Zapraszamy na komunikat warzywniczy z 09.04.2024 na temat przedwschodowego zwalczania uciążliwych chwastów na plantacji ziemniaków.
Te tematy mogą Cię zainteresować:
0:11Jak przygotować się do pierwszego zabiegu herbicydowego w uprawie ziemniaka?
0:58 Kiedy wykonać pierwszy doglebowy zabieg herbicydowy?
1:14 Na jakie warunki zwrócić uwagę podczas wykonywania zabiegu odchwaszczania?
1:52 Jakie dobierać substancje czynne w warunkach wysokiej i niskiej wilgotności gleby?
3:20 Jak zwalczyć psiankę czarną w uprawie ziemniaka?
3:30 Jak zwalczyć rdesty w uprawie ziemniaka?
4:27 Jak zwiększyć efektywność doglebowych zabiegów odchwaszczania?
Dowiedz się więcej o produktach klikając w nazwę produktu
Command 480 EC
Chandor
Remix
Vernal 250 EC
Transkrypcja
Dzień dobry, Renata Pawlak, Agrosimex. Zapraszam na komunikat warzywniczy.
Jesteśmy w trakcie początku sadzenia ziemniaka, czy jadalnego, czy z przeznaczeniem na chipsy, frytkę, czy na skrobię. I już dzisiaj podejmujemy decyzję, w jaki sposób zwalczamy chwasty. Oczywiście zwalczamy je doglebowo z tego względu, aby uchronić ziemniaki już przed tym pierwszym zachwaszczeniem. Jeżeli wejdzie nam zachwaszczenie wtórne, oczywiście będziemy tutaj rekomendować dawki poprawiające. Natomiast już dzisiaj w momencie sadzenia, czy po obredleniu ziemniaków, powinniśmy zrobić zabieg odchwaszczania ziemniaka doglebowo.
Jakich substancji użyć, w jakich warunkach pryskać? Już odpowiadam. Proszę państwa, przede wszystkim jak posadzimy ziemniaki, czy wraz z redliniarką, czy jeżeli redlinujemy ziemniaki już troszeczkę później, czyli obrabiamy mechanicznie, powinniśmy dokonać zabiegu herbicydowego odchwaszczania ziemniaka.
Jakie warunki? Przede wszystkim wilgotność w glebie. Tę wilgotność w tym roku mamy dosyć wysoką i tak jak tutaj widzimy na polu, część ziemniaków posadzonych wcześniej, a część parę dni temu. I co widzimy? Mimo że mamy wysoką wilgotność w glebie, już to zaskorupienie jest coraz wyższe i te kilka centymetrów gleby nam się przesusza. Dlatego warto wiedzieć, jakimi substancjami dokonać zabiegu herbicydowego. Mamy wiele substancji, które wykorzystujemy w ochronie ziemniaka, ale musimy mieć na uwadze, które substancje będą dobrze nam działać w warunkach, kiedy mamy dużą wilgotność, a które będą nam działać, kiedy mamy tę wilgotność już mocno ograniczoną. Co będzie? Trudno powiedzieć. Warunki nam się mocno zmieniają, bo dzisiaj na południu kraju mamy pola, gdzie jest bardzo dużo wody. Ta wilgotność jest bardzo wysoka, a na Dolnym Śląsku czy w centralnej Polsce już ta gleba nam się mocno przesusza.
Aby dokonać tych zabiegów herbicydowych musimy znać przede wszystkim pola, bo dzisiaj nie widzimy tych chwastów. Chwasty zalegają nam od kilku do nawet kilkunastu, kilkudziesięciu lat. Chociażby komosa biała to jest nawet 20 lat nasiona potrafią przetrwać nam w glebie. I co w tym przypadku? Musimy wiedzieć z jakimi do czynienia mamy chwastami w własnych polach. Czy to będzie wyłącznie komosa, czy do tego dochodzą jeszcze nam samosiewy zbóż, czy samosiewy rzepaku, a także inne uciążliwe chwasty, chociażby szarłat, psianki albo rdesty.
Co państwu podpowiedzieć w przypadkach, kiedy mamy na swoich polach psiankę? Mam tutaj na myśli wykorzystanie trzech produktów. Mieszaninę Soleto - metobromuronu, Vernal 250 EC, czyli flurochloridon, a także dorzucenie niewielkiej dawki chlomazonu.
W przypadku, kiedy mamy w swoich polach duże zasoby nasion rdestów, wówczas proponujemy w naszych rozwiązaniach wykorzystanie metobromuron, do tego aklonifen i też niewielką dawkę chlomazonu.
Te mieszaniny, oprócz wymienionych chwastów, będą też bardzo dobrze działać na inne chwasty, chociażby przetaczniki, szarłaty, a także komosy, której mamy też wiele na swoich polach. Te substancje i te mieszaniny będą nam się bardzo dobrze sprawdzać w różnych warunkach. Czy to będą warunki, kiedy mamy dużą wilgotność w glebie, ale też w warunkach, kiedy ta wilgotność jest już poniżej tej wilgotności optymalnej.
Te rozwiązania będą państwu długo służyły, a aby zwiększyć wrażliwość wschodzących chwastów na te substancje, warto do tych mieszanin pamiętać o tym, aby dorzucać adiuwanty doglebowe, chociażby adiuwant Remix w dawkach od 0,2 do 0,4 litra na hektar. Adiuwanty doglebowe będą nam zabezpieczać te substancje czynne, aby nie przemieszczały się w głąb profilu glebowego, a także aby nam nie parowały z tego profilu glebowego.
Proszę państwa, mam nadzieję, że w jakiś sposób doradziliśmy państwu z tymi najbardziej problematycznymi chwastami w waszych polach. Życzę udanego czasu z sadzeniem ziemniaka, aby nie było tutaj dużo przeszkód ze strony pogody. Widzimy się w kolejnych komunikatach warzywniczych.