IV Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW zakończone sukcesem

logo_tsw_2014IV Targi Sadownictwa i Warzywnictwa za nami. Odbyły się w dniach 19-20 lutego w Warszawskim Centrum Expo XXI. Na targach swoje produkty zaprezentowały 193 firmy, a wystawa zajęła w sumie 7200 m2 powierzchni. Przez dwa dni Centrum Targowe odwiedziło około 6,5 tys. osób: producentów owoców, warzyw, członków grup producenckich, handlowców, polityków i przedstawicieli mediów. Mieliśmy gości z Ukrainy, Mołdawii, Hiszpanii, Holandii, Austrii, Czech, Łotwy i innych krajów. Na targach przyznano także, po raz pierwszy, nagrody im. Prof. Szczepana A. Pieniążka za innowacyjne i przyjazne środowisku produkty przeznaczone dla ogrodnictwa.

Targi TSW czym się wyróżniają?

Na tle innych wydarzeń w branży sadowniczo-warzywnej targi TSW 2014 wyróżniły się wielkością i szerokim spektrum ofert skierowanych do producentów owoców i warzyw.

Maszyny, urządzenia, akcesoria ogrodnicze

Wystawcy prezentowali bogaty i zróżnicowany asortyment maszyn i urządzeń, niezbędnych w nowoczesnym gospodarstwie ogrodniczym, w tym m.in. opryskiwacze i ciągniki sadownicze, kombajny do zbioru owoców, samochody ciężarowe, platformy samojezdne, ładowarki, urządzenia do upraw międzyrzędowych, agregaty uprawowe, rozsiewacze nawozów i inne. Zainteresowanie zwiedzających wzbudziła prezentacja działania maszyny do zbierania ściętych gałęzi z sadów owocowych (prasa wygarniająca, zbierająca i belująca ścięte gałęzie), a także urządzenie do zbierania wiśni Gacek firmy Jagoda J.P.S. ze Skierniewic – obie maszyny zostały nagrodzone w konkursie im. Prof. Szczepana A. Pieniążka.

Na targach nie zabrakło firm oferujących systemy do nawadniania upraw, systemy ochrony przed przymrozkami i gradem, maszyny do tłoczenia soków. Zainteresowaniem cieszyły się linie sortownicze do warzyw i owoców oraz stoiska prezentujące opakowania z tektury, drewna i tworzyw sztucznych.

Środki produkcji

Na TSW można było zapoznać się z szeroką i zróżnicowaną ofertą środków produkcji: nawozów, biostymulatorów, biologicznych preparatów służących ogrodniczej produkcji roślinnej oraz aktualnie dopuszczonych do użytku środków ochrony roślin, a także preparatów do higieny sanitarnej.

Uwagę kapituły konkursu im. Prof. Szczepana Pieniążka zwrócił Viflo Cal S – płynny koncentrat nawozowy produkowany przez lubelską firmę Vet Agro, który został nagrodzony statuetką.

Swoje produkty prezentował jeden z największych producentów podłoży do upraw warzywnych i kwiaciarskich – firma Cultilene, która z sukcesem wprowadziła na rynek matę uprawową Exact Plus, produkowaną w fabryce w Gliwicach.

Materiał siewny dla producentów cebuli oferowała angielska firma Allium & Brassica Centre, której założyciel David O’Connor wystąpił z wykładem na temat uprawy, przechowywania i sprzedaży cebuli w Europie.

Na wystawie pojawili się producenci sadzonek truskawek i materiału szkółkarskiego z Polski oraz Włoch.

Budownictwo przemysłowe

Wystawcy prezentowali urządzenia do budowy i wyposażenia nowoczesnych chłodni oraz przechowalni owoców i warzyw, w tym urządzenia do kontrolowania atmosfery, a także oferowali kompleksową budowę obiektów produkcyjnych, takich jak sortownie, magazyny, hale o konstrukcji stalowej.

W tym roku na TSW pojawiły się także firmy proponujące kompleksową obsługę w zakresie projektowania, produkcji, sprzedaży i serwisu centrów ogrodniczych, ogrodniczych tuneli foliowych oraz szklarni.

Imprezy towarzyszące

Targom towarzyszyły wykłady i spotkania, w tym IV Krajowe Forum Grup Producentów Owoców i Warzyw, na którym omawiano aktualne zagadnienia związane z funkcjonowaniem grup w zmieniającej się sytuacji  prawno-politycznej.

Dla producentów warzyw

Zainteresowaniem cieszyły się wykłady dla producentów warzyw uprawianych w polu i pod osłonami. Wśród prelegentów byli m.in. specjaliści zajmujący się problematyką chorób grożących uprawom pomidorów (wykład dr Annelies Justé z DCM Nederland na temat wirusa mozaiki pepino – PepMV), papryki (wykład dr. hab. Czesława Ślusarskiego), marchwi (John Birkenshaw z Brytyjskiego Związku Producentów Marchwi). Zasady Integrowanej Ochrony w uprawach warzywnych omówił prof. Józef Robak. Innowacje w zwalczaniu zachwaszczenia omawiał dr Tomasz Żelaziński z Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW w Warszawie.

W sumie odbyło się 51 wykładów i prelekcji, wygłoszonych przez naukowców z wiodących placówek naukowych w kraju, w tym Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, a także doradców z ODR w Radomiu oraz ŚODR – oddział w Sandomierzu.

W trakcie swoich prelekcji przedstawiciele firm mówili o nowościach produktowych lub podpowiadali, jak efektywnie stosować nawozy i środki biostymulujące w celu podniesienia jakości produkcji. Mówiono ponadto o nowościach oraz zasadach działania urządzeń wykorzystywanych w chłodnictwie, o urządzeniach do ochrony sadów i upraw warzywnych.

Nagrody im. Profesora Szczepana A. Pieniążka

Na targach TSW 2014 po raz pierwszy przyznana została nagroda im. Prof. Szczepana A. Pieniążka dla najbardziej innowacyjnego, korzystnego dla ogrodnictwa, środowiska i społeczeństwa produktu.

Kapituła konkursu przyznała trzy równorzędne nagrody oraz jedno wyróżnienie. Nagrodami uhonorowano następujące produkty:

Prasę zbierająco-rolująścięte gałęzie w sadach – zgłoszoną przez firmę Agroenergia z Komorowa. Prasa jest urządzeniem, które zbiera i zbija w bele gałęzie zalegające w międzyrzędziach po cięciu sadów owocowych. Gałęzie są ściśle prasowane i upakowywane w bele o rozmiarze 90×120 cm. Dzięki dużej ściśliwości jedna bela zawiera w sobie materiał o masie ponad 250 kg, co pozwala na bardzo wydajny sposób zbierania i magazynowania gałęzi. Bele można spalać w specjalnych kotłach przystosowanych do spalania biomasy. Kotły dzięki swojej budowie gwarantują sprawność na poziomie 85%.

Urządzenie do zbierania wiśni Gacek – firmy Jagoda J.P.S. ze Skierniewic – przeznaczone do zbierania wiśni i innych owoców pestkowych np. śliwek. Zbiór odbywa się poprzez otrząsanie owoców, które spadają na mechanicznie rozkładany „odwrócony parasol”, a z niego zsuwają się na przenośnik transportujący je do zespołu czyszczącego. Po usunięciu zanieczyszczeń owoce spadają do skrzynek lub skrzynio-palet. Maszyna wyposażona jest w hydraulicznie opuszczane widły służące do rozładunku. Do obsługi urządzenia potrzebne są tylko dwie osoby.

Viflo Cal S – płynny koncentrat nawozowy – zgłoszony przez firmę Agrosimex z Golian. Nawóz produkowany przez lubelską firmę Vet Agro przeznaczony jest do poprawy zaopatrzenia w wapń drzew i krzewów owocowych oraz warzyw uprawianych w gruncie i w szklarni. Zawiera nanocząsteczki srebra, które są skompleksowane z wapniem, co zapewnia szybkie pobieranie przez roślinę oraz mobilność. Nanocząsteczki srebra zapewniają lepsze natlenienie komórek roślinnych, aktywizują procesy życiowe, takie jak fotosynteza, oddychanie, pobieranie i transport w roślinie. Pobudzają mechanizmy obronne, ograniczając występowanie chorób. Nawóz zawiera 6% CaO, 25ppm Ag.

Kapituła nagrody postanowiła przyznać dodatkowo jedno wyróżnienie za produkt: nawóz dolistny Nano Active zgłoszony przez PHU Chemirol z Mogilna.

 fot.1_kapitula_konkursu

Fot. 1 – Kapituła konkursu

Od lewej: Witold Boguta (prezes KZGPOiW), Jacek Kłudka (prezes Oficyny Wydawniczej Oikos Sp. z
o.o), dr inż. Grzegorz Doruchowski (Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach),  prof. dr hab. Franciszek Adamicki (dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach), dr inż. Adam Ekielski (Wydział Inzynierii Produkcji SGGW), Adam Fura (dyrektor Oddziału ŚODR w Sandomierzu), Mariusz Podymniak (Hortus Media Sp. z o.o.)fot.2_statuetka_nagroda

Fot. 2 – statuetka nagrody

fot.3_laureaci_konkursu

Fot. 3 – laureaci konkursu