Cebula zimowa

Tworzenie pędów kwiatostanowych na zimującej cebuli

Chcąc uzyskać możliwość wczesnego zbioru cebuli plantatorzy decydują się na uprawę odmian zimujących. Oczywiście wiąże się to z ryzykiem wymarznięcia roślin lub przejścia jarowizacji. Termin siewu musi być dostosowany do regionu aby przed nadejściem zimy rośliny wykształciły średnio około 3 liście, osiągając grubość bliską średnicy ołówka. W ostatnich latach, z powodu ciepłego przebiegu pogody jesienią,  producenci celowo opóźniają moment wysiewu nasion, wykonując go w pierwszych dniach września. Niestety wiosenny rozkład temperatury może także wpłynąć na zjawisko jarowizacji. Wysokie temperatury wczesną wiosną i późniejszy powrót zimy może spowodować, że rośliny zamiast tworzyć zgrubienia, wybiją w pędy kwiatostanowe.

uszkodzony szczypiór

Przedłużające się chłody kwietniowe także wpływają na pogorszenie kondycji roślin, osłabiając ich wigor. Ponadto silne wiatry często są przyczyną uszkodzeń w wyniku uderzeń ziarnami piasku. Takie plantacje warto zregenerować produktem Maral w dawce 0,75-1,5 l/ha. Wyciąg z trzech rodzajów alg morskich ma silny wpływ na rośliny poddane stresowi termicznemu. Zabieg wzmacnia ich układ odpornościowy, pomagając także ochronić plon.

W momencie gdy pogoda się ociepli, należy także wziąć pod uwagę walkę z niechcianą roślinnością. Na polach gdzie występują pojedyncze chwasty, można usunąć je ręcznie i zabezpieczyć plantację herbicydem doglebowym, takim jak Wing P w dawce 1 l/ha. W przypadku gdy jednak problem z zachwaszczeniem jest większy, należy wykonać oprysk herbicydami kontaktowymi. Najlepszym rozwiązaniem będzie mieszanina 2-3 produktów w dawkach dzielonych. W zależności od gatunków, występujących na polu musimy dobrać odpowiednie komponenty. Dobrze sprawdzi się: Lentagran 0,3-0,5 kg/ha + Bandur 0,2-0,3 l/ha + Pendimetalina 0,5 l/ha. Przy problematycznych chwastach zamiast tej ostatniej substancji można dodać bromoksynil (Emblem 20 WP) 0,2 kg/ha. Po około tygodniu w razie konieczności warto powtórzyć zabieg. Dawki dobieramy w zależności od kondycji i fazy rozwojowej roślin. Należy także zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne. Przy zabiegach substancjami kontaktowymi obowiązuje zasada przynajmniej dwóch dni słonecznych, aby nie uszkodzić szczypioru. Można także wspomóc się produktem Prolonger, który zastosowany w dawce 0,6 l/ha, dzień przed planowanym opryskiem, stworzy sztuczną woskowinę na liściach cebuli. Nie bez znaczenia są także temperatury powietrza przewidywane na najbliższe dni. Gdy spodziewamy się spadków poniżej 5oC, należy wstrzymać się i poczekać z zabiegiem aż się ociepli. Nie zaleca się także mieszać herbicydów na chwasty dwuliścienne z graminicydami, adiuwantami ani nawozami dolistnymi. Pamiętajmy, że ochrona herbicydowa cebuli wymaga indywidualnego podejścia oraz ostrożności, gdyż uszkodzony szczypior, to nie tylko ograniczona asymilacja, ale także otwarta droga do infekcji ze strony patogenów.

 

Karolina Jazic