Armetil m 72 WP – niezastąpiona mieszanka metalaksylu z mankozebem

armetil metalaksylZaraza ziemniaka jest jedną z najgroźniejszych chorób grzybowych, która w przypadku ziemniaka i pomidora co roku powoduje olbrzymie straty ekonomiczne. Dotkliwe straty w plonie cebuli na plantacjach towarowych powoduje występowanie mączniaka rzekomego cebuli. W przypadku ogórka istotnym czynnikiem ograniczającym jakość i ilość plonu jest mącznik rzekomy dyniowatych. Unikatowa mieszanka dwóch substancji czynnych zawartych w fungicydzie Armetil jest ciekawym rozwiązaniem w walce z tymi chorobami.

Czym charakteryzuje się Armetil m 72 WP?

Armetil m 72 WP jest systemicznym i kontaktowym fungicydem o szerokim spektrum działania do stosowania zapobiegawczego w ochronie ziemniaka i roślin warzywnych przed chorobami grzybowymi. Formuła produktu łącząca działanie dwóch substancji aktywnych: metalaksylu – 8%, należącego do grupy fenyloamidów i mankozebu – 64% z grupy ditiokarbaminianów zapewnia wysoką skuteczność przeciwko zarazie ziemniaka, alternariozie i mączniakowi rzekomemu.

Sposób działania Armetil m 72 WP

Po naniesieniu na powierzchnię liści fungicyd uniemożliwia kiełkowanie zarodników i zapobiega wnikaniu strzępki infekcyjnej w głąb tkanki roślinnej. Takie efekt warunkuje zawarty w środku mankozeb, którego wielokierunkowe działanie wyklucza powstawanie odporności. Metalaksyl penetruje tkanki roślinne i zapobiega tworzeniu się w nich grzybni.

działanie Armetil

Liczne korzyści ze stosowania Armetil m 72 WP

  1. Cząsteczki produktu charakteryzują bardzo małą wielkością. Formulacja ta została opracowana by zapewnić wyższą skuteczność i dłuższe działanie produktu w porównaniu z produktami kontaktowymi. Dzięki czemu Armetil nie jest łatwo zmywany z chronionej powierzchni przez deszcz, co często zdarza się w przypadku fungicydów kontaktowych.
  2. Długotrwałe działanie Armetilu zapewnia roślinie ochronę w ciągu 12-14 dni. Armetil działa zapobiegawczo, przy czym wykazuje również działanie interwencyjne oraz wyniszczające przez hamowanie infekcji nawet przez 6 dni po jej rozpoczęciu, a także blokuje rozwój grzybni i zarodników, przez co rozprzestrzenianie choroby zostaje zahamowane.
  3. Fungicyd charakteryzuje się wysoką aktywnością w tkankach rośliny. W okresie do 14 dni począwszy od momentu wykonania zabiegu w bardzo efektywny sposób chroni przed nowymi infekcjami. Nawet, gdy roślina nie została całkowicie pokryta w czasie zabiegu cieczą, będzie chroniona, ponieważ środek wnika do jej wnętrza i krąży z sokami w jej obrębie.
  4. Armetil chroni roślinę przed nowymi infekcjami, gdyż będąc środkiem systemicznym jest transportowany w sokach roślinnych, co chroni przed ponownymi zakażeniami.
  5. Jego zaletą jest natychmiastowa absorbcja środka przez roślinę, dzięki czemu środek nie jest spłukiwany przez opady.
  6. W porównaniu do fungicydów kontaktowych stosowanie Armetilu pozwala na ograniczenie liczby przeprowadzanych zabiegów.
  7. Środek ma minimalny wpływ na pszczoły i jest bezpieczny dla organizmów pożytecznych.

Dawkowanie Armetil m 72 WP

Dawka 2,5 kg/ha ma zastosowanie w zwalczaniu alternariozy na ziemniaku, mączniaka rzekomego dyniowatych  na ogórku oraz mączniaka rzekomego na cebuli. W przypadku ochrony ziemniaka przed zarazą ziemniaka stosuje się 2 kg/ha produktu. W celu ochrony pomidora przed zarazą ziemniaka zaleca się stosowanie dawki 2,25 kg/ha.

Polecane artykuły:

magazyn doradca warzywniczy