Nawożenie warzyw borem

Bor to jeden z niezbędnych mikroelementów wpływających na jakość plonu, zwłaszcza w uprawach warzywniczych. Nawóz dolistny Bolero jest produktem, o którego jakości i efektywności użytkownicy przekonali się już ponad 11 lat temu, kiedy pojawił się na rynku.

Arkadiusz Golon

Dostępny jako bor (pentaboran sodu), bor połączony z cynkiem (Bolero Zn) czy molibdenem (Bolero Mo), nawóz ten wyróżnia się unikalną technologią. Umożliwia ona uzyskanie nawozu borowego o ustabilizowanym pH (6,5), w przeciwieństwie do innych nawozów borowych, których odczyn wynosi mniej więcej 8–9. Parametr ten pozwala na stosowanie nawozu w bardziej kompleksowych mieszaninach. Wykorzystanie substancji umożliwiających zmniejszenie napięcia powierzchniowego wpływa na zmianę struktury fizycznej kropli, co daje lepsze pokrycie powierzchni rośliny.

Bolero – preparat o doskonałej przyswajalności

Nawóz Bolero jest produktem o najwyższym stopniu przyswajalności oraz mobilności wewnątrz każdej części rośliny (liść, łodyga, korzeń). Dzięki zastosowaniu sorbitolu (naturalnych alkoholi cukrowych – tych samych, które naturalnie powstają podczas procesu fotosyntezy), nawóz ma 3 razy szybszą penetrację oraz 7 razy większą mobilność. Dzieje się tak dlatego, że cząsteczka sorbitolu jest 40 razy mniejsza od cząsteczki EDTA, co pozwala na jej błyskawiczną wręcz asymilację przez roślinę.

W przypadku upraw warzywniczych ma to bardzo duże znaczenie. Deficyt boru bardzo negatywnie wpływa m.in. na uprawy marchwi i innych warzyw korzeniowych, np. buraka ćwikłowego. Dostarczanie szybko przyswajalnego boru poprzez zastosowanie Bolero zapewnia błyskawiczny przyrost partii nalistnej, lepsze wykorzystanie azotu oraz dostarczenie do części korzeniowej cukrów powstałych w wyniku procesu fotosyntezy. Korzenie czy bulwy stają się bardziej odporne na choroby, mają wyższą zdolność przechowalniczą.

Warzywa kapustne, takie jak brokuł, kalafior czy kapusta, także są wrażliwe na odpowiednie nawożenie borem czy molibdenem. Nawóz Bolero Mo, czyli dwa niezbędne pierwiastki dostarczane w wysoko przyswajalnej formie, m.in. w uprawie brokułu, pozwala zapobiegać deformacji stożka wzrostu (brak boru) czy zahamowaniu tworzenia się blaszki liściowej i róż (brak molibdenu).

Nawożenie ziemniaków borem

Najpopularniejsze warzywo okopowe w naszym kraju, ziemniak, to uprawa, w przypadku której niedobory mikroelementów można zaobserwować najwyraźniej. I tak:

  • 
niedobór cynku to widoczne odbarwienie (plamistość) liści, gorzej wykształcone bulwy, słabsza odporność na przechowywanie,
  • 
deficyt boru to obumieranie stożka wzrostu i deformacja młodych liści.

Zastosowanie Bolero Zn jest najbardziej wskazane na plantacjach o glebach lżejszych (piaszczystych) czy zasadowych lub zbyt intensywnie nawożonych fosforem. Czynniki te wpływają negatywnie na rozwój roślin, a aplikacja boru i cynku (Bolero Zn) pozwala wzmocnić roślinę, zwłaszcza w sytuacji, gdy warunki pogodowe w okresie jej wzrostu są niesprzyjające (niska temperatura czy niedobór wody).

Anomalie klimatyczne

Stosowanie mikroelementów, w tym boru, w uprawach warzywniczych jest nieodzowne. Bor występuje w glebie, jednak w praktyce często jego zawartość jest niewystarczająca. Dokarmianie dolistne ma wpływ na hormon wzrostu, reguluje transfer wewnątrz rośliny oraz wspomaga system osmoprotekcji komórkowej.

Przy coraz częstszych anomaliach klimatycznych każdy zabieg powinien zapewnić maksymalne wykorzystanie substancji odżywczych. Nawozy Bolero, niezależnie od składu, zapewniają wysoką asymilację składników, a uaktywnione procesy systemiczne ich przemieszczenie do wszystkich części rośliny. Zastosowanie tych produktów w kompletnym programie upraw zapewnia wysoką wchłanialność wszystkich składników zawartych w cieczy roboczej i jej lepszą mieszalność, dzięki ustabilizowanemu poziomowi pH.

Podsumowując: każda inwestycja w nawożenie musi bazować na produktach sprawdzonych i efektywnych. Ponadto nawozy Bolero i Bolero Mo spełniają wymogi stosowania w uprawach ekologicznych. Biorąc pod uwagę aktualne preferencje konsumentów, jest to dodatkowy parametr, który trzeba uwzględnić przy doborze nawozów dolistnych.

Każda inwestycja w nawożenie musi bazować na produktach sprawdzonych i efektywnych. Ponadto nawozy Bolero i Bolero Mo spełniają wymogi stosowania w uprawach ekologicznych.