Dicarzol 10 SP: to najskuteczniejsza broń w walce z wciornastkami, która z powodzeniem radzi sobie w wysokich temperaturach, charakteryzując się przy tym zwalczaniem wszystkich stadiów rozwojowych szkodnika.
Zawartość substancji czynnej:
formetanat w postaci chlorowodorku (związek z grupy karbaminianów) -105 g/kg (10,5 %).
Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu opryskiwaczy szklarniowych lub opryskiwaczy ręcznych.
Stosowanie:
Środek zwalcza osobniki dorosłe, larwy żerujące, poczwarki oraz przed poczwarki. Najlepszym terminem stosowania środka jest oprysk tuż po zauważeniu szkodnika lub pierwszych objawów uszkodzeń od fazy kwitnienia. Zarejestrowana dawka preparatu to 550 g/100 l wody, natomiast cieczy użytkowej – 1000 l/ha. Warto pamiętać, by do sporządzenia cieczy opryskowej dodawać wodę o pH 5,5–6,0 (w lekko kwasowym środowisku preparat zachowuje najdłużej swoje działanie).
Warto również pamiętać o rotacyjnym stosowaniu nie tylko substancji czynnych, ale przede wszystkim grup chemicznych o różnych mechanizmach działania. Liczne badania wykazały, że Dicarzol 10 SP nie ma negatywnego wpływu na organizmy pożyteczne, a wprowadzenie trzmieli zapylających do szklarni jest możliwe już cztery dni po zabiegu.
Działanie:
Dicarzol działa kontaktowo i żołądkowo, jest niesystemiczny. Skuteczny również w wysokich temperaturach. Mechanizm działania substancji aktywnej według IRAC 1A: inhibitor enzymu acetylocholinoesterazy, zalicza się do związku z grupy karbaminianów, jednakże jego działanie jest podwójne: inhibitor acetylocholinoesterazy (karbaminiany) oraz inhibitor enzymu monoaminy oksydazowej (formamidyny).
Jest całkowicie rozpuszczalny w wodzie (822 g/l), nie jest stabilny w roztworze wysoko alkalicznym, nie należy mieszkać go z wapnem lub innymi związkami o wysokim pH (>pH 8), jeżeli pH cieczy opryskowej przekroczy 7, zaleca się użycie środka zakwaszającego lub innego bufora.
Środek stosować w temperaturze powyżej 12C
Zastosowanie w uprawie:
- Pomidor
- Oberżyna
Okres karencji: 14 dni
Uwaga! Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu.
Kupujący oświadcza, iż spełnia warunki wymienione w art. 25 ust.3 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin oraz posiada przeszkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin w przypadku środków dla użytkowników profesjonalnych. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Należy zwrócić uwagę na szczegółowe wskazania dotyczące ryzyka. Należy stosować się do zasad bezpieczeństwa zawartych w etykiecie. Środki ochrony roślin mogą nabyć jedynie osoby pełnoletnie oraz osoby, które ukończyły szkolenie i posiadają kwalifikacje wymagane dla osób nabywających środki ochrony roślin (art. 28 ustawy o środkach ochrony roślin z dnia 8 marca 2013 r. ze zmianami). Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi.