SADOWNICTWO

OCHRONA ROŚLIN

25.10.2007

Zaraza ogniowa - typowe objawy

Brak autora

Agrosimex
Ten sezon zaskoczył wielu sadowników masowym wystąpieniem dwóch, trochę zapomnianych chorób bakteryjnych: raka bakteryjnego i zarazy ogniowej. Tak duże nasilenie raka i zarazy nie było notowane przynajmniej od kilku lat.

Objawy zarazy ogniowej

Zaraza ogniowa jest najgroźniejszą chorobą grusz, porażeniu ulega także jabłoń, pigwa i wiele roślin dziko rosnących. Bakteria infekuje wszystkie nadziemne organy drzew, dając następujące objawy:
  • na kwiatach powoduje zgorzele (zniszczone kwiaty nie opadają),
  • porażone liście grusz czernieją, liście jabłoni brunatnieją, lecz nie wysychają i nie opadają,
  • młode pędy zamierają od wierzchołka, nekroza przesuwa się szybko w kierunku dolnej części pędu, pędy te zakrzywiają się pastorałowato ku dołowi,
  • na zainfekowanych owocach pojawiają się nekrotyczne plamy,
  • na gałęziach, konarach i pniach mogą pojawiać się nekrozy,
  • w czasie wegetacji, w sprzyjających warunkach pogodowych opisanym objawom mogą towarzyszyć najbardziej charakterystyczne objawy zarazy ogniowej – wycieki bakteryjne, początkowo białawe potem bursztynowe.
Bakterie okres zimy przeżywają na granicach zgorzeli na zdrewniałych częściach drzew i w pąkach.

Zaraza ogniowa ciągle zaskakuje

Okazuje się, że zaraza ogniowa zaskakuje nas po raz kolejny i poza klasycznym występowaniem w koronach drzew, na gałęziach, konarach i pniach, w ostatnich czasach można jej objawy zaobserwować na podkładkach. Spotkaliśmy takie objawy w jednym z sadów, na podkładce M.9. Objawy z pozoru przypominały zgniliznę pierścieniową podstawy pnia, po analizie w laboratorium Instytutu Sadownictwa okazało się, że sprawcą jest Erwinia amylovora.

Klasyczne objawy zarazy ogniowej - galeria zdjęć

[nggallery id=40]  
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder