wysokich temperaturach,
  • mechanizm działania substancji aktywnej według IRAC 1A: inhibitor enzymu acetylocholinoesterazy,
  • zalicza się do związku z grupy karbaminianów,ale jego działanie jest podwójne:  inhibitor acetylocholinoesterazy (karbaminiany) oraz inhibitor enzymu monoaminy
    oksydazowej (formamidyny),
  • jest całkowicie rozpuszczalny w wodzie
    (822 g/l),
  • nie jest stabilny w roztworze wysoko alkalicznym, nie należy mieszkać go z wapnem lub innymi związkami o wysokim pH (>pH 8),
  • jeżeli pH cieczy opryskowej przekroczy 7, zaleca się użycie środka zakwaszającego lub innego bufora.

Inazuma 130 WG

Jest insektycydem w formie granul o działaniu kontaktowym i żołądkowym, przeznaczonym do zwalczania szkodników gryzących, działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie. Substancja aktywna: acetamipryd g/kg (10%),lambda- cyhalotryna 30 g/kg (3%). Środek zwalcza wciornastek tytoniowiec w uprawach pomidora i oberżyny (0,2 kg/ha). Należy go stosować w okresie pojawienia się szkodnika, od fazy trzeciego liścia do końca fazy kwitnienia (BBCH 13-69).

Patrycja Staszewska