WARZYWNICTWO

KOMUNIKATY WARZYWNICZE

27.08.2024

Ziemniak ekologiczny - czy to możliwe? Obecny stan plantacji - komunikat warzywniczy

Dr inż. Renata Pawlak

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu warzywniczego z 13.08.2024 na temat ekologicznej ochrony ziemniaka.

Te tematy mogą Cię zainteresować:

0:18 Jaki jest stan plantacji ziemniaka uprawianego ekologicznie w województwie podlaskim?

1:10 Jakie uprawiać ziemniaka w ekologii?

2:45 Jakie produkty można zastosować w ekologicznej uprawie?

4:40 Jak wyglądają bulwy ziemniaków uprawianych ekologicznie?

Agrosimex

Jak uprawiać ziemniaka w systemie ekologicznym?

Renata Pawlak: Dzień dobry, firma Agrosimex. Dzisiaj znajdujemy się na polu dosyć specyficznym, bo plantacja ziemniaka, ale prowadzona w ekologii. Serdecznie. zapraszamy.

Daniel Adamkiewicz: Dzień dobry, znajdujemy się na Podlasiu w gospodarstwie BWB, u państwa Błockich. Tak jak widzimy, plantacja jest dość fajnie utrzymana, jeżeli chodzi o samo zachwaszczenie, o stopień zachwaszczenia. Tutaj była używana metoda konwencjonalna, czyli tylko obredlanie. Plantacja wygląda bardzo korzystnie, jeżeli chodzi o stopień porażenia, ale to już o tym opowie może Renatka.

Renata Pawlak: Tak, plantacja jest dosyć dobrze zachowana, z tego względu, że mimo, że w tym roku mieliśmy duże nasilenie, przede wszystkim zarazy. I tutaj na tej plantacji też widać i zarazę na liściach, i zarazę też na łodygach, którą często widzimy na własnych plantacjach na całym obszarze naszego kraju. Widać też alternariozę, natomiast tutaj ta odmiana posadzona w ekologii jest troszeczkę mniej podatna na zarazę i widzimy to już na dzień dzisiejszy. Ale to nie tylko odmiana, bo mieliśmy też wykorzystywane produkty, które mamy zarejestrowane w metodach ekologicznych, chociażby miedź czy olejek pomarańczowy, który był tutaj cyklicznie co kilka dni, przede wszystkim w tych dużych miejscach, gdzie mieliśmy nasilenia tej zarazy, było to dosyć często stosowane naprzemiennie. Ale oprócz tego, że stosujemy praktycznie bardzo małe preparaty, które nam będą zapobiegać i ograniczać choroby, chociażby zarazę czy alternariozę, no to przede wszystkim my możemy tutaj powiedzieć o tym, w jaki sposób jest prowadzona w ogóle plantacja ziemniaka ekologiczna i jak tutaj plantator się przygotowuje. Daniel powiedz coś o tym, bo znasz te pola.

Daniel Adamkiewicz: Tak, dokładnie. Plantator bardzo świadomie wybiera pola pod ekologię, często jest to przygotowanie kilkuletnie. Tak że w ogóle ziemniak wraca w okresie dość takim wielorocznym, czyli w okresie kilku lat dopiero wraca, to jest to minimum 5, nawet 6 lat. Pole też były świadomie wybrane, jeżeli chodzi o zasobność, tak że tutaj przede wszystkim jest monitoring składników. Tutaj tak jak właściciel wspomniał, jest bardzo fajny zasób próchniczny. Przede wszystkim to odżywienie jest, tak jak widać w tym ziemniaku, na super fajnym poziomie. Dlatego tak mi się wydaje, że też te ziemniaczki są w takiej kondycji, tak że rzeczywiście te wszystkie zabiegi na bazie olejku, na bazie miedzi, ale też i odżywianie.

