WARZYWNICTWO

KOMUNIKATY WARZYWNICZE

22.05.2025

Zaraza ziemniaka już atakuje! | Komunikat Warzywniczy

Renata Pawlak, Krzysztof Sułkowski

Pierwsze objawy tej groźnej choroby pojawiły się już w rejonie Kalisza – to sygnał, że czas na działanie właśnie się zaczyna. Nasi eksperci Renata Pawlak i Krzysztof Sułkowski dzielą się sprawdzonymi rozwiązaniami i tłumaczą, jak prawidłowo wykonać pierwszy zabieg ochronny

Co w programie?

0:22 – Jak wykonać pierwszy zabieg przeciwko zarazie ziemniaka?

1:28 – Kiedy zaplanować drugi zabieg, by utrzymać skuteczność ochrony?

3:05 – Co robić, gdy rośliny ucierpiały z powodu fitotoksyczności lub stresu?

Nie przegap cennych wskazówek! 

Jak skutecznie chronić ziemniaki przed zarazą – zalecenia ekspertów

Witamy serdecznie na komunikacie warzywniczym, w którym dowiesz się w jaki sposób chronić plantację ziemniaka przeciwko zarazie. W jaki sposób nie popełniać tych samych błędów, jakie popełniliśmy chociażby w zeszłym roku. Zapraszamy.  Ze mną nowy człowiek w firmie Agrosimex, menadżer do spraw upraw ziemniaka Krzysztof Sułkowski. Chodzimy po plantacjach ziemniaka i już dzisiaj myślę, że szybciej nawet chyba niż w zeszłym roku mamy jednostkę chorobową. Tak, znajdujemy się dzisiaj w okolicach Kalisza w centralnej Polsce i tutaj no hula już zaraza. Właściwie w ubiegłym tygodniu kolega zaobserwował pierwsze symptomy na tej plantacji. Ta plantacja jest już po pierwszym zabiegu, na którym zastosowano Proxanil z Fluazinova. Tak. I tak też zalecamy w przypadku stwierdzenia zarazy. Ale jeżeli nie macie jeszcze zarazy, a chcecie odpowiednio ochronić waszą plantację, ziemniaki są mniejsze, wtedy możemy zastosować Copforce Extra w dawce 2 kg na hektar, który powinien wam zabezpieczyć mniejsze rośliny przed tą jednostką chorobową.

Program ochrony ziemniaka krok po kroku – preparaty, dawki i terminy

Tak, Krzyśku, jeszcze jedna rzecz, bo zrobimy Copforce Extra na ten pierwszy zabieg i za ile dni drugi zabieg Proxanil bądź Rival Duo? Właściwie wszystko będzie zależeć od tego jaką mamy pogodę. Ostatnie kilka dni mieliśmy dość przekropną pogodę, spadło od 20 do 50 litrów deszczu w ciągu pięciu dni, więc wilgotność powietrza była dość duża. Temperatura średnio sprzyjała zarazie, ale robi się ciepło. Robi się coraz cieplej. Jest duża wilgotność, liście są mokre, więc tutaj może się pojawić w każdej chwili. Akurat na tej plantacji zaobserwowano zarazę w piątek. Dzisiaj mamy poniedziałek. Zabieg wykonano w sobotę. Jest dobrze. Widzimy, że jest zaleczona, ale chcąc uniknąć tego typu sytuacji, powinniśmy odpowiednio wcześniej zastosować ochronę. I tutaj właśnie kłania się Copforce, gdzie mamy wodorotlenek miedzi z tym oksanilem. 2 kg zabezpieczy nam i na te kilka dni, tydzień, dwa, zdąży ziemniak podrosnąć do tego stadium. Myślę, to jest stadium takie 50% przykrycia międzyrzędzi, międzyrzędzia 75 cm. W tym momencie uderzamy z czymś mocniejszym i tutaj mamy do dyspozycji już propamokarb z tym oksanilem plus do tego fluazynam, czyli fluazynowe i to nam ochroni i zabezpieczy na kolejne 10 dni nowe przyrosty, bo ziemniak zacznie teraz bardzo intensywnie zakrywać międzyrzędzia. Tak. I proszę państwa, bo widzicie też może na tych plantacjach i na swoich pewnie też dosyć często, że po zabiegach herbicydowych mamy często uszkodzenia, przebarwienia liści. I tutaj jeżeli macie takie symptomy, że te przebarwienia liści faktycznie są jakieś, te ziemniaki stoją w miejscu, są gdzieś uszkodzone, to do tych zabiegów fungicydowych możecie dorzucić Stim Efekt w dawce 0,2 l/ha. Na pewno przyspieszy rozwój tych ziemniaków, zabezpieczy tego ziemniaka i złagodzi tą fitotoksyczność herbicydów. Więc myślę, że wzmacniajmy nasz plon. Dokładnie. 

Dziękujemy serdecznie i zapraszamy na kolejne odsłony naszych komunikatów.

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder