ASX Chelat wapnia - nawóz dostarczający wapń i mikroskładniki
- Nawóz wapniowy do upraw warzywnych, sadowniczych i rolniczych,
- Konkurencyjna cena i niski koszt zabiegu na hektar,
- Doskonała mieszalność ze środkami ochrony roślin oraz nawozami dolistnymi - chelatyzacja na poziomie 100 %,
- Nawóz nie jest higroskopijny, nie zbryla się,
- Dobrze się rozpuszcza,
- Chelatyzacja wapnia w nawozie ASX Chelat wapnia daje większe możliwości łącznego stosowania nawozów wapniowych z pestycydami.
ASX Chelat wapnia to nawóz wapniowy z mikroskładnikami pokarmowymi. Wapń oraz miedź, żelazo, cynk i mangan są schelatowane biodegradowalnym chelatem IDHA. Szięki temu produkt jest biodegradowalny, bezpieczny dla środowiska, stabilny w roztworach wodnych oraz cechuje się wysoką efektywnością w odżywianiu roślin. Nawóz jest doskonale mieszalny ze środkami ochrony roślin oraz nawozami dolistnymi. ASX chelat wapnia jest polecany do nawożenia upraw rolniczych , warzyw i upraw sadowniczych. W uprawach sadowniczych doskonale wpisuje się w programy poprawy jakości owoców w trakcie ich wzrostu. Stanowi doskonałe uzupełnienie inny ch nawozów wapniowych.
Nawóz ASX Chelat Wapnia został przebadany pod kątem kompatybilności ze środkami ochrony roślin. Roztwory są stabilne w czasie. Nie wytrąca się wapń.
ASX Chelat wapnia - skład i parametry:
Parametry:
- Postać: mikrogranulat biało-brązowo-niebieski,
Skład:
- 9,5 % CaO (w postaci chelatu IDHA); 0,5 % B; 0,1 % Mn; 0,05 % Cu; 0,05 % Fe; 0,05 % Zn; 0,01 % Mo - wapń schelatyzowany czynnikiem IDHA.
Znaczenie wapnia w uprawie roślin:
- Wapń w roślinie pełni funkcję strukturotwórczą („skleja” komórki ze sobą),
- Rośliny niedożywione wapniem nie rosną (wapń opowiada za podziały komórek merystemów wierzchołkowych), są wiotkie, mają zdecydowanie niższą odporność na wyleganie.
- Wapń odgrywa ważną rolę w procesie kwitnienia i zawiązywania nasion.
- Nawożenie dolistne wapniem jest jednym z podstawowych zabiegów w uprawach sadowniczych oraz warzywniczych.
Kiedy stosować ASX Chelat wapnia:
- ASX Chelat wapnia powinno się stosować na terenach, gdzie dostępność wapnia odżywczego z gleby jest niska, w postaci dokarmiania dolistnego roślin.
- Zapotrzebowanie na wapń rośnie wraz ze wzrostem rośliny praktycznie przez cały okres wegetacji, dlatego wapń powinno podawać się regularnie, aby zaspokoić tę potrzebę.
- Bardzo wysokie zapotrzebowanie na wapń mają buraki cukrowe i rzepak - w uprawie tych roślin suplementacja wapnia będzie niezbędna do ich prawidłowego rozwoju.
- Ziemniak, kukurydza, zboża i bobowate grubonasienne oraz roślin bobowate drobnonasienne mają średnie zapotrzebowanie na wapń, lecz również jak w przypadku buraków cukrowych czy rzepaku suplementacja wapnia powinna być stosowana regularnie, ale w mniejszych ilościach.