10 odpowiedzi na pytania o Rhizosum N plus

Każdy plantator wie, że azot należy do głównych pierwiastków budulcowych komórek roślinnych. Bez tego składnika nie ma wzrostu upraw, a bez jego wystarczającej ilości – obftych plonów. Odpowiednie dawki azotu można dostarczyć roślinom, stosując obornik, nawozy zielone, nawozy mineralne (saletra amonowa, saletrzak, saletra wapniowa, mocznik, RSM) lub sięgając po jego nienawozowe źródła, takie jak Rhizosum N plus. Jak w przypadku każdej innowacji, wykorzystanie tego ostatniego rodzi wiele wątpliwości i pytań. Poniżej odpowiedzi na te najczęściej zadawane.

Iwona Polewska Jankowiak

  1. Przy jakim pH glebystosować Rhizosum N plus?

Nienawozowe źródło azotu, jakim jest Rhizosum N plus, stosuje się przy pH od 5,5 do 8,0. Rozwijając odpowiedź – pH stanowiska jest kluczowym parametrem dla skuteczności nawożenia i zapobiegania stratom azotu. Nie wszystkie preparaty działają w tak szerokim zakresie jak Rhizosum N plus, dlatego trzeba zwrócić uwagę na wybór nawozu mineralnego. Ponadto saletra amonowa czy siarczan amonu zakwaszają glebę, a zatem nie zaleca się ich aplikacji przy pH poniżej 6,5.

  1. Jak działa Rhizosum N plus?

Rhizosum N plus to preparat mikrobiologiczny. Zawarte w nim bakterie z wyselekcjonowanego szczepu Azotobacter salinestris charakteryzują się wyjątkową zdolnością wiązania azotu atmosferycznego do formy amonowej, która jest dostępna dla roślin. Po aplikacji bakterie Azotobacter salinestris zasiedlają glebę, ryzosferę (najbardziej aktywną mikrobiologicznie strefę blisko korzeni) oraz roślinę (korzenie, łodygi i liście), dzięki czemu asymilowany azot jest bardzo łatwo i szybko dostępny dla upraw.

  1. Co wpływa na efektywność Rhizosum N plus?

Aby zabieg Rhizosum N plus był efektywny, należy zwrócić uwagę na trzy parametry:

  1. pH gleby – optymalny odczyn dla intensywnego namnażania i rozwoju bakterii Azotobacter salinestris to 5,5–8,0,
  2. zawartość próchnicy – optymalna to 1,5%, a najlepiej 2% i więcej; w przypadku gleb ubogich w próchnicę stosować Rosahumus – doglebowo (3–6 kg/ha) lub dolistnie (250–300 g/ha) łącznie z Rhizosum N plus,
  3. wygrzanie gleby – 4–35oC to temperatura, przy której Azotobacter salinestris opuszcza cystę i rozpoczyna wiązanie azotu z powietrza do ryzosfery w formę amonową, a im gleba cieplejsza, tym większa aktywność bakterii.
  4. Czy aplikacja Rhizosum N plus jesienią ma sens? Czy bakterie przeżyją zimę?

Bakterie Azotobacter salinestris mogą przezimować w glebie – przeżywają w temperaturach do -25°C. To jeden z aspektów działania preparatu, który był sprawdzany w ciągu kilku lat prac nad nim. Z badań, które były prowadzone od 2014 roku w całej Polsce we wszystkich uprawach, wynika, że zarówno jesienna, jak i wiosenna aplikacja Rhizosum N plus daje bardzo dobre efekty, niezależnie od warunków atmosferycznych (zimno, susza, mrozy, wysokie temperatury). Azotobacter salinestris mogą zwiększać grubość swojej ściany bakteryjnej, tworząc cystę. Ta forma torbieli chroni je przed niekorzystnymi warunkami środowiskowymi. Oporna forma bakterii zapewnia im przetrwanie oraz pozwala na mieszanie szczepu Azotobacter salinestris CECT 9690 z wieloma powszechnie stosowanymi w uprawach agrochemikaliami.

Endofityczna kolonizacja Azotobacter salinestris szczep CECT 9690
Endofityczna kolonizacja Azotobacter salinestris szczep CECT 9690 zaznaczona na zielono, komórki roślinne – na niebiesko. Technika fluorescencyjna pozwala na obserwację szczepu bakterii wewnątrz tkanek roślinnych (zielone kropki fluorescencyjne), Ceres Biotics, 22.11.2022
  1. Kiedy będą widoczne efekty stosowania Rhizosum N plus?

Rhizosum N plus stosowany na glebę wykazuje działanie na zasadzie wiązania azotu atmosferycznego po mniej więcej 2 tygodniach od zabiegu. Natomiast w przypadku aplikacji nalistnej – już po kilku godzinach.

  1. Czy Rhizosum N plus można stosować w mieszaninach?

Tak, preparat można stosować w mieszaninach ze środkami ochrony roślin, nawozami dolistnymi i RSM. Wysoka stabilność i jednorodność cieczy roboczej z Rhizosum N plus została potwierdzona zarówno testami w laboratorium, jak i w praktyce, przez plantatorów. Produktu nie można łączyć jedynie z preparatami miedziowymi o działaniu fungicydowym oraz w mieszaninach o niskim odczynie, czyli przy pH roztworu poniżej 5. Ponadto warto wspomnieć, że – jak wynika z praktyki – Rhizosum N plus można dodawać do opryskiwacza bezpośrednio na rozwadniacz, co zapewnia wygodę aplikacji.

  1. Ile kilogramów azotu może dostarczyć Rhizosum N plus?

Na polach, na których zaaplikowano Rhizosum N plus w dawce 25 g/ha, na koniec okresu wegetacyjnego w glebie zostawało o 100 kg azotu ogólnego więcej niż na tych, gdzie stosowano tylko nawozy mineralne. Natomiast azotu mineralnego w zdecydowanej większości przypadków było średnio o 50–70 g więcej. Plantatorzy potwierdzają też, że dzięki aplikacji Rhizosum N plus uzyskali plony wyższe niż przy stosowaniu tradycyjnego nawożenia mineralnego. Rhizosum N plus to innowacyjny produkt mikrobiologiczny, przyjazny nie tylko dla środowiska, ale i dla portfela. Pozwala znacząco obniżyć koszty nawożenia nawet o 50%, zwiększając jednocześnie jego efektywność!

  1. Czy pogoda wpływana działanie bakterii z Rhizosum N plus?

Od 2014 roku było w Polsce wiele sezonów o bardzo różnym przebiegu pogody, co pozwoliło przetestować Rhizosum N plus na maksymalnie wiele sposobów. Przykład? Rok 2015. Bardzo suchy. Testowano preparat na kukurydzy, która jest rośliną wyjątkowo wrażliwą na defcyt wody, dlatego jej plony w 2015 roku były bardzo niskie. Jednak tam, gdzie zastosowano Rhizosum N plus, kukurydza poradziła sobie bardzo dobrze. Były lata ciepłe, nawet gorące, bardzo różne i bez względu na warunki w danym okresie wegetacyjnym za każdym razem nawożenie Rhizosum N plus przynosiło oczekiwane korzyści.

  1. Jak stosować Rhizosum N plus w warzywach?

W dawce 25 g/ha. Zalecana ilość cieczy użytkowej to 200–300 l/ha. Termin stosowania:

ogórki, kapusta biała – 1 oprysk przed wysadzeniem rozsady lub 2 tygodnie po nim, pozostałe warzywa: buraki czerwone, cebula, marchew, pietruszka, papryka, pomidor, por, seler – 1 oprysk przed siewem nasion, sadzeniem rozsady lub 2 tygodnie po wysadzeniu rozsady albo po wschodach roślin, w fazie 4–6 liści.

  1. Czy ten preparat jest naprawdę skuteczny?

Tak. Najlepszym dowodem są tu wyniki wieloletnich doświadczeń. Część z nich, dotyczących upraw warzywniczych, zaprezentowano we wcześniejszym materiale.