Motyle z rodziny zwójkowatych, czyli zwójkówki liściowe oraz owocówki jabłkóweczka i południóweczka, to szkodniki generujące w ostatnich latach znaczne koszty w ochronie sadów ziarnkowych. Kluczem do skuteczności zabiegów jest termin zastosowania dostępnych środków. Zatem kiedy i jak zwalczać szkodliwe owady?
Janusz Miecznik
Produkty zwalczające szkodliwe motyle należy dobierać do ich stadiów rozwojowych (gąsienice, owad dorosły, jaja).Rozwojowi zwójkówek i owocówek sprzyjają długie okresy ociepleń z bardzo wysokimi temperaturami jesienią – powodują one, że owady dłużej żerują i zwiększa się szkodliwość ich letnich pokoleń. Przebieg pogody i jej częste zmiany silnie oddziałują na rozwój motyli, a szczególnie ich jaj i gąsienic. Wysoka temperatura przyspiesza przemiany metaboliczne u owadów, dlatego muszą one intensywniej żerować. Na podstawie obserwacji i analizy odłowów w pułapki feromonowe można wyznaczyć optymalny moment zastosowania poszczególnych grup preparatów zwalczających zwójkówki i owocówki, co jest niezwykle ważne, ponieważ – jak już wspomniano – termin użycia danego preparatu jest kluczem do jego skuteczności (tabela 1). Tabela 1. Środki rekomendowane do zwalczania zwójkówek i owocówek
Zwójkówki
Skład gatunkowy zwójkówek liściowych zależy od rejonu sadowniczego, a nawet od kwatery. Co więcej, nie jest on stały i z czasem może ulegać powolnym lub szybkim zmianom. W sadach występuje przynajmniej kilka gatunków zwójkówek o zróżnicowanej biologii – jedno lub dwupokoleniowych, zimujących w stadium jaja albo gąsienicy. Terminy zwalczania najczęściej występujących zwójkówek zostały opisane poniżej oraz ujęte w tabeli 1. Zwójka siatkóweczka. Do zwalczania zimujących gąsienic należy przystąpić w fazie zielonego pąka jabłoni. Ponowne zabiegi zwalczające gąsienice pierwszego pokolenia letniego przeprowadza się w II połowie czerwca i w I dekadzie lipca, zależnie od przebiegu warunków atmosferycznych. Gąsienice drugiego letniego pokolenia powinno się zwalczać w sierpniu. W przypadku zwójki siatkóweczki można przyjąć, że zabiegi na letnie pokolenia wykonuje się 2–3 tygodnie po rozpoczęciu lotów motyli. Zwójka różóweczka. Zabieg należy wykonać tuż przed kwitnieniem. W przypadku długiej i chłodnej wiosny może okazać się konieczne przeprowadzenie dodatkowego zabiegu po kwitnieniu jabłoni. Będzie on eliminował te gąsienice, które z powodu chłodów wylęgły się już po okresie działania wcześniej zastosowanego preparatu. Zwójka bukóweczka. Zwalczanie zimujących gąsienic należy rozpocząć tuż przed kwitnieniem jabłoni. Natomiast zwalczanie gąsienic pierwszego letniego pokolenia przypada w II lub III dekadzie lipca. Jeżeli lato w danym sezonie wegetacyjnym jest ciepłe, może zaistnieć konieczność zwalczania także gąsienic drugiego letniego pokolenia w ostatnich dniach sierpnia lub pierwszych września.WARTO WIEDZIEĆ, ŻE… …w ograniczeniu liczebności zwójkówek ważną rolę odgrywają parazytoidy jaj, a szczególnie kruszynek. Ten owad z rodzaju błonkoskrzydłych w sprzyjających warunkach może spasożytować nawet 70% jaj zwójki różóweczki.Wydłubka oczateczka. Zwalczanie gąsienic zimujących przeprowadza się w fazie wczesnego zielonego pąka jabłoni(gąsienice tego gatunku pojawiają się jako pierwsze w sadach jabłoniowych). Natomiast zabiegi na gąsienice letniego pokolenia zbiegają się z terminem zwalczania gąsienic zwójki bukóweczki.