Renata Pawlak: Odżywianie. Tutaj też możemy metodami ekologicznymi stosować w takiej uprawie, chociażby ASX Complex, czyli mikroelementy, które są niezbędne też w uprawie i we wzroście ziemniaka. Ale oprócz mikroelementów, ważnymi składnikami pokarmowymi są chociażby fosfor, chociażby potas, azot. I tutaj te pierwiastki też możemy w metodach ekologicznych wspomagać produktami mikrobiologicznymi nawozowymi, chociażby produkt Rhizosum N plus czy produkt Delsol plus. Rizosum N plus będzie nam wiązał azot atmosferyczny i tę dawkę azotu możemy spokojnie obniżyć o te 30-50 kilogramów na hektar. Natomiast stosując we wczesnych fazach rozwojowych produkt Delsol plus, tutaj też możemy ograniczyć nawożenie fosforowe, około 20-40 kilogramów czystego fosforu na hektar. Te bakterie będą nam wiązać… będą nam uruchamiać ten fosfor glebowy, który mamy zasobny w glebie, więc tutaj też warto zbadać te gleby, żeby były też zasobne, żeby ten fosfor uruchomić w trakcie wegetacji. Więc te produkty będą nam też podziałać na kondycję roślin, na ich wigor, na odżywienie. A wiemy, że jeżeli roślina jest dobrze odkarmiona, dobrze odżywiona, to wówczas też będzie mniejsza presja ze strony chorób.

Daniel Adamkiewicz: Dokładnie. Tym bardziej, że teraz w Delsol plus została zmieniona troszeczkę formuła. Skład, to jest Delsol plus, tak że tam jest też Trichoderma, która wydaje mi się, że nawet tutaj widać, że na pewno wpływa korzystnie na kondycję. A zobaczymy też może po sezonie, zobaczymy badania glebowe, porównamy z badaniami, które były robione przed sadzenie, czyli w maju.

Renata Pawlak: Tak. Co ważne, łęcina jest jeszcze w dosyć dobrym stanie. Mamy połowę sierpnia, więc jak na ten rok, to łęty są w dobrej kondycji, ale oprócz łęcin kupujemy oczami. Ale przede wszystkim plonem handlowym i plonem, który my zjadamy, to jest bulwa. I to, co wykopaliśmy z krzaków, no to faktycznie te bulwy są i wyrównane, i kształtne. Gdzieś tam czasem nam się zdarzy jakiś problem z niekształtnym ziemniakiem, ale pamiętajmy, że to jest plantacja ekologiczna. Nigdy pod linijkę nie jesteśmy w stanie wyprodukować, natomiast faktycznie to wyrównanie bulw jest bardzo dobre. Nie ma widocznych objawów chorób na ziemniakach, na bulwach. Więc tutaj na dzień dzisiejszy, to co plantator oceniał, szacujemy plon na około 50 ton z hektara, a jeszcze plantacja rośnie, więc zobaczymy jak to będzie finalnie. Już dzisiaj myślę, że możemy zaprosić państwa na zbiór, na wykopki w BWB Podlasie, do czego serdecznie zachęcamy i oglądajcie nasze profile. Będziemy na pewno zapraszać, jak wygląda zbiór ziemniaka ekologicznego, podzielimy się obserwacjami, a i też z plantatorem porozmawiamy, co warto podkreślić w takiej uprawie i z czym można się zmierzać, i jak podejść do plantacji ziemniaka ekologicznego. Daniel, myślę, że na dzień dzisiejszy wszystko.

Daniel Adamkiewicz: Dokładnie, na pewno pochwalimy się przy zbiorach plonem, który teraz sobie plantator, że tak powiem zakłada. Jest on bardzo obiecujący i zobaczymy, zweryfikujemy to we wrześniu i jeszcze podsumujemy problemy i, że tak powiem, charakterystyka tego sezonu, tak?

Renata Pawlak: Tak. Dziękujemy serdecznie, do zobaczenia.

Daniel Adamkiewicz: Dziękujemy, do zobaczenia.

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder