Ochrona i nawożenie cebuli na początku sezonu – komunikat warzywniczy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu o pierwszych zabiegach w cebuli:

00:20 – obecna sytuacja na plantacji cebuli

00:50 – ochrona cebuli

01:45 – herbicyd doglebowy

02:30 – wzbogacanie gleby kwasami humusowymi

Produkty polecane w filmie:

 Xilon WP

Pendigan Strong 400SC 

Rosahumus 

Rhizosum N plus

 

Transkrypcja:

Dzień dobry. Drodzy państwo, zapraszam do obejrzenia drugiego w tym sezonie komunikatu warzywniczego. Dziś zajmiemy się cebulą, a dokładniej zabiegami ochrony i nawożenia, które możemy wykonać na początku sezonu.

Drodzy państwo, w wielu rejonach wraz ze znacznym ochłodzeniem na przełomie marca i kwietnia przyszły długo wyczekiwane opady. Zimą wydawało się, że wiosną wody nie powinno zabraknąć, jednak życie pokazało co innego. Wiele osób rozpoczęło się w cebuli w marcu, inni natomiast czekali na poprawę wilgotności gleby. W dzisiejszym materiale chcę przypomnieć o zabiegach, które możemy wykonać obecnie, aby zapobiec pewnym problemom w późniejszym etapie.

Ubiegły rok drodzy państwo był bardzo problematyczny pod kątem występowania fusarium w cebuli, przez co wiele gospodarstw borykało się z gniciem cebuli od piętki. W celu zwalczania grzybów z rodzajów fusarium w glebie polecam produkt Xilon WP. Środek działania antagonistycznie na grzyby chorobotwórcze. Stosuje się go przed siewem lub sadzeniem rośliny uprawnej w dawce zero dwadzieścia pięć kilograma na hektar, a następnie należy go wymieszać z glebą. Możemy go wykorzystać zarówno w cebuli z siewu, jak i z dymki, czy roszady. Ewentualnie, jeśli ktoś ma możliwość nawadniania liniami kroplującymi, to warto podzielić dawkę i drugą część podać właśnie z nawadnianiem w późniejszym etapie. Produkt jest całkowicie bezpieczny dla roślin.

Drodzy państwo, gdy już posiejemy cebulę, musimy pomyśleć o zastosowaniu herbicydu doglebowego. Najczęstszą praktyką jest wykorzystanie pendimetaliny. Polecam Pendigan Strong 400SC. Dawka około półtora do dwóch litrów na hektar, niech będzie drodzy państwo uzależniona od rodzaju gleby. Obecnie wilgotność się poprawiła, więc na pewno wpłynie pozytywnie na skuteczność herbicydu. Produkt ten możemy także wykorzystać w cebuli z dymki. Pamiętajmy, że krótko przed wschodami cebuli możemy wykonać zabieg herbicydem totalnym, czyli glifosatem. Upewnijmy się jednak, czy rośliny nie zaczęły wschodzić. Taki oprysk zniszczy siewki chwastów, które zdążyły wzejść jeszcze przed cebulą.

W celu wzbogacenia gleby o kwasy humusowe, a tym samym zabezpieczenia jej przed utratą próchnicy, warto drodzy państwo zastosować produkt Rosahumus. Dawka powinna być uzależniona na stanowiska. Na cięższych glebach powinno wystarczyć około trzy kilogramy na hektar, natomiast na piaszczystych, o słabym nawożeniu organicznym, pięć, sześć kilogramów na hektar.

Polecam też rozważyć zastosowanie produktu Rhizosum N Plus, poprawiający zaopatrzenie roślin w azot. Produkt drodzy państwo pozwala obniżyć dawki nawozów azotowych o około czterdzieści, sześćdziesiąt kilogramów azotu na hektar, w zależności od warunków. Poniżej drodzy państwo znajduje się link do filmu o tym preparacie.

Ja tym samym zachęcam państwa do oglądania kolejnych komunikatów oraz filmów zapytaj doradcy, gdzie odpowiadamy na najbardziej nurtujące państwa pytania. Do zobaczenia.